Psi v službi

1764

Psi niso le človekovi najboljši prijatelji, čuvaji in pomočniki pri delu, temveč so od zgodnjega srednjega veka tudi na “uradni dolžnosti”, ko so v mestih in vaseh zbirali denar za vzdrževanje krvosledcev, katere so javni stražniki nato uporabili za izsleditev izobčencev in zločincev. Na evropskih tleh, predvsem v Avstriji, Nemčiji, Franciji in na Madžarskem, so psi postali policijski spremljevalci že okoli leta 1850, najprej so sodelovali pri nočni straži. Do konca 19. stoletja so se v službi policije najpogosteje znašli belgijski ovčarji, nemški bokserji, dobermani in airedalski terierji.

Reševalni in policijski psi

Službeni psi imajo tako najrazličnejše naloge, policistom tako pomagajo vzdrževati javni red in mir ter pomagajo pri zadrževanju osumljencev kaznivih dejanj. Za izsleditev osumljencev ali iskanje pogrešanih oseb so v veliko pomoč reševalni in iskalni psi, t. i. iskalni psi pa so zadolženi tudi za iskanje prepovedanih snovi (npr. mamila), za iskanje eksplozivnih sredstev in iskanje človeških trupel (naj tu omenimo, da je voh nekaterih psov tako dober, da najdejo tudi trupla v tekoči vodi, kar je impresivno).

[members_only]

Psi v vojski

Psi imajo tudi dolgo zgodovino vojaške službe, ki so jo opravljali že pri Egipčanih, Grkih, Perzijcih, Britancih in Rimljanih. Vsa ta ljudstva so uporabljala vojaške pse v svojih bitkah. Navadno so jih poslali v boj zaščitene z ovratnicami s kovinskimi konicami in verižnim oklepom. Rimljani so za vojaške pse najraje uporabili mogočne mastife s širokimi gobci in iz njih so znali sestaviti tudi pravo pravcato napadalno formacijo. Med bojnimi pohodi so psi sodelovali tudi pri ameriških Indijancih. Britanci so se s psi bojevali med napadi na Irce, Irci pa so kot povračilo z irskimi volčjimi hrti zavojevali normanske viteze na konjih. Dva volčja hrta sta konjenika v oklepu namreč zlahka spravila iz konja na tla. V prvi svetovni vojni so bili psi uporabljeni kot motiv za rekrutacijski plakat v ZDA. Vlogo so psi igrali tudi med drugo svetovno vojno, ko so jih poljski vojaki uporabljali za prenašanje sporočil ter nujno potrebnih zalog hrane in streliva, pa tudi za vleko žice za telefonske linije.

Najbolj znani službeni psi

Kot najbolj znane reševalne pse lahko zlahka označimo bernardince, ki so bili kot reševalni in iskalni psi v službi že v 16. stoletju. Najzgodnejši zapisi o tem segajo v leto 1707, in sicer so jih zapisali menihi iz samostana na velikem prelazu Sveti Bernard. Najbolj znan med znanimi bernardinci pa je bil Barry, ki naj bi po poročilih pred smrtjo rešil kar 40 ljudi. Med pasjimi policisti veliko veljavo uživajo labradorci, ki so jih naprej imenovali psi Svetega Janeza in so pomagali pri vleki sani, prenašanju sporočil in bili v pomoč ribičem, danes pa so cenjeni člani policijskih posadk širom sveta. Le kdo ne pozna “Komisarja Rexa”? Televizijski pasji policist je nemški ovčar, tj. pasma, ki jo že vrsto let uporabljamo za varovanje častnikov tudi za obrambo, sledenje in odkrivanje različnih predmetov ter prepovedanih drog.  Za čuvanje in obrambo so idealni tudi holandski ovčarji, med najboljše pse sledilce pa zagotovo sodijo psi svetega Huberta.

[/members_only]

Maša Pirnat

Vir:
McGreevy, Paul in Elizabeth Ginis: Psi. Izvor in značilnosti več kot 160 pasem z vsega sveta