Običajne vedenjske težave mladičkov in odraščajočih psov

2380

obicajne-vedenjske-tezave-mladicev-in-odrascajocih-psovRevija Kužek se je dogovorila za redno sodelovanje z Anito Gosnik, ki je univerzitetna diplomirana psihologinja. Usposablja se iz vedenjsko-kognitivne terapije, v Veliki Britaniji pa opravlja podiplomski študij iz psihologije in vedenja psov. Novopečenim lastnikom psov pomaga s preprostimi napotki in z uvajanjem pravil, kako vzgojiti navihanega mladička v lepo vzgojenega odraslega psa. V rubriki vprašajte pasjo psihologinjo bo odgovarjala na vaša vprašanja, povezana z vzgojo mladičkov. Vprašanja pošljite na elektronski naslov psihologinja@kuzek.si

Odgovori so informativnega značaja, niso primerni za nujne primere in ne morejo nadomestiti poglobljenega osebnega posveta s strokovnjakom.

Pasji mladički. Majhne, tople, puhaste kepice. Tako sladki, da kar pozabimo, da potrebujejo veliko vzgoje, jasnih pravil in mej že v samem začetku. Enako pomembna pa je tudi socializacija. Zgodnje izkušnje mladička bodo oblikovale osebnost vašega odraslega psa, način kako bo videl svet okoli sebe in kako se bo znal spoprijemati z novimi, stresnimi situacijami. Socializacija je razvojni proces, skozi katerega pasji mladički in adolescenti spoznavajo in se navajajo na svoje okolje, ki prinaša številne spremembe. Ugotavljajo kaj je varno in kaj nevarno. Vse kar želite, da bi vaš mladiček z veseljem sprejemal kot odrasel pes – različne ljudi, živali, predmete, zvoke in situacije – mu morate predstaviti pogosto in na pozitiven način v prvih mesecih življenja. Bistvenega pomena je čas med 8. in 16. tednom starosti – to je optimalno obdobje za socializacijo.

Ko se konča ta razvojna faza, postanejo mladički pozorni na druge pse, če jih do sedaj niso pogosto srečevali. Lahko se zgodi, da postanejo plašni ali renčijo, ko se jim približa majhen otrok ali tujec, če se z njimi niso redno srečevali v obdobju mladička. Psi, ki jim primanjkuje socializacije do 16. tedna, pogosto razvijejo vedenjske težave, ki izvirajo iz nepoznavanja stvari in negotovosti, lahko se prične pojavljati agresija, strah pred drugimi psi, pred ljudmi, lajanje in zaganjanje, nekateri pričnejo loviti druge živali. Da pridobite, tako vi kot vaš mladiček, pozitivne začetne izkušnje, se pridružite pasjim šolam, kjer organizirajo igralne urice prav za mladičke v starosti do 16. tedna.

V nadaljevanju pa si poglejmo nekaj običajnih (in manj običajnih) težav lastnikov psov in kako ravnati v teh situacijah.

[members_only]

Pozdravljeni, sem lastnik že četrtega kužka, a takih preglavic kot ta, katerega imam sedaj, mi ni delal nobeden. Prvo sem imel Nemškega ovčarja, nato dvakrat Chow Chow-a in sedaj imam spet Nemškega ovčarja. Vse sem imel od mladičev naprej. Sedanja psička pa je obupna glede opravljanja potrebe (kakanja). Prosim povejte mi kako jo naj odvadim, da se ne bo pokakala kar kjerkoli na dvorišču? Stara je 3 mesece in ima parcelo okrog 2000 kvadratnih metrov, prostora na pretek, a ona najraje opravi potrebo na pesku oziroma na zemlji pred hišo, ne pa kje v sadovnjaku. Kako jo naj prepričam, da bo šla na potrebo malo dlje stran na parceli? Imamo tudi tri male otroke stare pet, tri in eno leto in je precej zoprno, če ne počistiš tega, stopi slej ko prej kateri na to “mino”. Lepo prosim za odgovor, rešitev če obstaja!

Lep pozdrav, Milko

ODGOVOR: Pozdravljeni! Psičko boste najlažje navadili na opravljanje potrebe na pravem mestu tako, da jo boste peljali na sprehod tja kamor želite, da opravi potrebo. V praksi to pomeni, da jo takoj zjutraj, vsakič po obroku, zvečer pred spanjem in vedno, ko se zbudi, peljete na povodcu na sprehod – ali v vašem primeru v sadovnjak. Tam se sprehajajte tako dolgo, da vsaj lula oziroma kaka in jo tudi pohvalite in nagradite s priboljškom, ko opravi, potem pa jo spustite. V kolikor se zgodi, da opravi potrebo kje drugje, je ne kaznujte in ne kregajte, saj to povzroča dodaten stres in napetost, kar lahko zadevo poslabša. Z upoštevanjem teh nasvetov bi moralo iti dokaj hitro, v kakšnem mesecu, na bolje.

Pozdravljeni,imam maltežanko, ki enostavno nima ušes. Ko jo kličem, gre kar po svoje … Kako psičko navadnim, da me uboga, ko jo pokličem? Hvala lepa za odgovor, Ljuba

ODGOVOR: Pozdravljeni! Odpoklica moramo kužke naučiti, saj to ni nekaj s čimer bi se rodili. Naučiti jih moramo, da veselo pridejo k nam kadar jih pokličemo in tudi, da se nam pustijo prijeti. To najlažje dosežemo tako, da se psu veliko skrivamo in recimo, da ga pokličemo in pred njim zbežimo. Vedno, ko pride do nas, tudi kadar pride sam od sebe, pa ga nagradimo in spustimo nazaj. V kolikor psa lovimo ali kličemo za neprijetnosti, npr. za striženje krempljev ali da ga pripnemo na povodec ali ga kaznujemo, ker ne pride, pes kaj kmalu ugotovi, da je bolje, če ne pride k nam. Priporočam vam obisk delavnice odpoklica ali kakšno individualno uro z inštruktorjem, kjer vam lahko pokažemo vaje za odpoklic in pravilno izvedbo.

Pozdravljeni, jaz imam pa en problemček s psičko mešanko, in sicer: zadnji mesec se skoraj vsak večer oziroma ponoči zbuja, hodi sem in tja po postelji, okrog glave in prav čaka ob meni in me gleda kdaj se bom zbudila oziroma ji kaj rekla. Trese se tako dolgo, da nekoga ne zbudi. Nisem prepričana zakaj to dela. Sumim, da je lahko vzrok moja nova služba. Prej sem namreč bila ves čas z njo doma, zdaj je pa za tisti čas službe sama. Ne vem, ali hoče povedati, da noče, da spet grem? Nekajkrat čez vikend je bila pa čisto v redu. Zelo vam bom hvaležna za kakršno koli informacijo in nasvet. Prijazen pozdrav, Rebeka

ODGOVOR: Pozdravljeni! Kot pravite, ena izmed možnosti je, da je sprememba dnevne rutine in vaša daljša odsotnost od doma vplivala na psičkino spremenjeno vedenje. Lahko, da je zaradi tega nemirna, tesnobna in bolj negotova ter zato išče vašo bližino. Povsem možno je tudi, da ste ji po prvem takšnem dogodku, ko se je tresla, namenili več pozornosti, ste bili zaskrbljeni ali jo božali in je naslednje dni pričela ponavljati to vedenje, saj ji je ugajalo in jo pomirilo. Ni pa to nujno pravi ali edini razlog, zato bi bilo smiselno – v kolikor vas skrbi in bi to vztrajalo ali se slabšalo – priti na osebni posvet, kjer bi lahko situacijo bolj raziskali in odkrili vzrok.

[/members_only]

Anita Gosnik, univ. dipl. psihologinja,
PSI-SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje

Objavljeno v dvaindvajseti številki revije Kužek