Šolanje psa, zakaj je priporočljivo?

1867

Z nakupom psa mora novi lastnik prevzeti veliko odgovornosti. Odgovoren lastnik ne poskrbi le za osnovne potrebe psa (namestitev, hrana, gibanje, veterinarska oskrba …), ampak tudi za vzgojo, socializacijo in šolanje ter za psihološki razvoj psa.

Pes živi vse od udomačitve naprej v tesni socialni skupnosti s človekom. Skozi zgodovino je človek uporabljal psa kot pomočnika za različne naloge, odvisno od sposobnosti in značaja psa oziroma njegove nagonske zasnove. Pri tem sožitju pa je pes postajal vse bolj odvisen od človeka. V sodobnem času pa se je zaradi tehnološkega razvoja potreba po opravljanju različnih pasjih nalog precej zmanjšala. Zato mora človek nadomestiti izgubljene naloge psa s šolanjem različnih kinoloških disciplin. S šolanjem mu tako omogoči reden stik s človekom, zadosti njegove potrebe po gibanju ter zaposli psa.

Vsak lastnik je odgovoren za to, da psa vzgaja in šola. Ker psi niso dovolj zaposleni, pogosto kažejo neprimerno vedenje v urbanem okolju, zaradi tega pa so v breme lastniku in okolici.

V Sloveniji je veliko kinoloških društev, katerih osnovni cilj je šolanje psov. Društva imajo različne programe šolanja psov. Skoraj vsa organizirajo osnovno šolanje psov in tako imenovano malo šolo, ki je namenjena najmlajšim psom. Po mojem mnenju bi moral vsak lastnik poskrbeti, da gresta s psom skozi določen proces šolanja, ker se s tem pes socializira in nauči sodelovanja z lastnikom, vodnik oziroma lastnik pa pridobi določena znanja, ki mu pomagajo pri vzgoji in šolanju psa.

Poleg osnovnega šolanja je psa zelo priporočljivo šolati v različnih kinoloških preizkušnjah. Lahko ga šolamo sebi in psu za zabavo ali pa se odločimo, da ga pripravimo za tekmovanje. Pri izbiri kinoloških disciplin pa moramo upoštevati pasmo, nagonsko zasnovo in sposobnost psa. Zelo pomembno je izbrati takšno kinološko disciplino, ki jo bosta pes in vodnik sposobna opravljati.

Najbolj znane kinološke preizkušnje po organizaciji različnih izpitov in tekmovanj v Sloveniji so: klasično šolanje psov, agility in rally obedience. Največ psov gre skozi proces klasičnega šolanja, saj to zajema osnovne vaje poslušnosti, kot so hoja psa ob nogi, sedenje, ležanje in odpoklic. Vaje pri klasičnem šolanju se nadgrajujejo glede na stopnjo preizkušnje oziroma izpita, ki ga pes in vodnik opravljata. Pri nižjih stopnjah se preizkušnje opravljajo v osnovnih vajah poslušnosti in so primerne za vse pasme psov. Pri višjih pa se preizkušnje opravljajo v treh disciplinah: v vajah sledenja, poslušnosti in obrambe. Vaje pri višjih stopnjah so precej zahtevne in niso primerne za vse vrste psov.

[members_only]

Agility je kinološka disciplina, ki je po število tekmovalcev v Sloveniji najmnožičnejša. Bistvo tega je, da vodnik vodi psa čez zaporedno postavljene ovire v čim krajšem času. Psi tekmujejo v treh kategorijah glede na njihovo velikost S (small), M (medium) in L (large), tako da so za to kinološko disciplino primerne vse vrste psov, ki so sposobne preskakovati ovire.

Rally obedience je ena najmlajših kinoloških disciplin. Bistvo te je, da vodnik in pes po vnaprej postavljeni progi izvajata med seboj povezane naloge. Naloge morata opraviti v gibanju, na mestu, premagati pa morata tudi določene ovire, ki pa niso preveč zahtevne, zaradi tega pa je ta kinološka disciplina primerna za vse pse.

V spomladanskem času večina slovenskih kinoloških društev in klubov vpisuje nove člane v različne tečaje šolanja psov. Zato je zdaj pravi čas, če imate namen šolati svojega psa, da se pozanimate v najbližjem društvu, katere programe šolanja razpisujejo.

Namig, kako izbrati dobro pasjo šolo

Kadar izbiramo pasjo šolo, je dobro pridobiti nekaj informacij o tečajih, ki jih organizirajo, ter njihovih kadrih. Skoraj vsa društva imajo spletne strani, na katerih se vidi njihova dejavnost. Dobro je pridobiti naslednje informacije:

–          Katere tečaje organizirajo (več kot je vrst tečajev, bolj aktivni so v pasji šoli)?

–          Koliko psov na leto izšolajo, katere stopnje in s kakšnimi rezultati?

–          Ali imajo tekmovalne skupine?

–          Kako pse šolajo?

–          Kateri inštruktorji vodijo tečaje in kako so usposobljeni za svoje delo ter koliko izkušenj imajo (zelo pomembno je, da izveste, koliko svojih psov je izšolal inštruktor in do katere stopnje, koliko časa se ukvarja s šolanjem psov, koliko tečajnikov zaključi šolanje in koliko jih opravi končni preizkus pod njegovim vodstvom).

[/members_only]

Marcel Vodonik

 

Objavljeno v trinajsti številki revije Kužek