Srečanje pasjih frizerjev

2006

Udeležili smo se srečanja pasjih frizerjev iz vse Slovenije. Njihova skupna točka je bila, da so vsi obiskovali frizersko šolo na Dunaju. Dobili smo tudi priložnost govoriti z najbolj znanim slovenskim frizerjem Gorazdom Čmrlecem, ki že pet let živi na Dunaju, kjer ima tudi frizersko šolo.

Kako se je strast do poklica pasjega frizerja začela?

Že od otroštva smo imeli doma kužke, v večini majhne mešančke, ki jih je bilo treba redno kopati in česati. V tistem času o pasjih frizerjih nisem vedel ničesar, zato smo jh urejali sami, včasih bolj, drugič manj uspešno. Tako se je začelo. Nekoliko kasneje sem rad postajal po pasjih razstavah in opazoval predvsem lepo postrižene pudlje, bišone in druge dolgodlake pasme, opravil nekaj tečajev za nego in striženje psov v tujini, zapustil svojo redno službo in se podal na pot pasjega frizerja.

Vam je kdaj žal, da ste se tako odločili?

Ne, nikoli mi ni bilo žal, to je definitivno poklic, ki mi je pisan na kožo. V službo hodim z veseljem in ljubeznijo in vedno znova se veselim novih izzivov. Nikoli mi ni dolgčas, moji štirinožni prijatelji vedno poskrbijo za nove dogodivščine. Nikakor pa se ne smem pozabiti zahvaliti tudi Mirjam, vzrediteljici coton de tulearjev, ki me je na tej poti vedno podpirala in mi odprla marsikatera vrata, kakor tudi staršem, prijateljem Simonu, Milanu, Mateji in drugim, ki so mi stali ob strani vsa ta leta.

Kdaj ste se odločili, da se odselite v tujino in zakaj?

Na Dunaj sem se odselil pred petimi leti, predvsem zato, ker sem želel svoje znanje in ideje raziskati in preveriti na večjem trgu. Danes na Dunaju obratuje približno 250 frizerskih salonov in uspeti kot priseljenec v taki konkurenci je bil zame velik izziv. S svojim slogom striženja in nego psov sem izstopal iz povprečja in ravno to je bila podlaga za to, da je danes naš salon eden od najuspešnejših in najbolj obiskanih na Dunaju. Največja zahvala za to pa gre kužkom, ki so s ponosom nosili moje pričeske in reklamirali naš salon Hundefriseur Wien (Pasji frizer Dunaj) in pred tem salon za nego psov Koštrun.

Pasjih frizerjev je vedno več. Kako postaneš boljši in bolj prepoznaven med to množico?

Nekoč je veljalo, da si dober pasji frizer, če znaš enakomerno postriči psa s strojčkom. Danes ni več tako. Dober pasji frizer bo poskrbel za krajšanje in brušenje krempljev, nego ušes, intimnih predelov, obraznih gub, blazinic, zob in dlesni, kakor tudi za pravilno izbiro sredstev za nego dlake in kože. Najpomembnejši del pa je seveda pravilna izbira tehnike striženja ali trimanja, ki ni odvisna samo od vrste psa, temveč tudi želje stranke. Na Dunaju se vse več in več strank odloča za striženje psa s škarjami, kar omogoča negovalcu psov veliko večje možnosti oblikovanja, res pa je, da te tehnike uporabljamo le redki. Za samo prepoznavnost in reklamo na trgu pa se mora vsak od nas zahvaliti predvsem kužkom, ki ponosno nosijo naše oblikovalsko delo in ravno ti so najboljša ali pa tudi najslabša reklama. [members_only] Večina strank v naš salon pride prek svojih znancev, prijateljev ali ljudi, ki so jih na ulici vprašali: »Kje pa strižete vašega kužka?« Časi pasjih brivcev so mimo. Danes lahko v velemestu preživijo samo frizerji, ki svoje delo opravljajo strokovno in znajo prisluhniti še tako zahtevni stranki. Oblikovanje pričesk po standardu je osnova, ljudje, ki imajo hišne ljubljenčke, pa želijo več. Predvsem je pomembno, da pričeska, ki jo nosi kuža, odgovarja njegovemu značaju, načinu življenja in slogu lastnika. Nezanemarljivi so tudi kozmetika in oprema v salonu. V našem salonu uporabljamo izključno naravno kozmetiko Bubbles & Nature, ki ni testirana na živalih in ne povzroča alergij. Po vsakem kužku opremo steriliziramo in tako preprečimo prenašanje nalezljivih bolezni. Oprema v salonu pa omogoča vse tehnike dela in je primerna tudi za ostarele, bolne in zelo občutljive pse.

Kaj je trimanje?

Ročno trimanje psov s prsti ali trimerji je prav posebna umetnost in zahteva veliko treninga, potrpežljivosti in natančnosti pri delu. Trimanje pomeni odstranjevanje ali krajšanje dlake s trimerji in ne krajšanje dlake s škarjami ali strojčkom za striženje, kot to napačno predstavljajo mnogi frizerji. Trimanje ni boleče in po pravilnem trimanju nima razdraženo ali krvavečo kožo, kot to zmotno mislijo nekateri posamezniki. Pomembno pa je, da je trimanje opravljeno v pravem časovnem terminu in s pravilno tehniko za posamezno vrsto in kakovost dlake.

Kako poteka tečaj pri vas?

Tečaj nege in striženja psov se odvija v našem salonu ter zajema teoretični in praktični del. V teoretičnem delu tečajniki spoznajo opremo, standarde najbolj prisotnih pasem v salonih, tehnike striženja in trimanja, alternativne načine oblikovanja pasjih frizur in osnovno nego. V praktičnem pa znanje iz teorije prenesejo na oblikovanje in striženje psov po željah stranke. Naš salon obišče dnevno od 6 do 12 psov, različnih vrst in značajev, zato lahko v praksi poskusijo skoraj vse tehnike striženja in trimanja. Na koncu tečaja vsak tečajnik dobi svojega kužka, ki ga mora oblikovati po želji stranke in opraviti celotno nego samostojno. Prednost naših tečajev pred drugimi je ta, da tečajniki dobijo ob prihodu literaturo v slovenskem ali nemškem jeziku (Gogis Grooming book), da delo poteka na povsem pravih psih in ne lutkah, da aktivno delajo z nami v vseh postopkih nege in striženja in ne nazadnje, da po opravljenem tečaju dobijo certifikat oziroma potrdilo o opravljenem tečaju Dunajske šole nege in striženja psov – Hundefriseur Wien. Po končanem tečaju lahko tečajniki po potrebi pridejo na dodatna, brezplačna izpopolnjevanja v naš salon.

Kako je videti obisk kužka v vašem salonu?

Obisk kužka v našem salonu je za vsakega lastnika in kužka posebna dogodivščina. Ob prihodu se s kužkom najprej spoznamo, se pozanimamo o njegovih značajskih lastnostih ter zdravju, šele nato pa sledi pogovor o želeni pričeski. Strankam je na voljo katalog pričesk in na podlagi pogovora, želja in kakovosti dlake in kože se dogovorimo o postopkih nege in striženja. Ker stranke niso prisotne v salonu v času nege, je seveda pomembno, da se o vseh podrobnostih dogovorimo pred pričetkom dela.

Delo v salonu ter tehnike nege in striženja prilagajamo navadam kužka, zato je v našem salonu možno tudi to, da kužka po kopanju posušimo v wellness boksu ali z metodo sušenja v kopalnem plašču. Za nas je vsak kužek osebnost zase in največje veselje, ki ga lahko doživimo, je, da naslednjič sam priteče v salon, in verjemite mi, kar nekaj je takih, ki se ob sprehodu mimo salona sami ustavijo pri vratih in pridejo pozdravit svoje firzerje ali prodajalce v trgovini, kar je edino pravo potrdilo, da smo na pravi poti.

Vam je kakšno pasmo bolj pri srcu frizirati? Zakaj? 

Letno opravim od 1200 do 1500 striženj ali negovalnih postopkov psov. Na začetku sem bil zaljubljen v bradate škotske ovčarje, kasneje v bele višavske terierje, pred letom v pudlje, danes pa vse bolj in bolj v madžarske pulije. Verjetno se to spreminja zato, ker rad sprejemam izzive in se rad učim. Danes v Avstriji skoraj ne morete najti frizerja, ki bi znal in bil pripravljen pravilno negovati pulija. Meni to predstavlja izziv, ker je zame nekaj novega, drugačnega. Z vsakim pulijem, ki zapusti salon, sem bolj in bolj zadovoljen. Ko bom imel občutek, da to znam, se bo zagotovo pojavila nova pasma, ki jo bom sprejemal s spoštovanjem in delal s strahom. Ko strah in spoštovanje preideta v navado, potrebujem nov izziv. Kakorkoli že, še vedno pa so zame spoštovanja vredni kraljevi pudlji.

To bi dala na internet, saj bo takrat že to mimo.

Zdaj ko se približujejo prazniki, me zanima, kako obdarujete svojega kužka in zakaj mislite, da nam je to tako prišlo v navado?

Moji kužki so od nekdaj dobili pod novoletno smreko svoje darilo. Ne vem več, kako se je to začelo, a vedno so jih čakali v darilu izbrani priboljški. Verjetno se ljudje vse bolj in bolj zavedamo, kako pomembni spremljevalci so kužki v našem življenju, kako nam zapolnijo praznimo in kako nas razvedrijo takrat, ko smo žalostni. Nikoli ne pozabijo na nas in verjetno zato tudi mi vse bolj in bolj delimo svečane in posebne priložnosti tudi z njimi. Letos bo pod smreko mojega Sannyja čakala velika škatla s priboljški in novi zimski šal, ki smo ga naročili v kolekciji DoggyDolly oblačil. Prepričan sem, da bo navdušen. On bolj nad priboljški, jaz nad njegovim novim šalom.

[/members_only]

Objavljeno v tretji številki revije Kužek