Preden k nam pride kuža
Že celo neskončnost smo si želeli psa, pa nekako nikoli ni bil pravi čas … Zdaj pa smo se končno odločili, da je trenutek pravi! Po dolgem brskanju po internetu, prebiranju raznih knjig in primerjanju pasem po izgledu in temperamentu smo izbrali sanjskega psa. Iskali smo prave vzreditelje in nestrpno pričakovali naslednje leglo in nato razneženi gledali slike malih dlakastih kepic. Mladička imamo že rezerviranega, še dva meseca je treba počakati … Vmes pa se moramo kar najboljše pripraviti na prihod malega psička. Na kaj moramo vse pomisliti pred prihodom psa?
Pes je ogromna odgovornost in naše življenje se bo z njim za vedno spremenilo – seveda na boljše! Prihod mladička pa je vedno obdobje kaosa, nesigurnosti in prilagajanja, podobno, kakor če bi domov nenadoma prinesli dojenčka. Da si olajšamo prvih nekaj najbolj napornih tednov, moramo že pred njegovim prihodom poskrbeti za mnogo stvari, za katere potem ne bo časa. Nujen je obisk trgovine z opremo za male živali, kjer lahko že vnaprej kupimo kar nekaj nepogrešljivih pripomočkov. Seveda sta najbolj osnovni potrebščini ovratnica in povodec – v mislih pa moramo imeti, da bo ovratnico kuža najverjetneje hitro prerasel, zato je najbolj smiselno kupiti nekoliko ugodnejšo ovratnico, ki nam je ne bo žal. Enako velja tudi za povodec, saj mladički radi grizejo vse, kar jim pride na pot, to pa vključuje tudi smešno vrvico, ki visi z njihovega vratu. Tudi pri izbiri postelje za našega kužka moramo pomisliti realno – seveda bi najraje kupili najlepšo in največjo posteljo, ki jo zagledamo v trgovini, vendar pa moramo računati, da se lahko mladiček nanjo polula ali pokaka, jo zgrize ali kako drugače uniči. Ne vemo tudi, na kakšni površini naš bodoči kuža najraje spi. Nekateri imajo radi trdne in kompaktne površine, nekateri se najboljše počutijo na mehki postelji ali pa uživajo v postelji s stranicami, na katere lahko naslonijo glavo. Zato je nakup drage in kvalitetne postelje najboljše nekoliko prestaviti, dokler svojega psa in njegovih navad ne spoznamo bolje. [members_only] Mladiček bo vsekakor potreboval tudi igračke, kot so raznobarvne pletene vrvi, cufe ali gumijaste igrače v tipu kong, kamor lahko skrijemo priboljške. Če imamo v mislih, da kužku ponudimo odslužene plišaste igračke naših otrok, moramo biti pozorni, če imajo prišite oči in noske, saj mladiček te z največjim veseljem odgrizne in pogoltne, kar pa predstavlja veliko nevarnost zadušitve! Najbolj uporaben kos opreme pri vzgoji mladička je bivalni boks, v katerem ima kuža svoje ležišče, tam pa v miru lahko tudi počaka, ko nas ni doma, ali ponoči spi. Tako bomo vedno vedeli, da je naškuža na varnem, tudi če ga moramo pustiti samega.
Zdaj ko imamo opremo, pa se moramo osredotočiti na naš dom in preveriti, da ni skritih nevarnosti za mladička. Natančno moramo pregledati prav vsak prostor, v katerega bo imel kuža dostop, in ga pripraviti za njegov prihod. Nekatere sobne rastline so za pse strupene, zato je najbolje, da jih prestavimo na visoko mesto, kjer jih kuža ne bo dosegel. Razna čistila in druge kemikalije je potrebno odstraniti in jih varno zapreti v omare. Enako velja za katerakoli zdravila, ki jih imamo na nočni omarici ob postelji ali na nizkih policah. Tudi prosto ležeči električni kabli so za mlade psičke privlačna igračka za žvečenje, zato jih moramo kar najbolje zavarovati in umakniti za pohištvo. Stopnice so za mladička zelo nevarne, zelo škodljive so za njegovo razvijajoče se okostje in sklepe; to še posebej velja za večje pasme, katerih sklepi so nagnjeni k okvaram. Zato moramo stopnišče zavarovati s posebno ograjico ali pregrado, katere kuža ne more preskočiti ali podreti. Po stopnicah je treba mladička vsaj prvega pol leta življenja nositi! Če imamo na tleh v hiši položene gladke ploščice, je najbolje, da jih vsaj za nekaj prvih mesecev življenja našega psa pokrijemo z nedrsečimi preprogami
ali tekači, saj mladičkom na takih tleh drsi in tako se obremenjuje in v najslabšem primeru celo trajno poškoduje njihove sklepe. Četudi to pomeni, da bomo tla začasno obložili z najcenejšimi in najgršimi preprogami, ki jih najdemo v trgovini, pa lahko lepoto svojega doma za nekaj časa žrtvujemo v prid zdravega razvoja našega psička.
Po tem, ko smo kupili vso nujno opremo in smo svoje stanovanje ustrezno zavarovali, pa samo še čakamo, da naškuža dopolni dva meseca in je pripravljen za odhod v nov dom. Že vnaprej si lahko poiščemo zaupanja vrednega veterinarja ter izberemo inštruktorja v pasji šoli, ki nam najbolj odgovarja. Predhodno se pri vzreditelju pozanimamo, katero hrano jejo mladički, in kupimo isto znamko, ali pa prosimo vzreditelja, da nam s sabo zavije paketek hrane za prvih nekaj dni. Prihod mladička v nov dom je stresen tako zanj kot za nas, zato je priporočljivo, da si prvih nekaj dni ali celo tednov vzamemo dopust ali pa prosimo za pomočnašega partnerja in družinske člane. Čeprav je vzgoja mladička naporna in zahteva veliko našega časa, pa je to vedno začetek čudovitega prijateljstva.
[/members_only]Andreja Fegeš
Objavljeno v sedemindvajseti številki revije Kužek