Bivalni boks za pse in njegove prednosti

6132

bivalni-boksBivalni boks za psa je koristen iz marsikaterega vidika. Za mladička je to odlično orodje pri učenju hišne čistoče, saj se kuža nerad ponečedi na prostoru, kjer ponavadi spi. Odrasel pes je lahko brez večjih problemov več ur v njem zaprt, kadar je sam doma in tako ne more zaiti v težave, vam pa bo prihranjeno tarnanje zaradi morebitnega uničenega pohištva.

Boks je varno zavetje za psa

Če psa dobro privadimo na bivanje v boksu, je tudi manj možnosti za pojav ločitvene tesnobe, saj je kuža navajen počakati sam in boks dojema kot varen prostor namenjen počitku.  Koristen je tudi, ko pridemo iz dolgega deževnega sprehoda in se pes v miru posuši, ne da bi nam z mokrimi tacami umazal stanovanje. Olajšamo si tudi potovanja ali obiske pri družini ter prijateljih, saj boks psu predstavlja varno in poznano ležišče v neznanem okolju.

Kot vse druge pripomočke pri vzgoji in šolanju psa, pa je treba tudi boks znati pravino uporabiti. To nikakor ne sme biti kazenski prostor ali način, da se psa znebimo za nekaj ur, biti mora predvsem varno in mirno zatočišče za našega kužka. Če bo pes med našo odsotnostjo zaprt v boksu, moramo poskrbeti, da bo prej in potem dobil zadostno mero gibanja in pozornosti.

Pri nakupu je treba paziti, da bo bivalni boks dovolj velik in udoben za tudi za odraslega kužka. Čeprav ga ponavadi kupujemo za mladička, moramo upoštevati, da ga bomo imeli in uporabljali skozi celotno pasje življenje in tako računamo na mere odraslega psa. Boks mora biti velik najmanj toliko, da kuža v njem vzravnano stoji, da lahko iztegnjeno leži na boku in se v njem obrne okrog. Če bo kuža v njem zaprt, ko nas ne bo doma, mu moramo omogočiti tudi dostop do sveže vode.

Navajanje na bivalni boks

Ko bivalni boks za psa prinesemo domov, mora biti prvih nekaj dni brez izjeme vedno odprt, mladička pa nikakor ne smemo kar takoj zapreti in mu s tem povzročiti negativne asociacije. Da bo ta prostor povezal z dobrimi in prijetnimi dogodki, je najboljše, da čimveč časa preživimo s kužkom v odprtem boksu in v njegovi neposredni bližini, da se v njem igramo, kužka notri hranimo in mu dajemo priboljške. Tako bo ta prostor v njegovem spominu vedno pomenil nekaj pozitivnega. Na tla mu položimo udobno blazino, na kateri bo lahko spal, na vrh pa lahko obesimo rjuho ali odejo, ki bo prostoru dala občutek temnega brloga, kjer se pes lahko sprosti.

Ko vidimo, da se kuža boksa ne boji in da je v njegovi bližini povsem samozavesten, lahko počasi naredimo naslednji korak. Notri damo igračko ali okusno žvečilko in med tem, ko je kuža povsem zamoten, za kratek čas zapremo vratca. Ta čas postopoma podaljšujemo in se hkrati oddaljujemo. Primeren čas za navajanje na bivalni boks je tudi po dolgem sprehodu, napornem igranju ali pa ponoči, ko je mladiček utrujen in je čas za spanje. Takrat poskrbimo, da kuža v boksu zaspi, ga za kratek čas zapremo in se oddaljimo. Tako bo to prostor za spanje in se bo tudi v prihodnosti umiril in zaspal, ko ga bomo zaprli v boks.

Če pes cvili in praska po vratcih, ga ne smemo spustiti ven, saj bo povezal javkanje z izhodom in nas bo kaj kmalu začel izsiljevati. Počakamo, da se umiri in neha protestirati in šele takrat lahko kuža dobi našo pozornost. Iz boksa ga spustimo le, ko je povsem miren. S tem pripomočkom vam bo prihranjena marsikatera težava, kuža pa svoj bivalni boks vzame za varen brlog in se bo tudi sam z veseljem umaknil vanj ko bo utrujen ali ko ga bo strah.

Andreja Fegeš