Pogosto zastavljeno vprašanje je, kako psa ustrezno vpeljati v hišo, kjer že živi mačka. Rivalstvo med mačkami in psi je vsem že znan stereotip. Predpostavlja se, da si ti dve vrsti nista naklonjeni in bijeta nenehno vojno. Vendar so odnosi med mačkami in kužki pogosto ljubeči in povezujoči ter zabavni. Kako torej doseči simbiozni odnos v svojem domu, še posebej takrat, ko na teritorij mačke stopi nov, nepoznan pes?
Na kaj moramo biti pozorni?
[members_only]
Kot se je izkazalo v praksi, je ključnega pomena umirjen in nadzorovan uvod v skupno življenje.
- Še pred neizogibnim srečanjem med psom in mačko je potrebno analizirati več dejavnikov. Vsi bi namreč radi imeli mačko in psa, ki se bosta družila in igrala skupaj. A tako kot pri ljudeh ne moremo od živali pričakovati, da se bodo vsi razumeli med seboj.
- Če vzamete psa iz zavetišča, vam običajno povedo, ali se pes dobro razume z mačkami ali ne.
- Pomemben je tudi karakter psa, ki naj bo karseda miren, nežen, dobrohoten. Preveč vznemirjen in nervozen pes, bi lahko pri mački naletel na veliko težav in slabe volje.
- Prav tako se prepričajte, da pes ne bo videl mačke kot plen in je ne bo preganjal na vsakem koraku.
Potrebno je tudi oceniti vedenje mačke.
- Je mirna, samozavestna, igriva? Se hitro prilagaja novim razmeram? Če vaša mačka ne uživa ob prisotnosti drugih živali in postane ob njih vznemirjena ter napadalna, si vzemite trenutek in razmislite o svoji odločitvi, da želite psa. Če bo namreč ob prihodu novega živalskega člana, ena, druga ali obe živali žalostni, potem je verjetno najbolje, da psa ne pripeljete v tak dom. »Poglejmo kaj bo« namreč ni dobra zamisel ob uvajanju novih živali v gospodinjstvo. Da bo začetek karseda dober, se prepričajte, da vaš načrt učinkuje.
Kaj storiti, ko prinesemo psa domov?
Ko prinesete psa domov, mu najprej dovolite, da prevohlja vsak kotiček stanovanja. Ob tem, če je le možno, odstranite mačko.
Najbolje pa je, da mačko spravite v kletko, jo odnesete ven iz stanovanja in na nevtralnem območju pustite psu, da mačko povoha in da tudi mačka spozna psa. Lahko daste tako psa kot mačko na povodec in ju prav tako na nevtralnem območju predstavite ter opazujete reakcije.
Bodite pozorni na opozorilne znake, ki bi dajali vedeti, da lahko pride do konflikta.
- Če mačka piha, sika in se naježi, ko zagleda novega psa, potem je verjetno pod stresom.
Pomembno je, da v takem primeru, mački ustvarite prostor, kjer bo imela mir pred psom in bo zanjo predstavljal varno območje, kjer se lahko brez skrbi sprosti pred novim sostanovalcem. To varno območje lahko po določenem času, ko se mačka in pes razumeta, opustite, ter pustite da oba prijetno sobivata. Včasih lahko mačke zaradi prevelikega stresa ob prihodu novega člana prenehajo jesti in piti, se družiti ali uporabljati mačje stranišče. - Predvsem bodite pozorni če mačka urinira po tleh. To je znak za alarm in pomeni, da se počuti še posebej ogroženo zaradi novonastalega stresa. V takem primeru se vsekakor posvetujte z veterinarjem.
Če opazite, da pes mačko neprestano preganja, jo ovohava in ji ne da miru, potem to vsekakor ni dobra izbira in premislite ali želite živeti v okolju, kjer je mačka ali pes neprenehoma pod stresom, kar pa vpliva tudi na vas in vaše počutje. Če vseeno želite vztrajati, si lahko omislite trenerja psov in mačk ter tako omilite stres, ki nastane ob nesporazumih med vašimi najljubšimi domačimi prijatelji.
[/members_only]
Drobne Deja
Viri:
https://barkpost.com
www.animalhumanesociety.org