Visoka napetost, pes v bloku

2585

Vloga psov se skozi leta spreminja in večina jih danes opravlja funkcijo spremljevalca, družabnika in hišnega ljubljenčka. Prag stanovanja so že zdavnaj prestopili in v večjem blokovskem naselju lahko pogosto preštejemo skoraj toliko štirinožcev kot na vasi. To prinaša nove oblike sobivanja in nove izzive tako za ljubitelje živali kot za njihove sosede.

Kužek – sostanovalec

Simbioza psa in človeka je v odnosu, kjer si delita bivalni prostor, največja. Tako za psa kot za človeka prinaša sobivanje med štirimi stenami obilo prednosti: poveča se občutek povezanosti in bližine, zmanjša osamljenost in okrepi količina smeha, druženja in gibanja. Lastniki psov poznajo več sosedov in pogosto poročajo, da je bila odločitev, da bo pes živel skupaj z njimi v stanovanju, ena od najboljših. A kosmatinci nemalokrat prinesejo v stanovanjsko skupnost tudi nevšečnosti in prepire.

Pes – vir nasprotij

Dejstvo je, da vsi ljudje niso ljubitelji živali. Nekateri imajo morda radi mačke, psov pa ne, drugi se jih celo bojijo, spet tretji so jim naklonjeni, a jim njihovi iztrebki ali lajež niso po godu. V demokratični družbi se svoboda enega konča tam, kjer se začne svoboda drugega, zato imajo vsi pravico do svojega miru. S psom ali brez. Za tiste, ki nimajo radi psov, to pomeni, da se morajo z njimi sprijazniti. Za druge, ki pse imajo, pa zanje odgovorno skrbijo, kar med drugim pomeni, da psa pripnejo na vrvico, za njim pospravijo iztrebke, preprečijo, da bi povzročal škodo in da bi s svojim vedenjem motil okolico.

Preudarna izbira, osnova za mirno sožitje

Za vse, ki živijo v stanovanjskem naselju in si želijo psa, je na prvem mestu vprašanje, ali so psi sploh dovoljeni. Sledi izbira pasme. Nekateri kužki se bodo v mestno življenje laže vključili, druge bo okolica morda laže sprejela. Ovčar, ki potrebuje veliko gibanja, najbrž ne bo prav srečen v majhni garsonjeri, rotvajlerja se bodo znanci iz sosednjega vhoda bolj izogibali kot majhnega maltežana, miren kužek, ki ne laja prav veliko, pa bo pri sosedih bolje sprejet kot bevskajoč terier.

[members_only]

Majhni koraki za veliko zadovoljstvo

Prijazen, miren pes, ki s svojim vedenjem ne bo povzročal škode ali motil okolice, bo lastniku in sosedom povzročal najmanj preglavic. Za to lahko največ stori lastnik: psa ustrezno vzgoji in socializira, ga vedno vodi na vrvici, za njim dosledno pospravi iztrebke in počisti umazanijo, vključno s sledmi blatnih tačk v dvigalu; psu ne dovoli, da preganja sosedove mačke, da skače na prikupno punčko, ki jo sreča v dvigalu, ali markira po avtomobilih na parkirišču. Prav tako ne sme kopati lukenj v urejenih zelenicah pred blokom, tacati po rožah, praskati po vratih ali bevskati v nedogled. Tudi nočno lajanje je hitro zelo moteče.

Pripomočki, ki vam lahko olajšajo sobivanje

Povodec je nepogrešljiv, prav tako vrečke za iztrebke. Če imate velikega, na videz strašljivega psa, nagobčnik ne bo odveč. Dobrodošli sta brisača, s katero psu obrišete tačke, preden vstopite na stopnišče, in krpa, s katero počistite morebitne spodrsljaje v dvigalu. V stanovanju psu ponudite igrače in kosti, da se bo zaposlil v času vaše odsotnosti. Da ne bo grizel pohištva ali praskal po vratih, vam bo v pomoč hišni boks oziroma večja kletka. Če vaš pes rad laja, razmislite o zvočni izolaciji stanovanja – stene lahko obložite s stiroporom ter izberete takšna okna in vrata, ki prevajajo čim manj hrupa.

Pogovor dela čudeže

Se vas sosedi izogibajo, pa ne veste, zakaj? Gledajo postrani vašega kužka ali se umaknejo, ko gresta mimo? Z besedo na dan! Prijazno vprašanje bo naletelo na dober odziv in morda ugotovite, da se punčka iz sosednjega vhoda pošteno boji vašega psa, da se starejša gospa jezi, ker ji vaš kužek poje vso hrano, ki jo pušča zunaj za brezdome mačke, ali da najbližji sosed ne more več prenesti bevskanja, ki traja od minute, ko zapustite dom, do takrat, ko se spet vrnete. Misel na takšno soočenje je morda neprijetna, a bo na dolgi rok obrodila bogate sadove. Pripet povodec je manj naporen kot tihi tedni, preprečen dostop do mačje hrane boljši kot zdravljenje zastrupitve in investicija v protihrupna vrata manjša kot nenehne kazni zoper kaljenje javnega reda in miru, kajne? Potrudite se in s kužkom bosta uživala v simbiozi s sosedi.

[/members_only]

Jana Puhar

 

Objavljeno v osmi številki revije Kužek