Ljudje smo prehitro zadovoljni že z najmanjšim doseženim znanjem osnovnih povelj, ki jih marsikateri pes izvede z veliko muko in podkupljen s priboljškom. Cilj učenja povelj ni le znanje trikov, ki bodo zabavali prijatelje in sorodnike, temveč krepitev medsebojnega zaupanja in spoštovanja. Vez med lastnikom in psom je z vsako vajo, uspešno izvedenim trikom ter vloženim trudom trša. Kakovostno preživljanje skupnega časa nadgrajuje tudi medsebojno komunikacijo ter nam skozi učenje razodeva dogajanje v pasji glavi.
Gre za lažji, zabaven trik, pri katerem se pes na ukaz plazi po tleh.
- Pri učenju moramo imeti 100-odstotno pasjo pozornost.
- Za trik potrebujemo priboljške, kliker in igračo (priporočamo vozel).
- Pes naj bi pred tem trikom že znal ukaz prostor, zato mu ležanje ne bi smelo delati težav.
- S priboljškom psa zvabimo v ležeči položaj. Pri tem ne uporabljamo ukazov in dotikov. Ko se pes prvič uleže, kliknemo in ga nagradimo.
- Postavimo se pred psa ter mu nekaj centimetrov pred smrčkom pomolimo priboljšek/igračo. Naša naloga je, da ga poskusimo zvabiti, da se iz ležečega položaja plazi v naši smeri. V začetnih korakih klikamo in nagradimo vsak pravilen premik, pri čemer ne sme vstati.
- Če v želji po priboljšku/igrači začne dvigovati zadek, ga prehitimo. Še preden popolnoma vstane, rečemo »a-a« ter vajo ponovimo.
- Vajo ponavljamo, klikamo in nagrajujemo za želeno vedenje, vse dokler pes sam ne ponuja »plazenja«, ko mu pokažemo priboljšek/igračo pri tleh. Na tej stopnji dodamo še besedni ukaz.
- Vajo ponavljamo, klikamo in psa nagrajujemo za uspešno izvedbo.
»Ku-ku« je simpatičen in zelo preprost trik, ko se pes postavi med naše noge v razkoraku in pokuka skozi. Pri velikih psih se izvaja v stoječem položaju, pri malih pa pokleknemo.
- Pri učenju moramo imeti 100-odstotno pasjo pozornost.
- Za trik potrebujemo kliker in priboljške (priporočamo pašteto).
- S hrbtom se postavimo pred našega psa, nogi imamo v razkoraku.
- S priboljškom ga zvabimo med naše noge, kliknemo in ga nagradimo.
- Ko kužek ugotovi, da od njega zahtevamo, da pride med naše noge, ga začnemo nagrajevati, šele ko nas pogleda v oči.
- Vajo ponavljamo ter hkrati podaljšujemo čas, ko pes stoji med našimi nogami. To storimo tako, da počakamo nekaj sekund pred klikom. Nagrado, to je pašteta, pa dobi med stanjem pod nami.
- Ko ponuja želeno vedenje, dodamo besedni ukaz, na primer »ku-ku«, »pokukaj«, »kje si«.
- Vajo ponavljamo, klikamo in psa nagrajujemo za uspešno izvedbo.
»Hop v naročje« je eden iz serije pasjih trikov, ki so primernejši za poskočne, aktivne pse. Izvajanje trika ne priporočamo lastnikom težkih, velikih psov, tako zaradi pasjih zdravstvenih težav s kolki kot zaradi narave izvajanja trika. Gre namreč za različico skoka, pri katerem nam pes skoči v naročje.
- Pri učenju moramo imeti 100-odstotno pasjo pozornost.
- Za trik potrebujemo kliker, priboljške ali igračo, ki jo ima naš pes najraje (priporočamo žogico, vozel ali frizbi).
- Trika »hop v naročje« se lotimo podobno kot trika »hop skozi obroč« ali »jump« iz prejšnjih številk revije, le da tokrat vadimo skok na objekt in ne skozi.
- Potekov za učenje trika je več. Mnogi poskočni psi že po naravi skačejo lastnikom v naročje ali pa, ne glede na objekt, opravljajo osnovni trik »hop«.
- Potek učenja 1:
- Sedimo na stolu ter s priboljškom ali igračo zvabimo psa, da skoči v naše naročje. Pri tem lahko že uporabimo osvojeno povelje »hop«.
- Psa v naročju nagradimo, pohvalimo in pocrkljamo.
- Vajo ponavljamo tako dolgo, da bo pes brez težav skočil v naročje in se pri tem počutil varnega.
- Nato se postavimo s hrbtom ob steno. Noge pokrčimo, kot da oponašamo sedenje na stolu, ter nadaljujemo z učenjem skakanja v naročje.
- Med ponavljanjem noge vedno bolj ravnamo in se počasi bližamo zravnani, stoječi drži. Pri tem še vedno ponavljamo isto vajo ter poveljujemo psu, da skoči k nam.
- Potek učenja 2:
- V prejšnji številki Kužka smo se naučili skok (»jump«), pri katerem se pes od naše noge odrine visoko v zrak. Znanje tega trika lahko uporabimo pri učenju skoka v naročje.
- Pri izvajanju trika »jump« na višku skoka ulovimo psa, z rokami pa nadaljujemo v smeri loka ter ga spustimo na tla.
- Sledita klik in nagrada.
- Vajo večkrat ponovimo ter navdušeno hvalimo psa.
- Ko se navadi našega prijema v skoku, ga lahko obdržimo v objemu. Kliknemo in nagradimo.
Ker smo v prejšnjih rubrikah pridobili veliko znanja o postopkih učenja, je čas za nekaj kompleksnejšega. Trik, ki ga poznamo pod povelji »nočka«, »lahko noč« ali »pojdi spat«, je filmski trik, pri katerem se pes z odejo v gobčku prevali ter spravi k počitku. Gre za cikel več sestavljenih trikov, ki jih s postopnim učenjem in ponavljanjem povezujemo v celoto. Za uspešno izveden trik moramo vaditi tri zaporedja: ukaz, da se pes uleže na odejo, jo prime in se skupaj z njo zakotali, ter da obleži pokrit.
- Pri učenju moramo imeti 100-odstotno pasjo pozornost.
- Za vajo potrebujemo priboljške, kliker in odejico.
- Pes mora pred tem trikom že znati ukaza »rolaj« in »vzemi/primi«.
- Odejico razgrnemo po tleh, s psom se postavimo na rob.
- S priboljškom zvabimo psa v ležeči položaj, kliknemo in ga nagradimo. Pri glavi naj bo odejica bolj nabrana, da jo bo lažje prijel.
- Dvignemo del odeje ter uporabimo ukaz »vzemi/primi«. Nato kliknemo in ga nagradimo, ko v gobčku drži rob odeje.
- Ko zna pes prijeti odejo ter jo držati v gobčku, nadaljujemo s poveljem »rolaj«.
- Naš cilj je, da se pes z robom odeje v gobčku prevali ter pokrije, da bo pripravljen na spanje. Najtežji del vaje je, da pes pri rolanju obdrži odejo v gobčku. Če jo izpusti, ga ne nagradimo, niti ne oštevamo. Vrnemo se na prvotni položaj in poskusimo znova.
- Ko se prevali z odejico v gobčku, ga navdušeno pohvalimo, kliknemo in nagradimo.
- Čeprav se morda zdi, da je trik lahek, je treba vanj vložiti veliko vaje.
Dona Gomilšek in Marko Stojanović, blog PoPasje
Objavljeno v trinajsti številki revije Kužek