Vloga psa se je skozi leta popolnoma spremenila. Sprva je bil nepomemben in obravnavan kot objekt za varovanje, danes pa mnogim predstavlja del družine. Lastniki psov svojemu ljubljenčku želimo le najboljše. Obstaja pa meja, katera je prav hitro prekoračena in iz oskrbe preide v razvajanje.
Mnogi se ne zavedajo, da psi nimajo enakih potreb kot ljudje. Pes si želi le stvari, ki jih dejansko potrebuje: so hrana,voda,družba,gibanje, … Ni mu mar za ostale potrošne materiale, ki mu jih lastnik kupuje, ker se mu zdi, da jih bo kuža vesel in jih po njegovem mnenju potrebuje. To vodi do tega, da ljudje svojega ljubljenčka razvajajo, namesto da zanj skrbijo. Razvajen pes pa ni srečen!
Razvajenost je dobra podlaga za razvoj mnogih vedenjskih težav, kot so ločitvena tesnoba, izsiljevanje, obsesivnost, agresivnost, … Vse te so posledica pretirane oskrbe.
Npr. ločitvena tesnoba se pojavi, ko je psu, ki je navezan in navajen na pozornost in družbo, ta odvzeta (npr. zaradi daljšega delovnika ne moremo preživeti s psom toliko časa, kot ponavadi). To psu predstavlja veliko stresa, ki ga nato izrazi prek različnih, za lastnika nevšečnih dejanj (uriniranje po stanovanju, grizenje in uničevanje predmetov,…).
[members_only]
Treba je ločiti med vzgajanjem in razvajanjem. Vzgajanje je učenje raznih uporabnih vaj, ki pripomorejo k lepšemu sobivanju med človekom in psom. Razvajanje pa je pretirana oskrba psa, ki zanj nima koristi.
Najpogosteje so razvajenosti izpostavljene manjše pasme psov.
Eni izmed razlogov so, da:
- ljudje psa počlovečijo; psu je dovoljeno mnogo stvari, ki mu načeloma niso,
- se izgovarjajo na njegovo velikost; zaradi svoje velikosti manjše pasme niso obravnavane kot potencialno nevarne, zato jim je dovoljeno več, kot večjim pasmam,
- ga podcenjujejo; veliko lastnikov psov je mnenja, da njegov pes ni nevaren in ni možnosti, da napade.
Na kratko rečeno psa ne vidijo, kot psa ampak manjšega otroka. To pripelje do popolnoma drugačnega obnašanja. Pes se je razvil iz volka, še danes ima nekaj značilnosti svojega prednika. Ena poglavitnih je hierarhija v tropu. V skupini se volkovi porazdelijo po različnih vlogah in dominantnosti. Najbolj dominantna žival ima po navadi razne prednosti (pri parjenju,hranjenju). Za psa trop predstavljajo ljudje, s katerimi živi. Če psu ne pokažemo, kdo je glavni v tropu, si bo sam pridobil glavno mesto, kar lahko predstavlja veliko nevarnost za človeka in posledično tudi za psa.
Med vzgajanjem in razvajanjem je tanka meja. Če psa pravilno vzgajamo pridobimo zvestega, iskrenega in srečnega prijatelja. Če pa psa pretirano oskrbujemo lahko prav kmalu pride do obratnega rezultata. Namesto, da svojemu ljubljenčku kupujemo nešteto igrač in ga obsipavamo z zanj nepotrebnimi stvarmi, mu raje namenimo nekaj več svojega časa kot ponavadi. Pes bo tega prav zagotovo bolj vesel!
[/members_only]
Ajda Kankaraš