Psi in mačke

2320

Pogosto slišimo izraz, da se osebi razumeta kot mačka in pes. To naj bi pomenilo, da nista v najboljših odnosih, se med seboj ne marata in ne preneseta. Vendar pa se mačka in pes lahko prav dobro razumeta. Mnogo psov se na mačko tudi naveže.

Kdo je pametnejši?

Pogosto se nam poraja vprašanje kdo je pametnejši. Mačke ali psi? Argumenti pri obeh so si enakovredni, zato je na to vprašanje težko odgovoriti. Medtem ko so mačke samozadostne, bolj zmerne pri hranjenju, odlične lovke ter bolj snažne, imajo psi izredno dober spomin, razumejo človeško mimiko in jezik ter se izredno lahko šolajo za različne namene.

[members_only]

Inteligenca ni odvisna od velikosti možganov, saj so v raziskavo vključili psa, mačko, rakuna, rjavega medveda, papigo, munga, hijeno in afriškega leva. Mački se je po številu nevronov najbolj približal rjavi medved (mačka ima desetkrat manjše možgane), psu pa rakun.

Kako ju seznanimo?

Čeprav se psi in mačke lahko zelo dobro razumejo se je treba zavedati, da je funkcioniranje med njima različno. Mačke potrebujejo več osebnega prostora kot psi in jim je zelo moteče, če kdo vanj vdre, in lahko posledično napade. Zato se je treba pri seznanjanju mačke in psa zavedati določenih stvari, da ne pride do morebitne poškodbe.

  • Na začetku mačko in psa ločimo v dva prostora. Vsakemu damo v prostor kar potrebuje in predmet z vonjem tuje živali, da se na vonj navadi.
  • Ko mačka ne kaže več znakov strahu, ju lahko seznanimo. Psa sprva damo na povodec in mu s tem omejimo gibanje ter ga zamotimo. Mački pustimo, da sama razišče prostor in vse v njem.
  • Mački omogočimo, da se povzpne na višjo točko in tako opazuje dogajanje. Tako se počuti bolj varno.
  • Psa je potrebno naučiti, da mačke ne preganja. Vsako primerno vedenje nagradimo in tako omogočimo, da pes mačko poveže s pozitivnimi občutki.
  • Obema hišnima ljubljenčkoma je potrebno izkazovati enako mero ljubezni, da ne pride do ljubosumja in agresivnega vedenja.

Pravijo, da se nasprotja privlačijo. Pri mačkah in psih je mnogo dejavnikov, ki na to vplivajo. Od tega kako so bile živali vzgojene in starosti, do preteklih izkušenj. Prav zagotovo pa bi lahko prepričanje, da se mačke in psi med seboj sploh ne razumejo, zanemarili, saj se prav pogosto zgodi, da postanejo najboljši prijatelji.

[/members_only]

Ajda Kankaraš

Viri: