Vsak organizem je sestavljen iz mikro in makro-organizmov, ki živijo v simbiozi z gostiteljem (v našem primeru je to pes). Na telesu in v telesu psa, živi na milijone različnih mikroorganizmov, ki mu koristijo pri obrambi pred vdorom škodljivih bakterij, pomagajo pri asimilaciji hranil, vplivajo na pretočnost hrane in imajo velik pomen pri proizvodnji energije, ki jo dobijo iz hrane. To energijo pa telo rabi za normalo delovanje, rast in razvoj.
Tokrat bomo govorili o vzdrževanju mikroorganizmov, ki živijo v telesu psa. Največ jih najdemo v prebavilih.
V tuji literaturi najdemo izraz microbiom, kar mi pogosto imenujemo kar mikroflora. Gre za celoten ekološki sistem mikroorganizmov, ki živijo v telesu. Ti mikroorganizmi, njihovo okolje in njihovi pogoji za življenje pa imajo velik vpliv na več sistemov v telesu (imunski, hormonski in prebavni). In mi kot lastniki lahko z uravnavanjem pogojev življenja teh mikroorganizmov, vplivamo bodisi na zdravje bodisi na bolezen.
Če je ravnotežje mikrobioma porušeno, lahko pride do zdravstvenih težav: zmanjšana imunska odpornost, težave z nabiranjem zobnega kamna, obolenja dlesni, različna vnetja – ušes, notranjih organov, kože, težave s paraziti, nihanje krvnega tlaka, hormonska neravnovesja itn. Zato je pomembno, da razumemo kako lahko izboljšamo pogoje življenja teh organizmov in jih ohranjamo v ravnotežju.
Vzdrževanje mikrobioma v pasjem telesu lahko učinkovito izboljšamo ter uravnamo z:
[members_only]- fermentirano hrano,
- pobiotiki,
- prebiotiki,
- dodanimi encimi in
- svežo hrano.
Kaj od tega je primerno za vašega psa, je odvisno od tega, kar že zdaj uživa. Najbolj tipični primer so psi, ki jedo briketirano hrano. Za te je dobro, da uživajo karkoli od zgoraj naštetega. V sami briketirani hrani imajo malo ali nič mikroorganizmov, ki lahko pomagajo pri izboljšanju mikroflore v telesu, kvečemu lahko tej prej škodijo. Škodijo zato, ker izsušena hrana nima vlage, kar je potrebno za življenje. In zato, ker je pogosto izvor teh proteinov ali sintetičen (česar telo ne more sprejeti) ali poln antibiotikov, ki pa uničujejo tako zdrave kot škodljive mikroorganizme.
Zato je priporočljivo dodajati kakšne fermentirane izdelke, ki so seveda čim bolj primerni za psa: ovčji ali kozji jogurt, kefir ali skuta. Domače kislo zelje vsebuje veliko naravnih pro in prebiotikov, ki ugodno vplivajo na prebavo in čistijo organizem toksinov. Sveža zelenjava in meso že vsebujejo naravne prebavne encime, zato je kakšen košček solate ali pustega mesa vsekakor priporočljivo, da se znajdeta v pasji skledi.
Seveda je dobro da je hrana naravna in organska, zato da jo telo lahko sprejme. Kadar pa za pripravo hrane za psa nimamo časa ali zaradi kakšnega drugega razloga ne moremo dodajati naravnih sestavin v pasjo hrano, pa so dobra stvar tudi dodatki, ki jih najdemo v lekarnah ali specializiranih trgovinah. Pri teh pa moramo upoštevati priporočeno količino in preveriti izvor sestavin. Obvezno je potrebno preveriti ali so izdelki naravni, saj bodo sintetični nadomestki samo metanje denarja vstran.
Zaključna misel: Vsaka poteza, ki jo naredimo, vpliva na nekaj drugega. Če skrbimo za mikroorganizme v telesu našega psa, skrbimo posledično tudi za zdravje našega psa. Če na to pozabimo, smo pozabili tudi nanj.
[/members_only]
Sandra Manasijević, dipl. Canine Nutrition