Zakaj je dobro, da tudi vaš pes plava?

3869

zakaj-je-dobro-da-tudi-vas-pes-plavaBliža se poletje, mnogim najljubši letni čas, ki ga pogosto povezujemo z morjem in vodnimi športi, med katere sodi tudi plavanje. Že dolgo vemo, da je plavanje koristno za človekovo zdravje; kako pa je s psi – kako nanje vpliva plavanje in ali je res, da vsak pes rad ter dobro plava?

Pozitivni učinki plavanja

Plavanje je še kako zdrava oblika rekreacije tudi za vašega psa in dobra alternativa namesto dolgih sprehodov in teka, ki ga mnogi starejši psi ali tisti s prekomerno težo več ne zmorejo, čeprav še vedno rabijo fizično aktivnost. Takim psom omogoča povsem nebolečo vadbo, ki zanje ni naporna, kajti voda poskrbi, da si kuža ne obremenjuje sklepov in tetiv in se na ta način lažje giba. To je še posebej pomembno za pse, ki imajo težave s hrbtenico, poškodbe kolen, displazijo kolkov ali komolcev, in tiste z artritisom, saj jim omogoča, da sklepe razgibajo in jih pri tem ne obremenjujejo, obenem pa krepijo mišice in ohranjajo kondicijo. Prav tako je lahko plavanje tudi dobra fizikalna terapija, ki pride mnogim kužkom še kako prav pri okrevanju po operaciji. Pozitivni učinki plavanja, ki prispevajo k boljšemu počutju vašega kužka in obenem k njegovi vitalnosti, so: krepitev mišic, poraba odvečnih kalorij (hujšanje), razbremenitev sklepov in kosti, pospešena prekrvavitev, izboljšano delovanje srca, večja gibčnosti sklepov, boljše psihofizično počutje. Gotovo se najde še kakšen pozitiven vpliv plavanja, saj gre za vsestransko koristno dejavnost.

Kdaj in kje naj pes plava?

Ker ima plavanje, kot smo že videli, številne prednosti in pomembno prispeva k pasjemu zdravju, je dobro, da pes pogosto plava. Pozimi je to seveda (skoraj) nemogoče, saj so zunanje vode premrzle. Izjema so psi, ki okrevajo ali imajo kronične težave s hrbtenico oz. sklepi, saj se njim priporoča celoletna hidroterapija. Sicer pa se proti koncu pomladi, ko se zunanje temperature dvignejo, s svojim kužkom že lahko odpravite do bližnjega potoka, kjer so bo prijetno razhladil. Še bolje je, če ima možnost priti do jezera ali ribnika, kjer bo lahko tudi plaval.

[members_only]

Mnogi lastniki psov pa komaj čakamo dopust, ko bomo šli s svojim psom na morje. Vseeno imajo nekateri zaradi morske soli pomisleke, ali je dobro, da njihov pes plava v morski vodi. Seveda je dobro in še kako priporočljivo, da vaš pes plava (tudi) v morju, saj smo že omenili, kako veliko prednosti ima plavanje. Glede morske soli pa ne skrbite – kužka po plavanju stuširajte kar na pasji plaži, kjer je navadno vedno dostopnih več tušev, ali pa doma. Toda večina psov sploh ni občutljiva in jih sol niti ne moti, nekaterim s kožnimi boleznimi jod celo koristi. Redki, ki jih vendarle moti, bodo to pokazali z nenehnim praskanjem. Bolj pozorni bodite na nekaj drugega: noben pes ne sme piti morske vode, saj mu lahko ta povzroči slabost, bruhanje in neravnovesje elektrolitov v organizmu!

Vendarle naj opozorimo, da plaže, namenjene ljudem, ki so sredi dne nabito polne, niso primerne za plavanje s psom, četudi ob tem zelo uživamo. Zadnja leta imamo na voljo vedno več plaž, ki so namenjene ravno našim štirinožnim prijateljem in lahko na njih neomejeno uživajo. Te so navadno opremljene s tuši, pasjimi senčniki, ki so kot nekakšni šotori, posebej pa je poskrbljeno tudi za lažji dostop do morja, kar je za pse še kako pomembno. Če se boste s svojim kužkom odpravili na pasjo plažo, vam bo še kako hvaležen, saj ga ne bo nihče grdo gledal, ob tem pa bo spoznal tudi nove prijatelje.

Ne glede na to, kje bo vaš kuža plaval, bodite nanj pozorni. Če z njim ne plavate, ga ves čas spremljajte in poskrbite, da bo lahko nemoteno prišel tako v vodo kot tudi iz nje. Prav tako ne pozabite, da je poletna vročina za pse zelo nevarna, zato se gre s psom na plažo v zgodnjih jutranjih ali večernih urah, ko sonce ni tako močno, medtem ko naj opoldne in popoldne raje počiva nekje v senci oziroma na hladnem. 

Moj pes se boji vode – kaj naj naredim?

Vsak, ki je že skušal plavati s svojim psom, je odkril, kako svobodno in nepopisno lepo se ob tem počuti. Gre za dejavnost, ki lastnika in psa še bolj poveže, tako da plavanje resnično skrbi za telesno in psihično zdravje tako psa kot človeka. Toda tako, kot imajo nekateri ljudje raje gore kot morje, tudi nekateri psi ne marajo vode in plavanja ali se ju celo bojijo.

Če vaš pes ne mara vode in zavrača plavanje, ga nikakor ne silite. To je prvo in osnovno pravilo, ki je zelo pomembno. Na silo ne boste ničesar dosegli, njegov strah se bo samo poglobil. Največja napaka je, ko lastniki psa nosijo v vodo in ga kar vržejo, da je prisiljen plavati. S tem se pes še bolj prestraši in naslednjič bo do plavanja še bolj odklonilen, kar je tudi razumljivo. Nihče od nas ne mara grobega in neprijaznega načina »učenja«. Tukaj učenje pravzaprav ne pomeni učenja plavanja, saj bo pes v globoki vodi nagonsko začel mahati s tačkami, temveč je osredotočeno na premagovanje strahu. Eden izmed pomembnih (pred)pogojev za uspešno premagovanje strahu pred plavanjem je primeren vhod v vodo (jezero, morje itd.). Če bo pes že pri prvem stiku z morjem oziroma jezerom stopil na velike, drseče in zoprne skale, bo njegova začetna izkušnja z vodo slaba in večja možnost je, da bo prišlo do travme, ki jo bo povezal s plavanjem.

Za tiste pse, ki so že razvili strah do plavanja, pa obstaja več prijaznih načinov, kako jih lahko navadimo na vodo in postopoma pripravimo do plavanja. Nekateri izmed teh so navedeni spodaj.

  1. Psa najprej prikličite v plitvo vodo. Večina bo šla – le izjeme, ki se zelo bojijo vode, se bodo že tu upirale, a tudi pri njih se da z vztrajnostjo veliko narediti. Nato ga pohvalite in nagradite z njegovim najljubšim priboljškom. S psom ostanite kar v plitvi vodi in se z njim igrajte. Pri tem si lahko pomagate tudi z žogico. Na ta način se bo pes sprostil in postopoma bo spoznal, da je lahko kopanje prav prijetno. To je obenem prvi korak pri navajanju psa na vodo.
  2. Če se pes ne boji plitve vode, temveč samo plavanja (torej globoke vode), potem ga lahko v vodo zvabite s pomočjo njegove najljubše igračke, ki mu jo mečite po vodi in postopoma dlje, tako da bo kuža skozi igro neopazno vedno globje prehajal.
  3. Psa lahko nagovorimo, da pride v vodo, ko mi zaplavamo in ga potem kličemo. Kuža se bo morda prestrašil, da mu bomo ušli, in bo zaplaval.

Dejstvo pa je, da je »ljubezen do vode« odvisna tudi od pasme. Nekatere pasme preprosto niso ustvarjene za vodo. Mednje sodijo buldog, baset, mops in jazbečar ter podobne pasme z bodisi kratkim gobčkom bodisi kratkimi nogami ali s specifično obliko telesa, ki jim onemogoča ohranjanje telesne teže na površju vode in s tem ugodno plavanje. Pri teh pasmah je treba biti še posebej pozoren, četudi gredo v vodo, saj se lahko zgodi, da bodo potrebovale vašo pomoč.

Plavanje – popolna rekreacija (skoraj) za vsakega

Torej, plavanje je primerno in tudi priporočljivo za vse pse – stare in mlade, pretežke pse, tiste, ki imajo (kronične) zdravstvene težave, in druge, ki jih nimajo. Posebej previdni moramo biti le pri določenih pasmah, ki s telesno konstrukcijo niso naklonjene plavanju. Sicer je plavanje tudi odlična rehabilitacijska terapija. Pripišemo mu lahko številne pozitivne lastnosti, zato izkoristite vsak trenutek in svojemu psu omogočite, da lahko čim bolj pogosto plava. Če je vaš kuža eden izmed tistih, ki plavanja ne marajo ali jim pomeni celo travmatično izkušnjo, ga ne silite, saj s tem ne boste ničesar dosegli. Če pa se vode le boji, mu skušajte pomagati in ga postopoma skozi igro naučiti, da jo sprejme in se v njej sprosti kot na kopnem.

Na koncu ne pozabimo, da je plavanje dejavnost, ki je skupna tako človeku kot psu. Obema prinaša koristi in navadno tudi užitek. Pogosto slišimo, da sta si lastnik in njegov pes zelo podobna. Če torej tako vi kot vaš pes radi plavate in se zato veselite poletja, je plavanje odlična ideja, kako lahko z vadbo na prijeten način oba poskrbita za svoje zdravje in ohranjata kondicijo, ob tem pa uživata v dobri družbi.

[/members_only]

Sanja Berend

Objavljeno v devetindvajseti številki revije Kužek