Zavarovanje psov

2272

Vse več je tistih, ki nam pes predstavlja enakovrednega družinskega člana. Vendar se ljubitelji štirinožnih prijateljev poleg vseh radosti in veselja, ki ga doživljamo z našim kužkom, srečujemo tudi z določenimi neprijetnimi situacijami. Ali smo nenehno izpostavljeni tveganju, da naš mali prijatelj zboli, se ponesreči ali pogine. Bolezen ali veterinarska oskrba psa predstavlja precej velik strošek. Zato se vse več lastnikov psov odloča za zavarovanje svojega štirinožca ali pa o tem intenzivno razmišlja.

Predstavljamo osnovna dejstva, ki jih morate poznati v zvezi z zavarovanjem psa, kot tudi nekatere pogoje, ki jih je potrebno izpolnjevati, če želite skleniti zavarovanje za psa. Verjamemo, da vam bo navedeno pomagalo pri odločitvi ali naj svojega psa zavarujem ali ne.

Če torej želite zavarovati vašega kužka, se lahko obrnete na eno od zavarovalnic, ki nudijo tudi možnost sklepanja zavarovanja za pse. Navadno boste morali izpolniti vprašalnik v zvezi z lastnostmi psa, kot so na primer pasma, starost in drugo. Na podlagi posredovanih podatkov zavarovalnica preuči, ali vaš pes ustreza kriterijem za zavarovanje. Stroški se razlikujejo od primera do primera in so določeni individualno na podlagi sporazumnega dogovora med zavarovalnico in zavarovancem glede na lastnosti psa, starost, pasmo, morebitne udeležbe na tekmovanjih … Večina zavarovalnic ponuja posebne popuste, če imate na primer pri njih že sklenjeno kakšno drugo zavarovanje. Ponujajo tudi različne popuste.

[members_only]

Psa, ki ga imate namen zavarovati, mora biti indentificiran (elektronska oznaka, čip, fotografija, tetovirna številka, rodovniška številka). Poleg tega pa mora biti pes cepljen proti kužnim boleznim mladih psov (pasja kuga, virusni enteritis – parvoviroza, hepatitis in leptospiroza), možno ga je zavarovati tudi pred cepljenjem, vendar se jamstvo zavarovalnice začne petnajsti dan po opravljenem cepljenju psa.

Ni pa možno zavarovati psa, ki je bolan in izčrpan ter v slabi kondiciji, če živi v slabih razmerah ali če ni pod nadzorom.

Zavarovalna vsota se določi sporazumno glede na opravljene izpite, vrednost mladiča in rejska priznanja. Če gre za nepasemskega psa, znaša zavarovalna vsota za temeljno zavarovanje največ 50 odstotkov vrednosti mladiča podobne pasme. Če gre za lavinske pse ali pse – vodnike slepih in službene pse, se lahko v zavarovalno vsoto vštejejo tudi stroški šolanja psa.

Temeljno zavarovanje zajema zavarovanje za primer pogina ali usmrtitve psa zaradi nezgode (ožje zavarovalno kritje) ter pogina oziroma usmrtitve zaradi nezgode ali bolezni (širše zavarovalno kritje). Imate tudi možnost dogovora o plačilu dodatne premije, na podlagi katere se krijejo tudi: stroški zdravljenja psa, odgovornost lastnika psa za škodo na osebah in stvareh, če je ta nastala zaradi ugriza psa, napada ali zaradi povzročitve prometne nesreče, nevarnosti pogina, usmrtitve oziroma kritja stroškov zdravljenja za čas bivanja v tujini ali kot posledice nezgode med prevozom, nevarnost izgube namenske sposobnosti in dogovorjeni del stroškov pokopa. Zavarovalnica pa ne krije škode, ki je nastala zaradi usmrtitve psa po nalogu pristojnih odgovornih organov, usmrtitve brez predhodne odobritve zavarovalnice, namerne poškodbe, mučenja oziroma slabega ravnanja s psom s strani zavarovanca ali osebe, ki ji je bila po njegovi volji zaupana skrb psa, uporaba psa v službene namene, če ni dogovorjeno drugače, pogina psa med kirurškim posegom ali po njem ali zaradi posledic splošne anastezije (razen če je poseg nujen zaradi neposredne ogroženosti življenja psa), pogina oziroma usmrtitve psa zaradi bolezni, če je star več kot deset let, prirojenih in dednih napak, izginotja ali kraje psa.

Če sklenete tudi dodatno premijo, imate vključeno tudi odgovornost lastnika psa za škodo na osebah in stvareh, če je ta nastala zaradi ugriza psa, napada ali zaradi povzročitve prometne nesreče, ki jo tretje osebe z odškodninskimi zahtevki uveljavljajo proti zavarovancu (nepogodbena odgovornost). V tem primeru je dobro vedeti, da zavarovalnica ne jamči za odškodninske zahtevke in tudi ne povrne škode: iz odgovornosti lastnika psa, če ga ta uporablja v pridobitne namene (na primer vojaški psi, psi čuvaji, psi varnostnih služb …), če zavarovanec povzroči škodo z naklepom ali velike malomarnosti. Prav tako so izključeni odškodninski zahtevki zaradi škode, ki nastane pri: udeležbah na razstavah in športnih prireditvah, ekoloških škodah, iz odgovornosti lastnika psa, ki ima psa pasme: ameriški pit bull terier, ameriški staffordshirski terier, bullterier, nepalski mastif, bordojska doga, argentinska doga, rottweiler, doberman, fila brasileiro, bandog, ameriški bulldog in pasme tosa inu. Tako zavarovalnica ne jamči za odškodninske zahtevke iz odgovornosti lastnika psa potencialno nevarnih oziroma napadalnih psov. Kot nevaren pes se šteje pes, ki je ob dveh različnih priložnostih v zadnjih petih letih napadel človeka, povzročil lažjo poškodbo človeku, ali če je v zadnjih petih letih pokončal ali poškodoval domačo žival. Za nevarnega psa se šteje pes, ki je povzročil hudo telesno poškodbo ali smrt človeka.

Zavarovalnica izplača obračunano škodo v polnem znesku, največ do višine zavarovalne vsote. Stroške pokopa povrne v višini zahtevka, ki je določen z zavarovalno pogodbo, vendar je za povrnitev stroškov pokopa potrebno izpolniti tudi določene pogoje: plačana mora biti dodatna premija in od sklenitve novega zavarovanja mora poteči vsaj 100 dni, zavarovanec mora istočasno imeti sklenjeno nadstandardno zavarovanje kritja stroškov zdravljenja, pes mora biti ob sklenitvi star najmanj 6 mesecev in največ 7 let. Poleg naštetega je potrebno psa pokopati na pokopališču, ki ima uradno dovoljenje za male živali.

Na podlagi prej naštetih posebnih pogojev za zavarovanje psov se razširja zavarovalno kritje tudi za zavarovanje odgovornosti lastnika psa, ki je določeno s posebnimi pogoji za zavarovanje odgovornosti lastnika psa. Stroški zdravljenja psa pa so določeni s posebnimi pogoji za zavarovanje stroškov zdravljenja psa. Če torej razmišljate o zavarovanju vašega ljubljenčka, si morate naštete pogoje zelo dobro prebrati in preučiti, poleg tega pa smiselno preučite tudi splošne pogoje zavarovanja živali.

Zavarovalni pogoji so si med zavarovalnicami, ki nudijo možnost zavarovanja psa, dokaj podobni, vendar je odločitev vaša, katero boste izbrali. Imate tudi možnost sklenitve posebnih zavarovanj vašega psanpr. zavarovanje legla psa, pred izgubo mladičev pred, med ali po porodu.

Če se torej odločite za zavarovanje vašega psa, vam svetujemo, da dobro preučite vse splošne in posebne pogoje za zavarovanja vašega psa in se seznanite tudi s svojimi obveznostmi, ki jih imate kot zavarovanec. Torej ne le, da plačate letno premijo, temveč tudi, da za svojega psa ustrezno skrbite in mu omogočite bivalne in druge pogoje v skladu s pasmo in z lastnostmi psa.

[/members_only]

Jasmina Kovačič

 

Objavljeno v enajsti številki revije Kužek