- življenje v stanovanju
- družine z otroki
- aktivne skrbnike
Na kratko o beaglu:
- prijazen
- trmast
- aktiven
- inteligenten
Posebne zahteve:
Zaradi njegovega močno izraženega slednega nagona beagla nikoli ne smemo spuščati s povodca v nenadzorovanem okolju, saj lahko odtava za vonjem, ki ga zazna, in se pri tem ne zmeni za nas, ko ga kličemo nazaj.
Zgodovina
Prvi beagli izvirajo že iz 16. stoletja. Angleški lovci so trope teh psov vzeli s seboj na lov za zajci, kunci, fazani, prepelicami in drugimi majhnimi živalmi. Pasma izvira iz Harrierja in drugih vrst angleških lovskih psov. Pasma je že takrat postala ena najpopularnejših pasem v Združenih državah Amerike. O izvoru beaglovega imena obstaja več različnih teorij. Prva pravi, da ime beagle izvira iz francoske besede »be’geule«, ki pomeni »široko grlo«, kar se nanaša na beaglov globok glas. Druga pravi, da ime izhaja iz beaglove velikosti, in sicer iz staro-angleške besede »begele«, ki izvira iz francoske besede »beigh«. Beagli poleg pomoči pri lovu uporabljajo tudi za iskanje narkotikov, sicer pa so odlični tudi kot družinski psi.
Izgled
Beagle je robusten trdoživ majhen sledni pes, ki izgleda kot majhen foxhound. Telo je kvadratno grajeno, lobanja pa je dolga in na vrhu nekoliko okrogla. Gobec je kvadrataste oblike, raven in srednje dolg. Velike oči so rjave ali lešnikove barve, postavljene so daleč narazen. Viseča ušesa so široka in dolga, postavljena so nizko. Črn nos je širok s polnimi nosnicami. Tace so okrogle in močne. Rep je postavljen srednje visoko in pri vrhu nikoli ni zavihan. Dlaka je srednje dolga, močna, sijoča in preprosta za nego. Lahko je limonine barve, tribarvna, črno-rjava, oranžno-bela, limonasto-bela, pikčasta modra (modro siva) ali pikčasta rdečerjava. Samci so običajno veliki med 36 in 41 centimetri in težki od 10 do 12 kilogramov, samice pa so visoke med 33 in 38 centimetri, težke pa od 9 do 10 kilogramov.
Temperament
Beagle je ljubeč, prijazen in nežen, rad je v družbi in vsakega pozdravi z mahajočim repom. Je družaben, pogumen in inteligenten ter znan po svojem specifičnem »laježu«, ki zveni kot kratko tuljenje. Odlično se razume z otroci in je načeloma prijazen do drugih psov. Zaradi njegovega lovskega nagona ga ne smemo pustiti samega z ne-pasjimi ljubljenčki, razen če ga navadimo na mačke in druge živali že kot mladiča. Beagli so svojeglavi, pozorni in odločni, zato potrebujejo potrpežljivo in odločno vzgojo. Zadovoljni so z življenjem v stanovanju, vendar le če imajo dovolj možnosti za gibanje. Če je mogoče, jim zagotovimo majhen ograjen vrt. Pomembno je, da je beaglov lastnik hkrati tudi njegov vodja krdela in da mu zagotovi dovolj miselne in fizične zaposlitve, ki naj dnevno vključuje vsaj en daljši aktiven sprehod, saj se bo lahko samo tako izognil ločitveni tesnobi. Beagle bo miren samo, če mu bomo ponudili dovolj aktivnosti. Da mu pomagamo zadovoljiti njegov sledni nagon, se lahko z njim igramo tudi sledne igre z raznimi vonji. Beagli so radovedni in so nagnjeni k temu, da sledijo svojemu nosu. Če zaznajo vonj, lahko odtavajo stran brez da bi vas slišali, kako jih kličete nazaj. Zato je pomembno, da pazimo, da jih s povodca spustimo samo v varnem okolju. Če beaglu dovolimo, da prevzame vlogo vodje krdela, se lahko pri njem razvijejo različne vedenjske težave, ki vključujejo nezaželeno straženje, obsesivno lajanje, ščipanje, grizenje in uničevalno vedenje.
Zdravje in nega
Beaglova kratka in gladka dlaka je preprosta za nego. Česati jo je potrebno s čvrsto ščetinasto krtačo in v nujnih primerih umivati z blagim šamponom. Občasno lahko uporabimo tudi suhi šampon. Pomembni so redni pregledi ušes, saj se lahko razvijejo vnetja le-teh. Beagli so nagnjeni k epilepsiji, srčnim boleznim ter težavam z očmi in hrbtom. Njihova pričakovana življenjska doba je med 12 in 15 let. Prav tako so podvrženi hondrodisplaziji oziroma pritlikavosti (zavite sprednje noge). Zaradi nagnjenosti k nekaterim boleznim je zelo pomembno, da psa kupimo pri preverjenem in odgovornem vzreditelju ter se s tem prepričamo, da naš beagle teh bolezni nima zapisanih že v genih.
Viri:
www.fci.be
www.dogbreedinfo.com