Razmišljate o tem, da bi v svoj dom sprejeli novega družinskega člana? Ne glede na to, ali se boste v tej vlogi znašli prvič ali pa ste morda že izkušen pasji skrbnik, vas z nazivom lastnika psa doletijo tudi nekatere obveznosti. Povsem mogoče je, da je na področju predpisov prišlo do kakšne spremembe, če je minilo že precej časa, odkar ste se nazadnje ukvarjali s prihodom novega hišnega ljubljenčka. Da bi vse skupaj minilo čim manj stresno in boste s kosmatincem samo uživali, preberite, kako poteka pravilna registracija psa.
Kaj je registracija psa?
Registracija pomeni označitev psa z mikročipom, izdajo potnega lista za hišne živali in vpis podatkov v Centralni register psov (CRPsi). Obvezna je za vse pse, ne glede na njihovo velikost, pasmo in poreklo, ter je namenjena izkazovanju lastništva in istovetnosti.Zakon o zaščiti živali določa, da morajo biti psi, ki se skotijo v Sloveniji, označeni in registrirani, preden dopolnijo tri mesece in/ali preden zamenjajo lastnika.
1. Korak do uspešne registracije: označitev psa
Najsodobnejši in hkrati tudi obvezni način označevanja je mikročipiranje. Mikročip ni nič drugega kot nekaj milimetrov velika identifikacijska oznaka, ki jo pes celo življenje nosi tik pod kožo. Vsi psi morajo biti obvezno mikročipirani pred tremi meseci starosti oz. preden odidejo v nov dom. Veterinar mikročip s hitrim, cepljenju podobnim postopkom vstavi pod kožo psa, številko mikročipa pa zabeleži v potni list in CRPsi. Številko je mogoče odčitati s posebnim čitalcem, ki ga imajo veterinarske ambulante, veterinarski inšpektorji, zavetišča oz. pooblaščene osebe. Prve tri števke mikročipa razkrivajo njegovo poreklo. Tisti, vstavljeni v Sloveniji, nosijo številko, ki se začenja s 705. Tako v primeru odčitane številke, ki se začenja z drugimi števkami, vemo, da je bil pes mikročipiran v tuji državi.
2. Korak do uspešne registracije: izdaja potnega lista za hišne živali
Ime daje vtis, da ga potrebujejo le psi, ki bodo odpotovali onkraj meja, vendar to ne more biti dlje od resnice. Potni list je dokument, ki ga mora imeti čisto vsak pes in ga običajno prejme takrat, ko je označen ali registriran. Je nekakšen pasji osebni dokument, v katerem so zapisani njegovi podatki in podatki lastnika, z njim pa po potrebi izkazujete lastništvo in istovetnost. Vanj se zapisujejo tudi opravljena cepljenja, zdravstveno stanje psa in podobno. Evropski potni list za hišne živali je enotnega izgleda in velja v vseh državah članicah Evropske unije. V njem zapisani podatki pa se morajo seveda natančno ujemati s tistimi, ki so zabeleženi v CRPsi. Če ga kdaj izgubite, poškodujete ali vsebinsko zapolnite, morate prositi za izdajo nadomestnega, ki se ga prav tako vpiše v register. Potni list je treba predati kateri koli veterinarski organizaciji na uničenje, ko ljubljenček umre.
3. Korak do uspešne registracije: vpis v Centralni register psov (CRPsi)
[members_only]
CRPsi je spletna aplikacija, ki deluje podobno kot Centralni register prebivalstva. V njem se zbirajo podatki o psih in njihovih lastnikih. Omogoča nadzor nad cepljenjem psov, izvajanje kontrole psov ob ugrizu ter nadzor nad nevarnimi psi. Do registra lahko dostopajo samo pooblaščene osebe, saj ni javno dostopen.
Ob prijavi psa v CRPsi boste veterinarju morali predložiti dokumente in podatke o psu, njegovem izvoru in lastniku. Z začetkom leta 2015 je namreč na področju registracije psov začela veljati pomembna novost, ki še vedno povzroča nemalo težav. Za vse pse, skotene po 1. 1. 2015, je obvezen podatek pri vpisu v CRPsi tudi njihov izvor, to je številka mikročipa matere. Samo s tem dokazilom so lahko potomci brez težav prijavljeni v CRPsi. Če novega družinskega člana posvojite iz zavetišča, se kot izvor navede zavetišče, ki opravi registracijo.
CRPsi ima skupaj z mikročipiranjem posebno vrednost, če se vaš ljubljenček izgubi. Ko ga najditelj odpelje v veterinarsko ambulanto ali zavetišče, lahko s pomočjo številke mikročipa v registru hitro in enostavno najdejo lastnika. Nadvse pomembno je torej, da so podatki, vneseni v CRPsi, točni. Z njegovo pomoč jo je mogoče spremljati tudi določene statistične podatke, na primer število psov v Sloveniji, število prijavljenih ugrizov, število cepljenih psov in podobno.
Sprememba lastništva in odjava psa
Kadarkoli se spremenijo podatki psa ali lastnika (zamenjava lastnništva, sprememba bivališča, zamenjava telefonske številke …), je treba te spremembe v sedmih dneh sporočiti veterinarski organizaciji, ki spremeni podatke v potnem listu psa in CRPsi. Lastništvo psa lahko spremenite na podlagi računa, kupoprodajne pogodbe, dokumenta o oddaji psa v ali iz zavetišča ali preproste izjave o spremembi lastništva. Če psiček zamenja lastnika, še preden dopolni tri mesece, mora biti ob spremembi že registriran. Ker lahko mladičkizapustijo leglo, ko dopolnijo osem tednov, mora vsak kupec oz. posvojitelj v nov dom odpeljati psička z že urejeno dokumentacijo.
Veterinarsko organizacijo morate v roku treh dni obvestiti tudi, če se vaš kuža izgubi ali vam ga ukradejo, saj gre v nasprotnem primeru za namerno zapustitev.
Če psa dlje časa pogrešate, ga morate ob naslednjem predvidenem obveznem cepljenju iz registra odjaviti kot mrtvega oz. trajno pogrešanega. Kosmatinca je potrebno prav tako odjaviti iz CRPsi, ko umre, in sicer v 30 dneh.
Težave pri registraciji
Do težav običajno prihaja, ker lastniki ne vedo, katere podatke in dokumente bodo ob registraciji psa potrebovali, ter jim ne posvečajo pozornosti, ko bi bilo to nujno potrebno, še preden kosmato kepico pripeljejo domov. Največje tveganje za težave predstavljajo nepremišljeni nakupi in posvojitve psov od tako imenovanih dvoriščnih rejcev in preprodajalcev. Ti po navadi nimajo ustreznih dokumentov ali pa sploh niso označeni. Njihovi rejci so zaslužkarji in goljufivci, ki imajo za nevedne lastnike pripravljeno kopico izgovorov in obljub, zakaj pes dokumentov nima oz. jih ne potrebuje, jih slučajno ne morejo pokazati ali pa jih želijo izročiti naknadno. Novopečeni lastnik se bo znašel v precejšnji zagati, ko bo sam poskusil opraviti registracijo kosmatinca s pomanjkljivo dokumentacijo.
Za registracijo psička mora poskrbeti že vzreditelj oz. tisti, ki psa oddaja. Psički morajo biti že pred spremembo lastništva, torej pred odhodom v nov dom, registriran in mikročipirani, imeti morajo potni list in vpisani morajo biti v CRPsi. Za tiste, ki so skoteni po 1. 1. 2015, registracija brez podatka o izvoru (številka mikročipa matere) ni mogoča. Kršitelj je tako tisti, ki psa z nepopolno dokumentacijo oddaja, kot tudi kupec oz. posvojitelj. Veterinar bo v primeru kršenja predpisov dolžan obvestiti območno enoto Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). S tem se bo sprožil inšpekcijski postopek, kršitelj pa bo kaznovan z denarno kaznijo nekaj sto evrov.
S predpisi se poskuša vsaj nekoliko zajeziti preprodajo, tihotapljenje psov iz tujine in neodgovorno skrbništvo. Prav z nadzorom izvora psa je omogočena boljša sledljivost legel in časovnih razmikov med kotitvami, s tem pa tudi nadzor nad preobremenjevanjem psic, ki jih neodgovorni rejci izkoriščajo za razplod.
Brezdomni psi
Marsikaterega najditelja brezdomnega psa prešine, da bi najdenčka obdržal, in morda celo pomisli, da ga ne bo mogel brez težav registrirati. Pomisleki so pravzaprav odveč, saj tak način »posvojitve« že pred spremembo o registraciji ni bil v skladu s predpisi. Vsak najditelj je namreč po zakonu dolžan najdenega psa predati pristojnemu zavetišču. Slednje žival oskrbi in osem dni išče prvotnega lastnika. Če ga ne najde, je psa mogoče posvojiti, zavetišče pa uredi vso potrebno dokumentacijo in registracijo.
Zaradi obveznega mikročipiranja in registracije bi se moralo število zapuščenih psov bistveno zmanjšati. A ker še vedno veliko lastnikov zakonodaje ne spoštuje, psa sploh ne označi, ne prijavi v Centralni register psov ali pa so vneseni podatki napačni, imajo inšpektorji glede kaznovanja kršiteljev zavezane roke, slovenska zavetišča pa ostajajo polna.
Psi iz tujine
Kadar se zanimate za psa iz tujine, morate biti na predpise še posebej pozorni. Za pse, ki prihajajo iz držav članic EU, običajno veljajo zahteve za nekomercialne premike: imeti morajo mikročip, veljavni potni list in veljavno cepljenje proti steklini, če so starejši od treh mesecev. Če v Slovenijo pripeljete psa, ki je mlajši od treh mesecev in ni cepljen, potrebujete tudi potrdilo, da na kraju kotitve ni bil v stiku z divjimi živalmi, vendar pozor; to ne velja za vse članice EU, saj nekatere sploh ne dovolijo premikov živali, mlajših od treh mesecev, in jim tudi ne izdajo potnega lista (npr. Italija).
Pri uvozu psa iz tretjih držav, pa veljajo nekoliko drugačni pogoji, saj lahko v Slovenijo vstopijo le psi, ki so starejši od treh mesecev, imajo veljaven potni list in veljavno cepljenje proti steklini. Poleg tega morajo imeti glede na državo izvora še nekatere druge dokumente; na primer veljaven test titracije proti virusu stekline, EU veterinarsko spričevalo, TRACES spričevalo …
Pravočasno se pozanimajte tudi, kakšni so pogoji za premik v posameznih državah, ki niso vaša končna destinacija, nameravate pa skozi njih potovati, saj morate zadostiti tudi njihovim pogojem.
Vsekakor naj bo psiček že v državi izvora vpisan na novega lastnika, s katerim bo potoval v Slovenijo, ti podatki pa naj bodo zabeleženi tudi v njegovem potnem listu. Nikar ne pozabite, da je treba tudi uvožene pse v Sloveniji registrirati v sedmih dneh po nakupu oz. posvojitvi.
Ne pozabite na obvezno cepljenje
V Sloveniji je cepljenje proti virusu stekline edino obvezno cepljenje za pse. Skupaj s plačilom upravne takse ter razglistenjem je že nekaj časa ločeno od postopka registracije, tako da ni nujno, da je registriran mladiček že opravil prvo cepljenje. Psički morajo biti prvič cepljeni v starosti od 12 do 16 tednov.
Stroški
Označitev psa, izdaja potnega lista, prijava v Centralni register psov, spremembe podatkov oz. lastništva ter obvezno cepljenje predstavljajo določene stroške, na katere mora biti vzreditelj oz. lastnik pripravljen že, ko se za ljubljenč ka odloča. Zavedati se je treba, da lahko še precej večji strošek predstavljajo kazni v primeru kršenja Zakona o zaščiti živali.
Odgovoren lastnik
Čeprav se na prvi pogled zdi postopek registracije zapleten, ne predstavlja nobenih težav, kadar nakup oz. posvojitev poteka odgovorno in premišljeno. S popolno dokumentacijo uredite registracijo psa pri izbranem veterinarju v zgolj nekaj minutah.
Nepremišljen ali prenagljen nakup pa vam lahko povzroči precej sivih las in tanjšo denarnico. Zato še preden novega ljubljenčka pripeljete v topel dom, preverite, ali imate vse potrebne podatke, da boste lahko brez težav tudi uradno postali njegov lastnik. Če imate glede nakupa oz. posvojitve kakšno vprašanje ali pomisleke, se je vedno modro pravočasno posvetovati z veterinarjem, kinologom ali UVHVVR.
[/members_only]Simona Strle
Viri: uradni-list.si,
uradni-list.si in
uvhvvr.gov.si
Objavljeno v osemindvajseti številki revije Kužek