Vprašajte pasjo psihologinjo, 6. Del

1707

Vprasaj-pasjo-psihologinjoRevija Kužek se je dogovorila za redno sodelovanje z Anito Gosnik, ki je univerzitetna diplomirana psihologinja. Usposablja se iz vedenjsko-kognitivne terapije, v Veliki Britaniji pa opravlja podiplomski študij iz psihologije in vedenja psov. Novopečenim lastnikom psov pomaga s preprostimi napotki in z uvajanjem pravil, kako vzgojiti navihanega mladička v lepo vzgojenega odraslega psa. V rubriki vprašajte pasjo psihologinjo bo odgovarjala na vaša vprašanja, povezana z vzgojo mladičkov. Vprašanja pošljite na elektronski naslov psihologinja@kuzek.si. Odgovori so informativnega značaja, niso primerni za nujne primere in ne morejo nadomestiti poglobljenega osebnega posveta s strokovnjakom.

Anita Gosnik, univ. dipl. psihologinja, PSI-SVET

VPRAŠANJE: Pozdravljeni! Doma imamo skoraj enoletno zlato prinašalko. Občasno začne lajati na nas in skakati, zdaj je temu dodala še renčanje. Sploh ne vemo, kako jo umiriti. Nikogar ni še ugriznila in je drugače najbolj zlata psička. Kako naj se odzovemo na to njeno lajanje in renčanje? Hvala za odgovor.
Nina

[members_only]

ODGOVOR: Nina, pozdravljeni! Če gre pri vaši psički za lajanje, skakanje in renčanje le zaradi pretiranega vznemirjenja in nima drugih težav, je težava preprosto rešljiva. Vaša mlada psička mora čim več svoje energije porabiti na aktivnih sprehodih – to pomeni, da se z njo igrate, tečete ali jo učite. Bodite pozorni, kdaj se tako vede – ali je to pred ali po sprehodu ali takrat, ko kdo pride domov. Mogoče tudi ob kakšni drugi priložnosti. Psičko naučite, kako naj se takrat obnaša. Še najbolje je, da jo naučite, da sedi ali leži in mirno počaka na vaš znak, da lahko gre. Z nagrajevanjem za pravilno vedenje boste dosegli največ. Hkrati jo naučite vaje mirnega sproščenega ležanja in vaj za samokontrolo. Naj upošteva pravilo, da ničesar ne dobi zastonj – vedno, ko kaj želi, naj se najprej usede, vas pogleda in počaka na vaš znak.
Ker pa iz vprašanja ne morem razbrati, za kakšno vrsto renčanja gre, morda gre tudi za opozorilno renčanje in ne v igri, vam vseeno najprej priporočam osebni posvet.

VPRAŠANJE: Pozdravljeni. Imam višavskega terierja. Moj pes je do nekaterih psov napadalen. Kako lahko to rešim?
Leja

ODGOVOR: Pozdravljeni, Leja! Kako se lotiti težave, je odvisno od tega, zakaj je pes napadalen do drugih psov. Nekateri psi se na primer drugih psov bojijo ter jih preženejo z lajanjem in zaganjanjem, še preden pridejo preblizu. Pomembno je tudi, ali je pes napadalen le na povodcu ali le za ograjo. Nekateri psi so napadalni le do psov določene pasme, barve ali celo do določenih psov v soseščini. Pomembna sta tudi vaš odziv, ko zagledate psa, ki se približuje, in način srečevanja z drugimi psi. Tudi pripomočki – ovratnica, oprsnica in vrsta povodca, kratek ali fleksi – imajo lahko pomembno vlogo. Vse te in še številne druge informacije so potrebne, da se težave ustrezno lotimo. Vsekakor je pri težavah s strahovi in agresivnostjo nujen osebni posvet, kjer podrobneje raziščemo težave in psa spoznamo tudi v živo.

VPRAŠANJE: Pozdravljeni. Pri svojem kužku imam težavo, ki bi jo zelo rada rešila in Vas lepo prosila za pomoč. Moj pes (maltežan) me je pred kratkim ugriznil, ko sem ga božala. Seveda sem se na to odzvala in ga precej močno oštela. Od takrat naprej se me tako boji, da vedno renči in se mi izmika, ko ga želim pobožati. Ne vem, kaj naj naredim, da bo nehal renčati in se pustil božati. Potrebujem pomoč. Hvala lepa za razumevanje.
Ana

ODGOVOR: Ana, pozdravljeni! Ugriz psa moramo obravnavati resno in z vso odgovornostjo, zato vam, da bi se izognili še kakšnemu nesporazumu s psom, toplo priporočam osebni posvet. Pasje renčanje je resno opozorilo, da temu lahko sledi ugriz. Pogovoriti se bo treba, kako pes živi in kakšna pravila imate doma ter ali je zdrav ali ima morda kakšne težave. Hkrati je treba tudi raziskati, kako je prišlo do ugriza, kaj ga je sprožilo, kako je pes že prej nakazal, da mu je neprijetno. Pomemben je tudi vaš odziv na renčanje, saj lahko to vedenje psa in njegov strah, če je prisoten, še okrepi. Šele na podlagi vseh informacij se lahko dogovorimo, kako naprej.

[/members_only]

Objavljeno v sedemnajsti številki revije Kužek