Nega psa je veliko več kot delo

1979

Videti, slišati, vonjati … Vzljubiti, spoštovati in delati s srcem … Razumeti in negovati z občutkom … To je le nekaj besed, ki lahko opišejo dobrega negovalca psov, ki se poveže s kužkom in mu podari dober občutek. Ljubezen do živali je prednost in nujno potrebna pri opravljanju tega poklica.

V zapisanem bom razložila, kako z manj stresa negovati kužka, kako lahko k temu pripomorejo lastniki, dotaknila pa se bom tudi vzdrževanja higiene in čistoče v salonu.

Tako negovalci kot lastniki lahko pripomoremo k zmanjšanju napetosti in stresa, ki ga morda nekateri kužki občutijo pri negi. Pomembno je, da za vašega ljubljenčka izberete salon, v katerem se tudi sami dobro počutite in se v njem lahko tudi sami sprostite – lastnikova napetost in negotovost se zagotovo prenašata na kužka. Ključnega pomena je, da zaupate v negovalčevo strokovnost, da je videti umirjen, potrpežljiv in ima za nego dovolj časa.

[members_only]

Možnosti za zmanjšanje stresa pri kužkih je veliko, ponekod se poslužujemo pomirjanja z eteričnimi olji na naravni osnovi, pa tudi mirne glasbe, ki je namenjena za relaksacijo živali. Vsi vemo, da imajo kužki zelo dobro razviti sluh in vonj, kar je treba izkoristiti v njihov prid. Omenila bi tudi umirjen in sproščujoč ambient – od barv do primerne oziroma profesionalne opreme (hidravlične kadi in mize, ki kužkom omogočajo, da gredo sami vanj/nanj – to velja predvsem za večje pasme). Negovalca opozorite tudi na morebitne strahove vašega kužka.

Od pasjega negovalca pričakujte predvsem strokovnost, znanje, občutek in seveda posvet, kaj bi želeli pri negi kužka izpostaviti. Jasno je, da se kužki strižejo po FCI standardu, vendar velikokrat prevladujejo alternativne želje lastnika. To se pojavlja predvsem zaradi lažje nege doma. Zelo pomembno je komuniciranje z negovalcem psov, saj le-ta lastnikom svetuje, da kljub alternativnemu oblikovanju dlake obdržijo videz in linije standarda.

V salonu je prav tako zelo pomembna higiena – posvet sem poiskala pri veterinarju, ki je poudaril pomen dezinfekcije in čiščenja v salonu.

Ob neupoštevanju higiene se tako lahko prenašajo različne prenosljive bolezni, kot so glivične in parazitarne bolezni kože (na primer mikrosporija, bolhavost, garjavost …). Prek neposrednega stika in kontaminiranih inštrumentov je možen tudi prenos drugih bakterijskih in virusnih obolenj.

Da se izognemo morebitnemu prenosu bolezni, je treba po vsaki negi temeljito očistiti in razkužiti delovno orodje in površine.

Če salon obiščejo bolhavi kužki, je priporočljivo, da so le-ti na vrsti za nego ob koncu delovnega dne, torej kot zadnji, da se po obisku salon popolnoma razkuži.

Za konec bi želela izpostaviti še misel neznanega avtorja: »Kosmatincem je vseeno, če ste revni ali bogati, majhni ali veliki, mladi ali stari. Vseeno jim je, če niste pametni, popularni, dobri šaljivci, atleti ali prijetnega videza. Vašemu psu ste v vsakem primeru najboljši, najpametnejši, najbolj prijazen človek na svetu. Vi ste njegov prijatelj in zaščitnik.«

Čuvajte jih!

[/members_only]

Aleksandra Rober

 

Objavljeno v osmi številki revije Kužek