Klemen in Fifi, nadaljevanje zgodbe o premagovanju ovir in veliki ljubezni

1813

Pretekli teden smo spoznali Klemna in njegovo srčno psičko Fifi, ki je zbolela za pogosto ortopedsko boleznijo, osteoartritisem. Prvi del zgodbe najdete na tej povezavi, danes pa sledi nadaljevanje.

Fifi-sedaj-3Matične celice – kaj je to?

Matične celice, a to so tiste iz popkovnične krvi? Tiste, ki jih je mogoče shraniti po rojstvu otroka?“ Za matične celice je Klemen že slišal. Veliko se je govorilo o tem, da je matične celice mogoče shraniti tik po rojstvu otroka in da imajo velik potencial v humani medicini. Tema se mu je zdela zanimiva, skoraj znanstveno fantastična, ampak le kako bi lahko te pomagale Fifi v situaciji, v kateri sta se znašla. Takoj po rojstvu Fifi Klemen njenih celic ni shranil. Takrat se še nista poznala, pa tudi če bi jih, terapije z matičnimi celic so vendarle stvar prihodnosti. Ali pač? Na Klemnovo srečo je bila prijateljica z Veterinarske fakultete nadebudna študentka in tako polna informacij o najnovejših dognanjih. Povedala mu je, da je zdravljenje z matičnimi celicami mogoče opraviti tudi v Sloveniji ter da lahko že od leta 2011 z njimi pomagajo tudi živalim. S pojmom matične celice lahko poimenujemo več tipov celic, vendar imajo vse sposobnost neskončne delitve v laboratoriju in pretvorbe v odrasle celice različnih tkiv. Tudi informacija, da jih lahko pridobimo iz različnih tkiv, mu je bila povsem nova. “Torej matične celice lahko pridobimo tudi iz maščobe, ne samo iz popkovnične krvi?” je vprašal Klemen. “Seveda. Pri odraslih osebkih se matične celice nahajajo v različnih tkivih, kjer delujejo kot rezerva za celice, ki odmirajo pri boleznih in poškodbah,” je sledila razlaga prijateljice. To je bil odgovor, ki je Klemnu vlil novo upanje. Imel je občutek, da sanja. Celice, ki lahko nadomestijo odmirajoče celice v Fifijinem sklepu … Slišalo se je predobro, da bi lahko bilo resnično. Začel je raziskovati in hitro odkril, da matične celice vedno pogosteje uporabljajo v medicini in da obstajajo že prva poskusna zdravljenja za obolenja oči pri ljudeh, ki bodo kmalu na trgu. “Kaj pa za živali, kaj pa za mojo Fifi?

Ugodno zdravljenje z dolgotrajnimi učinki

Klemen se je odpravil do ene od klinik, ki s pomočjo slovenskega podjetja ponuja terapijo z matičnimi celicami. Na svoje presenečenje je ugotovil, da večina veterinarskih klinik v Sloveniji na tak način že več let zdravi živali. Še večje presenečenje je sledilo, ko je ugotovil, da ne bo treba zastaviti stanovanja, da bi si to zdravljenje lahko privoščil. Za strošek enega leta protibolečinske terapije in prehranskih dopolnil je bila Fifi na voljo terapija, ki je bila pripravljenja posebej za njo in ki ji je ponujala možnost dolgotrajnega okrevanja. Po prvem obisku pri veterinarju, kjer je Klemen potešil svojo radovednost, sta bila potrebna le še dva, eden za odvzem maščobe, drugi pa za aplikacijo matičnih celic. Napovedana dva tedna, potrebna za izolacijo in namnožitev matičnih celic, sta se mu zdela neznatna v primerjavi z enoletnim okrevanjem in bolečinami po operaciji, ki se ji je njegova psička tako izognila. “Fifi, tole je za naju,” je Klemen delil veselo novico s svojo štirinožno prijateljico.

Video: Animacel

maticna-celicaEnostaven postopek

Čez nekaj dni sta že bila na vrsti za odvzem maščobnega tkiva. Operacija je trajala le pol ure, Fifi pa je omotično poplesavala še nekaj minut po tem, ko se je zbudila iz anestezije. Razen tega, da je bila lažja za nekaj gramov maščobe, ji ni bilo hujšega. Odšla sta domov v pričakovanju poročila o stanju celic iz laboratorija. Veterinar ju je pomiril z besedami, da je celice mogoče uspešno pridobiti tako iz tkiva mladih živali kot tudi iz tkiva starejših psov. Prav tako zadošča že, če veterinar iz podkožja izreže le za lešnik velik košček maščobe. Klemnu se tako ni bilo treba bati – maščobe in celic bo dovolj! Pa vendarle … Fifi je v življenju imela veliko smole in misli niso bile mirne. Komaj sta čakala, kaj bo čez dva tedna, ko bosta ponovno obiskala veterinarja in kaj se bo zgodilo, ko bo iz le nekaj tisoč zraslo več milijonov Fifijinih matičnih celic.

Nadaljevanje zgodbe o Fifi in Klemnu sledi prihodnji teden.