Pasji triki, 12. del

2334

prepoznavanje-predmetov2Čeprav si lastniki psov po tihem predstavljamo, kako bi bilo, če bi naši kužki znali vse neverjetne trike, ki jih vidimo po televiziji, se pogosto znajdemo v neprijetnem položaju, kako se učenja sploh lotiti. Eden od novodobnih pasjih trenerjev, Zak George, se je pred časom lotil podobne teme ter opozoril: »Če si niti predstavljati ne moremo, kako priti do rezultata, potem za učenje želenega trika še nismo dovolj zreli.« Zato se moramo gradnje odnosa lotiti pri temeljih, šele proces učenja osnovnih povelj pa nam prinese izkušnje in znanje, ki razvozlajo postopke učenja zahtevnejših trikov. Vsak trik pa se lahko naučimo.

[members_only]

skok»Skok«

Trik predstavlja preprosto in zabavno vajo, pri kateri pes odskoči in pristane na istem mestu. Gre za osnovno povelje, ki je stopnička k naprednejšemu triku skakanja čez kolebnico. Učenja se lotimo dobro razpoloženi, saj moramo psa navdušiti nad skakanjem, ki je nekaterim pasmam bolj, drugim manj naravno.

  • V roko vzamemo motivacijo, ki bo spodbudila psa, da poskoči. Za nagrado lahko uporabimo tako priboljšek kot tudi žogico.
  • Psu ne pustimo, da nam nagrado vzame iz roke. Dobi jo šele po tem, ko pristane. S takšnim postopkom nagrajevanja se želimo izogniti morebitnim navadam, da bi pes s skokom izmaknil hrano iz roke.
  • Najprej psa nagrajujemo za vsak skok, z vajo pa zahtevo povečamo – pristati mora na istem mestu, kjer je odskočil.
  • Pri utrjevanju lahko hitro začnemo uporabljati želeno povelje, hkrati pa si lahko pomagamo z gesto, ki bo psu dala vedeti, da mora skočiti.
  • Uporaba trika je zelo široka – višjo stopnjo lahko predstavlja hkratno skakanje lastnika in psa čez kolebnico ali akrobacija, v katero vključimo vrtenje v skoku.

 Nazaj»Nazaj«

Gre za zabavno in praktično povelje, saj ga lahko uporabimo kot trik ali pa kot ukaz pri učenju na večji razdalji. Pes se na ukaz umika nazaj.

  • Za učenje trika potrebujemo nekaj iznajdljivosti. Najlažje je učenje v ozkem prostoru, kjer se pes pri hoji nazaj ne more umakniti stran. Pomembno je, da se pri vadbi ne počuti utesnjenega, kot pripomoček pa lahko uporabimo kakršnekoli predmete ali kose pohištva, ki bodo tvorili ozek prehod.
  • S psom se postavimo na začetek ozkega prostora, potrebujemo njegovo 100-odstotno pozornost.
  • Korak po korak stopamo proti njemu in ga za vsako umikanje nazaj nagrajujemo.
  • Uporaba ukaza je priporočljiva čim prej, saj bo zelo hitro dojel, kaj pričakujemo od vaje. Odločiti se moramo le, kako želimo trik izvajati – lahko ga izvajamo tako, da pes hodi nazaj, dokler ne dobi novo povelje (na primer stop) ali pa povelje znova in znova ponavljamo, dokler ne pride do želene razdalje.
  • Postopoma zmanjšujemo korake, saj je cilj, da se pes na povelje sam pomika nazaj.

prepoznavanje-predmetov»Poznavanje predmetov«

V pretekli številki revije Kužek smo naše ljubljenčke naučili, da na ukaz prinašajo copate. Po istem postopku lahko psa naučimo prinašanja številnih predmetov, pri čemer je ločevanje med njimi zelo uporaben postopek, ki psa pripravi k razmišljanju. Z veliko vaje ga lahko pripravimo k eksperimentiranju in samostojnosti.

  • Učenja se lotimo v praznem prostoru, kjer se lahko pes osredotoči samo na izbrani predmet. V prejšnji številki smo obdelali temo navajanja na besedo in povezovanja s predmetom.
  • Ko psa seznanimo z dvema ali več predmeti, lahko izvajamo vajo prepoznavanja.
  • Psa postavimo v prazen prostor, predenj pa postavimo predmete, s katerimi je seznanjen. Poveljujemo mu, da prinaša različne predmete, za uspešno izvedbo pa ga nagrajujemo.
  • Nadgradnjo vaje predstavlja iskanje predmetov med še neznanimi stvarmi, kar prinaša tudi nov postopek učenja in seznanjanja z novimi stvarmi, saj bo pes z veliko vaje hitro začel povezovati tudi nove predmete z besedami.
  • Učenje lahko poteka tako z besedno kot tudi nebesedno komunikacijo. Da bo psu lažje, mu lahko predmet sprva tudi pokažemo.
[/members_only]

Dona Gomilšek in Marko Stojanović, blog PoPasje

Objavljeno v osemnajsti številki revije Kužek