Kot imamo ljudje dneve, ko se nam popolnoma nič ne ljubi, je to normalen pojav tudi pri psih. Nekateri dnevi so kot nalašč za lenarjenje in počitek. Če pa lenarjenje dlje časa prevladuje nad sprehodi in metanjem žogice, moramo najti vzrok in rešitev, kako motivirati pasjega junaka h gibanju. Zelo verjetno je namreč, da naš kuža sploh ni len, ampak bi raje počel kaj drugega kot se ukvarjal z aktivnostmi, ki smo si jih mi zamislili ali pa težava tiči še kje drugje.
Preveč poležavanja in lenarjenja vodi v pomanjkanje gibanja, kar lahko privede do težav s prekomerno težo, prebavnih problemov in destruktivnega, po pozornosti hlepečega obnašanja. Če pes “sovraži” gibanje, ne mara aktivnosti in sprehodov ali se mu ne ljubi igrati z nami, moramo psa do gibanja pripraviti na drugačen način. Morda je težava le v tem, da ga ne znamo pravilno spodbuditi?
Obiščimo veterinarja
Če se vam zdi, da je kuža bolj zaspan kot len in le poležava naokoli, bi lahko vzrok bile tudi določene zdravstvene težave (fizične ali psihične narave). Morda se je pred kratkim kateri izmed družinskih članov odselil in je kuža zato nerazpoložen? Morda je vzrok v pomanjkanju katerega izmed vitaminov? Lahko je težava tudi v srčnih glistah ali katero drugo resnejše obolenje. Ne glede na vzrok pa vam bo veterinar lahko svetoval in pomagal rešiti zdravstveni problem.
Skupna rekreacija
Len kuža je nemotiviran kuža, ki potrebuje veliko naše pozornosti, da ga znova spravimo v gibanje. Za zdravo življenje je priporočljivo kužke dnevno vsaj pol ure konkretno sprehajati (odvisno seveda od pasme). Če se kužku ne da sprehajati po običajnih poteh, lahko tokrat izberemo povsem novo, ga peljemo v park, če je star več kot 18 mesecev, ga lahko vzamemo s seboj tudi na krajši tek. Morda bo dobrodošla nova igračka za igro s skrbnikom, v toplejših mesecih lahko psičke naučimo tudi, da plavajo z nami v morju ali jezerih (ali v domačem bazenu). Pri načrtovanju aktivnosti pa nas kljub dobrim nameram ne sme zanesti, saj moramo upoštevati starost našega psa, velikost in pa pasmo. Starejši labradorci so tako npr. nagnjeni k displaziji kolkov in artritisu, zato bo povsem zadostoval 10-minutni sprehod. Za buldoge so najboljši kratki sprehodi in več krajših intervalov aktivne igre s skrbnikom, saj imajo, posebno v poletnih mesecih, lahko dosti težav z dihanjem (zaradi oblike smrčka).
[members_only]
Vaje za možgančke
Za zaključek obdobja lenobe so odlične skrivalnice in igre, kjer morajo kužki poiskati in prinesti skrbniku nazaj svojo igračko (palico, frizbi, žogico). Odlične so tudi igrače za žvečenje in gumijaste igračke, ki imajo v notranjosti skrit priboljšek in ga morajo kosmatinci izluščiti ven (če ga želijo pojesti). Taka igra pse motivira, jim je v izziv in jih zelo zabava. Drugi način za motiviranje psa so različne vaje poslušnosti, učenje ukazov in učenje trikov. Vaje za poslušnost, kot je npr. učenje ukazov na iztočnico, spodbuja pasji um, saj vedno znova ugiba, kateri ukaz bo naslednji in kaj se bo naučil v prihodnosti.
Vzpostavimo rutino
Psi ljubijo rutino, saj tako lahko nadzorujejo svoj vsakdan, vedo, kaj se v njihovem okolju dogaja in kaj lahko pričakujejo v prihodnje. Hranjenje, izleti, sprehodi in čas za spanje naj se zato odvijajo ob približno istem času, da se kosmatinčki lahko privadijo na rutino. Pasji možgančki bodo tako stimulirani, ker bodo vedeli, da sledi ukvarjanje z njimi in se bodo zato veselili dejavnosti, sprehoda, telesne rekreacije in miselnih vaj, še posebno pa bodo veseli preživljanja časa s svojimi skrbniki oz. s svojo človeško družino.
[/members_only]Maša Pirnat
Viri:
www.cuteness.com
pets.thenest.com
fidoseofreality.com