Večeri so običajno rezervirani za sprostitev in oddih po celodnevnih aktivnostih. Takrat si pogosto prižgemo televizijo, z nami pa, zelo pogosto, počivajo tudi psički. Ker so tudi oni utrujeni od svojega dne, hitro zaspijo in včasih jih zalotimo, da v spanju tečejo, praskajo, tudi cvilijo in lajajo. Ne, s kužki ni prav nič narobe, le zatopljeni so v svoje sanje.
Kaj so sanje?
Mnenja, kaj so sanje in kakšna je njihova funkcija, se razlikujejo. Najožje gledano pa lahko sanje definiramo kot slike, podobe, misli, zvoke, glasove in različne subjektivne občutke. V sanjah se lahko znajdejo osebe in živali, s katerimi smo imeli stik ali pa jih nikoli nismo srečali, kraji, ki smo jih že obiskali ali pa še nikoli nismo slišali zanje. Lahko gre za najgloblje skrivnosti, podzavest ali preprosto obnovo dogodkov preteklega dne. Sanjamo v več fazah spanja, vendar pa so sanje iz faze REM najbolj žive in se jih najpogosteje spomnimo.
Možgansko delovanje človeka in psa je podobno
Pasji in človeški možgani so si v marsičem podobni in podobno kompleksno delujejo tudi med spanjem. Dejstvo, da tudi psi sanjajo, zato ni tako presenetljivo. Znanstveniki potrjujejo, da sanjajo celo precej manj inteligentne živali kot psi in navajajo še, da so sanje psov največkrat povezane z aktivnostmi, ki so jih doživeli čez dan. Psi, prav tako kot ljudje, sanje potrebujejo za nemoteno procesiranje podatkov, shranjevanje in razvrščanje v spomin.
Tudi psi unotejo v globok spanec
[members_only]Kot pri ljudeh lahko tudi pri psih govorimo o dveh stopnjah spanca. Ko pes utone v spanec, preide v SWS (slow wave sleep) stanje, kjer telo še ni popolnoma sproščeno, so pa že upočasnjeni miselni procesi. V REM (rapid eye movement) spanju pa se kuža popolnoma sprosti in um začne sanjati. V prvi fazi spanja je pes spokojen, REM stanje pa prinaša neredne in intenzivnejše možganske valove, ki so v veliki meri podobni tistim v budnem stanju. Takrat pes teče, cvili, hitreje diha, lahko za nekaj trenutkov tudi zadržuje dih in takrat ga tudi težje zbudimo. Če se ljudje zbudimo sredi REM stanja, se ponavadi podrobno spomnimo svojih sanj in pri psih je zelo verjetno podobno. Še vedno sicer nimamo 100% znanstvene potrditve, da lahko psi sanjajo, vendar pa lahko to brez težave predvidevamo.
Psi sanjajo o pasjih stvareh
Sanje psov se razlikujejo tudi glede na pasmo in velikost kužka, in ker lahko prespijo tudi več ko pol dneva, imajo veliko časa za sanje. Sanjajo o stvareh, ki jih zanimajo tudi v budnem stanju in, po mnenju strokovnjakov, naj bi to v največ primerih bil njihov lastnik oz. človek, ki ga imajo najraje. Vemo, da so psi zelo navezani na svoje lasnike in zato lahko sanjajo o našem obrazu, vonju ali kako bi se z nami lahko igrali. Sem sodi tek v spanju, tudi kopanje lukenj in druge vragolije. Zanimivo je tudi, da pogosteje sanjajo manjše pasme psov, pritlikavi pudlji in čivave naj bi sanjali na vsakih 10 minut, medtem ko zlati prinašalci ponavadi sanjajo le enkrat na vsakih 90 minut. Sanje so povezane tudi s starostjo psov, odrasli psi so okoli 10% spanja v REM stanju, mladički pa še več, saj se vsak dan naučijo kaj novega in morajo vse pridobljene podatke nato sprocesirati ter shraniti v svoj spomin.
Škoda, da nam ne morejo kar sami povedati, o čem sanjajo, kajne?
[/members_only]
Maša Pirnat