Mednarodna kinološka zveza (FCI), katere članica je tudi Kinološka zveza Slovenije, priznava 488 pasem psov, ki so razdeljeni na 10 pasemskih skupin, ki so nadalje razdeljene na posamezne sekcije. Ameriška kinološka zveza pa nasprotno priznava manj pasem – 163, ki so razdeljene na 8 pasemskih skupin. Poleg čistokrvnih psičkov ne moremo prešteti niti številnih mešančkov. Vsak psiček pa ima svoje edinstvene značilnosti, svojo osebnost, svoj jaz. Da so psi res kul in jih ne zamenjamo za nič na svetu, je jasno, zagotovo pa ne poznate vseh teh zanimivih dejstev o kužkih (vsaj jaz jih nisem vseh poznala), ki dokazujejo, da so naši kosmati štirinožni prijateljčki res nekaj posebnega.
- Je to raca … ali pes? Kožušek novofundlancev je »vodoodporen«, saj njegova debela, gosta in mastna na vodo odpornan dlaka varuje podlanko. Ti psi so bili redni spremljevalci ribičev, na vsaki ribiški ladji je bil prisoten vsaj en novofundlandec. V pomoč jim je bil pri vsakdanjih opravilih, vlekel je polne vreče rib, iz vode reševal ljudi in predmete, vlekel vozičke z ribami in podobno. Še danes novofundlanci izredno obožujejo vodo in plavanje.
- Včasih je dobro biti majhen kužek. Ste vedeli, da so potop Titanica preživeli kar trije majhni kužki (iz prvega razreda, seveda)? Med temi srečneži sta bila dva pomerančka in en pekinezer.
- Hit Beatlov za psička. Šušlja se, da je konec pesmi »A Day in the Life« Paul McCartney posnel na ultrazvočno piščalko, ki jo slišijo samo psi, da bi to pesem lahko poslušal tudi njegov šetlandski ovčar.
- Zobje, zobje, zobje. Ste vedeli, da imajo pasji mladički na začetku 28 zob, odrasli psi pa 42? Tudi pes ima namreč, kot človek, mlečne in stalne zobe. Glede na funkcijo, ki jo opravljajo, so pasji zobje različnih oblik. Ločimo štiri vrte – sekalce, ki hrano grizejo, podočnike, s katerimi pes hrano drži in trga, ličnike, ki hrano držijo in režejo ter kočnike, ki hrano meljejo in žvečijo.
- Kdo lahko ulovi pasji rep? Psi svoj rep lovijo iz različnih razlogov, med katerimi so radovednost, vadba, anksioznost, plenilski nagon ali pa celo bolhe. Lovljenje repa je povsem normalno pasje vedenje, če pa se vam zdi, da vaš kosmatinec s tem res pretirava, pa priporočamo posvet z vašim veterinarjem.
- Pike ali brez pik? Zanimivo je, da mladički dalmatincev ob rojstvu nimajo znamenitih črnih pik, ampak so čisto beli. Šele po tednu ali dveh dobijo prve pikice, ki približno nakažejo, kakšen bo odrasel kuža.
- Psi sanjajo. Psi in ljudje med skupne lastnosti lahko štejemo tudi sanje, saj si delimo počasni val spanja (SWS) in tudi fazo hitrega premikanja oči (REM), v kateri sanja tako človek kot pes. Med spanjem tako lahko trzajo, težejo, lajajo in podobno.
- Za nočno opazovanje ne potrebujejo očal. Razlog je v postavitvi paličic na mrežnici v pasjem očesu. Paličice zaznavajo črno belo svetlobo in potrebujejo veliko manj svetlobe za svoje delovanje kot čepki. Na mrežnici v pasjih očeh je veliko več paličic, zato njihove oči bolje zaznavajo različne odtenke sive barve in se aktivirajo že pri zelo majhni količini svetlobe. Na boljši nočni vid pa vpliva še refleksijska plast za mrežnico (Tapetum Lucidum), ki vsebuje celice občutljive na svetlobo, in le-to odbijejo nazaj skozi mrežnico. Tako kar najbolje izkoristijo tudi najmanjšo količino vpadne svetlobe. Psi s tem ponoči veliko bolje vidijo, nihove oči pa se v mraku in temi zelo svetijo.
- Bitje srca je zelo hitro. Pasji srčki bijejo hitreje, saj srce velikih pasem v mirovanju utripne od 60- do 100-krat na minuto, srce majhnega psa pa utripne kar od 100- do 140-krat. Primerjajmo to s človeškim srcem, ki navadno utripne od 60- do 100-krat v minuti.
- To ni vročina … saj je normalna telesna temperatura psa med 37,7 °C in 39,2 °C (povprečna telesna temperatura psov je 38,5 °C).
- Če se kuža čudno obnaša, je pametno poiskati dežnik. Na podlagi ugotovitev raziskovalcev naj bi bili psi zelo občutljivi na padec zračnega tlaka in premike statičnega električnega polja, ki se zgodijo pred vremenskimi spremembami in takrat se psi nagonsko začnejo vesti nenavadno. Lahko cvilijo ali pa iščejo zavetje in s tem neposredno nakazujejo, da se bliža nevihta ali vsaj nekaj neprijetnega.
- Pasji znoj? Za razliko od ljudi, ki se potimo in izločamo znoj preko celega telesa, se psi potijo le skozi blazinice na tačkah, njihova koža in pazduhe žlez znojnic namreč nimajo (zato tako pogosto vidimo odprte gobčke z visečimi jeziki in sopenjem).
- Koliko vek ima pasje oko? Psi imajo tri veke, zgornjo veko, spodnjo veko in še tretjo veko, ki se imenuje »žmurka« in pomaga obdržati oči vlažne ter zaščitene.
- Ljudje imamo radi pse. V ZDA ima 62% gospodinjstev doma psička, kar ustreza 72,9 milijonom domov. Tudi v Evropi smo nad kužki navdušeni, v Veliki Britaniji tako lahko naštejemo okoli 7 milijonov kužkov, podobno tudi v Nemčiji in Italiji, v Nemčiji se številka giblje celo okoli 8 milijonov.
- To je moja postelja. 45 % psov spi v posteljah svojih skrbnikov (podobno število pa si jih prisvoji tudi njihove odeje).
- Zakaj so pasji smrčki mokri? Pasji smrčki izločajo tanko plast sluzi, ki jim pomaga absorbirati vonj. Svoje smrčke psički nato tudi poližejo in tako vzorec vonja prepoznajo skozi usta.
- Njam! Psi imajo približno 1700 okušalnih brbončil, medtem ko jih imamo ljudje le okoli 9000, mačke pa jih imajo samo 473.
- Ni vse črno-belo. Da psi vidijo samo črno in belo barvo, je mit. V resnici psi vidijo predvsem odtenke modre, zeleno-rumeno barvo, rumeno in različne odtenke sive. Raziskovalci so ugotovili, da psi vidijo enako kot barvno slepi ljudje. To pomeni, da ne vidijo barv med rdečo in zeleno, prav tako pa ne razlikujejo med rumeno in oranžno. Psi v primerjavi z ljudmi razlikujejo med različnimi odtenki modre in zelo podobnimi odtenki sive barve, ki pa jih ljudje ne zaznajo. Pasji svet je torej sestavljen iz rumene, modre in sive barve.
- Ali ste slišali? Pasji sluh nedvomno močno prekaša sluh človeka, saj lahko (mlad) človek sliši zvoke s frekvenco največ 20.000 Hz, med tem ko lahko pes sliši zvok s frekvenco do 40.000 Hz. Pes torej sliši najmanj petkrat bolje od človeka. Največja razlika med sluhom človeka in psa se izkaže pri zelo visokih frekvencah, saj lahko psi slišijo bistveno višje zvoke, nekje med 47.000 Hz in 65.000 Hz, kar pomeni, da je pri teh frekvencah lahko pasji sluh tudi do stokrat boljši od človeškega.
- Iz roza v modro barvo. Jezik pasme chow cho je ob rojstvu rozne barve, čeprav so po svetu znani predvsem po svojem modrem jeziku. Pomodri jim jezik pri starosti približno od 8 do 10 tednov.
[/members_only]
Maša Pirnat