Kopanje kužkov – relaksacijska wellness terapija ali nočna mora?

2508

Koliko in kako? Redno kopanje psov s pravilno izbranimi šamponi in postopki pozitivno vpliva na povezanost lastnika s kužkom, prepreči sprijemanje, vozlanje, nezaželeno izpadanje dlake in ohranja tako zdravje kot videz kužka v dobri kondiciji. Postopek šamponiranja lahko uporabite tudi kot relaksacijsko masažo za vašega hišnega ljubljenčka.

Pravilna izbira šampona

Vsak šampon ni primeren za vsako vrsto dlake in kože psov. Pomembno je izbrati takšnega, ki bo v prvi vrsti zdravil in negoval kožo in dlako ter šele nato takšnega, ki bo na dlaki dosegel želeni učinek. Človeški šamponi niso primerni za kopanje psov, saj se njihov pH giblje v območju okoli 5,5, medtem ko dobri pasji šamponi vzdržujejo pH v nevtralnem območju pod 7. Ko govorimo o pH, govorimo o kislosti kože, ki jo telo samo obnavlja, a jo napačno izbrana kozmetika lahko poškoduje, povzroči srbenje in draženje. Nezanemarljivo je tudi dejstvo, da lahko šamponi vsebujejo silikone, alkohole, barvila in parfume, ki dlako in kožo mehčajo, obarvajo, izsušijo in povzročajo tudi prekomerno vozlanje in sprijemanje dlake, da o trajnih posledicah na koži sploh ne govorimo.

Kakšen šampon je dober za pse?

Pomembno je, da je to šampon, ki ne vsebuje alkoholov, natrijevih sulfatov, silikonov, pretiranih parfumov, barvil in drugih substanc, ki bi lahko povzročile draženje kože in poškodbe na dlaki. Šampon naj vsebuje rastlinska olja, vitamine, proteine in izvlečke iz morskih alg in semen.

[members_only]

Pomembne substance za posamezno vrsto dlake:

– šampon za belo dlako; titanov oksid, ki dlako očisti, a ne obarva, izvlečki kamilice in vrtnega ognjiča, ki so jim odvzeta naravna barvila.

– šampon za črno dlako; keratin in drugi proteini ter vitamin E, ki v dlaki aktivirajo črn pigment, a dlake ne barvajo. Proteini zaščitijo dlako tudi pred obledelostjo od sonca in izsušitvijo.

– šampon za rjavo dlako; olivno olje in vitamin E, ki v dlaki aktivirata rdeč pigment, a dlake ne barvata.

– šampon za dolgo, sijočo dlako; olivno in jojobino olje, vitamin B5 in izvlečki lanenih semen so substance, ki prehranijo dlako od korena do konic ter preprečijo sprijemanje in vozlanje dlake.

– šampon za kratko, sijočo dlako; visoka prisotnost jojobinega in olivnega olja.

– šampon za zvozlano in sprijeto dlako; izvlečki morskih alg in olj iz semen, ki omogočijo lažje razčesavanje in preprečijo ponovno sprijemanje.

– šampon za dlako z velikim volumnom; izvlečki iz drevesa ginseng, ginkgo biloba in vitamin F, ki bodo dlaki dali večji volumen, a je ne bodo izsušili kot podobni šamponi z umetnimi substancami.

– šampon za občutljivo kožo in dlako; izvlečki iz slezenovca, kamilice in vitamin B5, ki pomirijo razdraženo in občutljivo kožo ter vračajo naravno vlažnost.

– šampon za kožo, nagnjeno k alergijam; izvlečki iz grenivk in z dodanim chlorhexidinom, ki delujejo antiseptično, pomirjajo in varujejo razdraženo kožo.

– šampon za zelo umazano, mastno dlako in kožo; izvlečki morskih alg, ki bodo kožuh očistili in nežno odstranili odvečno maščobo iz kože in dlake.

– šampon za zelo suho kožo in dlako; zeliščna olja, vitamini in proteini, ki bodo dlako in kožo prehranili od zunaj.

– šampon proti prhljaju; tea tree olja, ki kožo pomirjajo in vrnejo naravno vlažnost.

S pravilno izbranim, blagim šamponom lahko kužka brez pomisleka kopamo tudi vsakih 14 dni, ne da bi s tem škodili koži ali dlaki.

Postopek kopanja

Pred pričetkom kopanja pripravimo in po potrebi razredčimo šampon po navodilih proizvajalca. Da bi dosegli najboljši rezultat kopanja in zagotovili optimalno kakovost dlake in kože, je potrebno dvakrat šamponirati in imeti primerno temperaturo vode, ki naj se giblje med 35 in 37 stopinjami Celzija. Površina, na kateri bo pes stal, naj bo nedrseča in brez ostrih robov. Po potrebi lahko v kopalno kad položimo gumijasto podlogo.

 1. Močenje kožuha pričnemo pri tačkah, nadaljujemo prek nog do hrbtnega predela, repa in končamo z glavo. Pri tem pazimo, da voda ne uhaja v ušesni kanal, smrček ali oči. Tuš držimo na telesu in med močenjem kožuh s tušem nežno masiramo s krožnimi gibi. Curek vode naj bo blag, toda vseeno toliko močan, da bo dosegel tudi težje dostopne predele kožuha.

2. Nanesemo šampon za prvo pranje. Priporočamo, da za prvo šamponiranje uporabite univerzalni šampon, ki bo temeljito odstranil umazanijo s kožuha. Šampon vtiramo v kožuh nežno, tako da pri tem dlako ne vozlamo, a obenem nežno masiramo telo kužka. Ne pozabite ga nanesti tudi na težje dostopne predele med nogami, blazinicami in okoli intimnih predelov. Nežni, a kompaktni gibi bodo na kužka vplivali pomirjujoče in mu dali občutek varnosti. Po šamponiranju dolgodlakega kužka skrtačimo s pin brush krtačo v smeri rasti dlake, kratkodlakega pa z gumijasto krtačo s krožnimi gibi v vseh smereh rasti dlake. Spiranje šampona pričnemo na glavi, nadaljujemo prek hrbta, repa in nog ter končamo s tačkami.

3. Nanesemo šampon za drugo pranje in ponovimo postopek šamponiranja in izpiranja šampona.

4. Za doseganje boljših rezultatov je pogosto pri zelo zvozlani dlaki potrebno uporabiti tudi ustrezne balzame, ki bodo omogočili lažje razčesavanje in preprečili nadaljnje sprijemanje dlake. Pri zelo sprijeti in zvozlani dlaki je pametno nanesti balzam na kožuh, ga dobro vmasirati in kužka za pet minut zaviti v brisačo. Tako bomo povečali učinek balzama na vozle in sprijeto dlako, preprečili nepotrebno cukanje pri razvozlavanju dlake. Kožuh pred spiranjem balzama še enkrat prečešemo, balzam speremo in z rokami odstranimo odvečno vodo s kožuha ter kužka zavijemo v mehko, frotirasto brisačo.

5. Sušenje pričnemo z brisačo. Dlako z nežnimi, masažnimi gibi osušimo, kolikor je to mogoče, in nato nadaljujemo sušenje s fenom, pri katerem je pomembno, da kužku damo nekaj časa, da se navadi na zvok fena in šele nato pričnemo s sušenjem. Uporabite enega od profesionalnih fenov ali sušilcev za pse, ki imajo prilagojen izpih zraka, zvok in temperaturo. Postopek pričnemo na zadnjem delu hrbta, nadaljujemo z nogami in repom ter končamo z glavo. Če je pes nemiren, zmanjšamo izpih zraka. Pri sušenju glave je pomembno, da izpih ne usmerimo direktno v oči, smrček in ušesa. Pri dolgodlakih psih je priporočljivo dlako med česanjem krtačiti, saj bomo tako najlažje razčesali sprijeto dlako in vozle. Potegi s krtačo naj bodo nežni in prijetni. Istočasno krtačimo in sušimo samo en predel telesa. Temperatura izpihanega zraka iz fena naj bo sobna ali največ 35 stopinj Celzija. Višje temperature sušenja lahko dlako in kožo izsušijo ter naredijo krepasto in trdo.

6. Po končanem kopanju in sušenju bo vaš pes zagotovo pripravljen na okusen posladek ali igro. Ponudite mu tisto, česar se bo najbolj razveselil in tako prijetno zaključite wellness trenutke, vendar pazite, da ostane vsaj še uro na sobni temperaturi. Zaključno česanje in krtačenje opravite z multifunkcijsko krtačo, ki je izredno mehka, nežna in upogljiva.

Kako posušiti kužka, ki ne prenaša sušenja?

Pri kužkih, ki ne prenašajo sušenja, je pametno uporabiti metodo z zavijanjem. Po kopanju iz kožuha odstranimo odvečno vodo in z vsaj dvema brisačama osušimo dlako. Nato kužka zavijemo v brisačo in mu prek nje oblečemo kopalni plašč za pse in ga pustimo počivati ali tekati po toplem prostoru. Po desetih minutah brisačo odstranimo, kožuh prečešemo v smeri rasti dlake ter mu tokrat oblečemo samo kopalni plašč in pustimo počivati.

Kopanje kužka spada v osnovno nego in skrb vsakega dobrega lastnika. Navajanje na kopanje je potrebno pričeti v zelo zgodnji mladosti postopoma, nežno in z občutkom. Najprej s samim močenjem tačk s toplo vodo in z nežnim brisanjem, nato z močenjem telesa in zavijanjem v mehke frotiraste brisače, nato s šamponiranjem in šele pri osmih mesecih s sušenjem. Pri navajanju priporočam, da že pri drugem kopanju, ko boste kužka še vedno sušili samo z brisačami, pustite v prostoru prižgan fen za pse, da se postopoma navadi na zvok. Nato nadaljujete tako, da z razdalje vsaj enega metra pihate po brisači (nikakor ne po glavi), v katero je zavit kužek, kasneje pa nadaljujte s sušenjem zadnjega predela telesa in postopoma preidite na sušenje glave. S takšnim postopkom bo kopanje vašega hišnega ljubljenčka enostavno, prijetno in oba se ga bosta veselila. Feni, s katerimi se sušimo ljudje, niso primerni za sušenje dlake psov, ker njihovi visoki toni običajno neprijetno vplivajo na kužka, poleg tega pa so prevroči. S profesionalnim fenom za pse boste ob pravilni uporabi uspeli odstraniti odpadajočo dlako, izpihati vodo s kože in tudi posušiti dlako tako, da bo voljna za oblikovanje, kožuh pa prezračen do kože.

V razmislek

Vsak dotik vašega hišnega ljubljenčka je lahko nežna relaksacijska masaža in teh dotikov je v času kopanja veliko. Poskrbite, da bo kopanje wellness za kužka in užitek za vas in ne nočna mora, ki se je bosta oba izogibala iz dneva v dan.

Veliko veselja in nežnih dotikov v domači wellness oazi.

[/members_only]

Gorazd Čmrlec

 

Objavljeno v četrti številki revije Kužek