Nevihte številnim psom poženejo strah v kosti. Nemirni so, bezljajo po prostoru, iščejo zavetje, zavračajo hrano, ni jim do igre, tresejo se, skrivajo ali celo polulajo. Vam je kaj od tega poznano? Kaj lahko naredite, da bo psu lažje?
Ljudem sta običajno najbolj zastrašujoča pojava grom in blisk, ki napoveduje grom. Pri psu pa ni nujno, da strah sproži le sam zvok groma ali blisk, lahko zazna tudi spremenjen tlak, vlago, vonjave, naelektrenost ozračja, stemni se, oblaki napolnijo nebo. Zato so številni psi, ki jih je strah neviht, nemirni že veliko prej.
Pogosto se strah pred nevihtami pojavi šele v obdobju odraščanja ali celo pri odraslem psu. Pes lahko zazna naš nemir, hitenje do oken in spuščanje rolet, to pa poveže z nevihto. Seveda tudi zazna naš strah ali strah drugih članov. Lahko da je bilo vse v redu, dokler se nismo preselili v novo stanovanje, kjer je razpored prostorov drugačen. Nima več stalnega prostora za umik ali pa nimamo rolet, temveč žaluzije, ki razkrivajo več svetlobe bliskov. Mogoče se je pes pred kratkim ustrašil kakšnega drugega poka in se zatem začel bati tudi neviht.
[members_only]
Kaj lahko naredimo, da bo našemu psu ob nevihti lažje?
- Umirjeno božanje in pogovarjanje. Če nas neviht ni strah, če smo umirjeni in sproščeni, ni nič narobe, če psa tolažimo z božanjem in s pogovarjanjem (če smo sami prestrašeni, pa je bolje, če tega ne počnemo!). Številnim psom zelo pomagajo masaža ali že nežno, počasno in umirjeno božanje (ne trepljanje) in naš umirjen ton glasu.
- Varen brlog. Pes naj ima svoje zavetje. Še najbolje je, če ga navadimo, da je boks njegov kotiček za počitek in umik. Psu naj predstavlja varen brlog. Boks naj bo odprt in pokrit z odejo. Rolete spustimo, da se ne vidi bliskov, zapremo okna. Priključimo radio ali televizijo, da se manj sliši zunanje zvoke. Če nimamo boksa, si nekateri psi najdejo drugo zavetje, na primer gredo pod mizo ali v kopalnico.
- Pripomočki. Nekaterim psom lastniki uspešno pomagajo s trakovi za povijanje (»body wrap«) ali s tem ko mu ob pričetku nevihte oblečejo tesno pasjo majico (»thundershirt«). Obstajajo tudi trakovi za gobček in posebne kape, ki nekatere pse pomirijo.
- Igra, trikci, družba psov. Nekateri psi, še posebej tisti, pri katerih strah ni tako zelo intenziven, se uspejo zamotiti z igro ali učenjem novih trikcev s klikerjem. Nekaterim pomaga družba drugega, bolj pogumnega psa.
Nekateri si pomagajo z Bachovimi esencami, DAP feromoni, zelišči ali zdravili, ki jih predpiše veterinar. Tako kot pri ljudeh tudi za pse velja, da žal ni univerzalnega recepta, ki bi enako pomagal vsakemu psu. Lahko se zgodi, da sosedovemu psu prav nič ne bo pomagala tesna pasja majica, pri vašemu pa bo naredila mali čudež.
Z vsemi temi ukrepi problema najverjetneje ne bomo rešili, bomo pa lahko omilili njegovo izrazitost. Če se odločimo za odpravljanje strahu pred nevihtami, moramo vedeti, da je to običajno dolgotrajen proces, ki ne zagotavlja popolnega rezultata. Ravno zato je preventiva v obdobju mladička najboljša, saj lahko v tem času naredimo največ in tako že prej preprečimo strah pred nevihtami.
[/members_only]Anita Gosnik, univ. dipl. psihologinja, PSI-SVET
Objavljeno v enajsti številki revije Kužek