Kaj o vas pove vaš pes? – 1. del

1270

Ob srečanju z motoristom, ki mu ob nogi hodi rotvajler z usnjeno ovratnico ali pa z urejeno mestno gospodično, ki v košarici nosi počesanega pudlja, je dejstvo, da so psi zrcalni odsev svojih lastnikov, težko ovreči. Kaj pa vaš štirinožni prijatelj, kaj on neznancu pove o vas? Dejstvo je, da svojo osebnost in način življenja projiciramo na svojega psa popolnoma nezavedno, za to pa ne potrebujemo posebnega stila oblačenja ali pripadnosti kakšni določeni skupini – dovolj je, da smo taki kot smo, z opazovanjem svojega kužka pa se o sebi lahko veliko naučimo.

[members_only]

Kako je kuža postal del vašega življenja?

Je bila odločitev impulzivna in ste lepega dne enostavno odgovorili na oglas, ki ste ga slučajno ujeli v enem od časopisov? Ali ste o nakupu psa razmišljali dlje časa, preučili lastnosti vseh možnih pasem in pretehtali vse dejavnike odločitve? Nakup ali posvojitev psa bi morala vedno biti odgovorna in 100% premišljena odločitev. Če ste se za pasjega prijatelja odločili nenadno, ste po naravi verjetno impulzivnejše sorte, v situacijah ravnate na podlagi trenutnega navdiha in se z morebitnimi posledicami ukvarjate kasneje. S tem načeloma ni nič narobe – življenje je vaše in z njim lahko počnete kar želite, problematično pa je, če se po sprejeti odločitvi občutek odgovornosti do življenja in dobrobiti psa ne razvije. Seveda na marsikatero situacijo v življenju ne moremo vplivati, vedno pa lahko poskrbimo za to, da z nespametnimi odločitvami ne puščamo negativnih posledic na pasje življenje, za katerega smo se, impulzivno ali premišljeno, zavezali na najboljši možen način skrbeti.

Rejniški čistokrvnež ali mešanček iz zavetišča?

Lastništvo rodovniškega psa je v preteklosti nakazovalo na socialni status posameznika, danes pa se je stanje malenkostno spremenilo. Psihologi so mnenja, da se za pse z rodovnikom odločajo predvsem ljudje, ki potek svojega življenja radi načrtujejo in niso ljubitelji presenečenj. Čistokrvna pasma omogoča skoraj 100% predvidevanje tako o izgledu kot karakterju psa, kar ustreza organiziranim načrtovalcem.

Po drugi strani pa ljudi, ki posvojijo kužka iz zavetišča, pri sprejemanju odločitev v veliki meri vodijo čustva. Ne bojijo se tveganj in so pogosto na lestvici empatije med bolj sočutnimi. Največkrat niso perfekcionisti, sproščeno krmarijo v toku življenja in se ne bojijo sprememb, ki jih ta prinaša.

Velikost in obsedenost s čistočo

Ljudje, ki jih misel na obilico pasjih dlak na zofi razburi in ki se zdrznejo ob pogledu na velike blatne šape, se bodo najverjetneje odločili za nakup manjšega psa, ki ne zahteva veliko divjega gibanja in ne izgublja večjih količin dlake. Veliko dajo na čistočo, za dobro počutje v domu pa potrebujejo urejeno okolje, zato so majhni psi uglednih karakterjev njihova idealna izbira.

Tisti, ki sanitarno čiste okolice bivanja ne dojemajo kot življenjsko pomembne in se, ne glede na vreme, radi prepuščajo uživanju v naravi, se navadno odločajo za večje in bolj športno naravnane pse, ki bodo kos vsakodnevnemu teku po suhem ali blatnem gozdu.

Nadaljevanje sledi kmalu …
[/members_only]

Maja Bernik

Vir:
moderndogmagazine.com