Zakaj naši ljubljenčki obožujejo čohljanje po glavi?

1162

Zakaj se psi in mačke skoraj raztopijo od zadovoljstva, ko jih kvalitetno počohljamo po glavi? Razlogi so verjetno edinstveni, kot so edinstveni naši kosmati spremljevalci, vendar pa strokovnjaki vseeno ponujajo nekaj pojasnil, zakaj krznene glave med božanjem prevzame občutek popolne blaženosti.

Kor vemo, štirinožni prijatelji obožujejo našo pozornost in čohanje glave je ena izmed dejavnosti, pri katerih se jim skrbniki posvečamo (česar so seveda izredno veseli). Dr. Nicholas Dodman, profesor veterinarske medicine, k pozornosti dodaja še en razlog, in sicer kužki vrh svoje glave težko dosežejo s tačkami, prav tako glave ne morejo oblizniti. Po njegovih besedah jim s čohanjem tega relativno nedostopnega področja telesa delamo uslugo, zato tako uživajo.

[members_only]

Od tod naprej se razlogi širijo na vse strani. Mačke prijazno božanje po glavi, licih in bradi spominja na njihovo rutinsko čiščenje. Muce naše božanje torej dojemajo kot »storitev osebne nege in sproščanja«, ki ga skrbnikom povrnejo z naklonjenim drgnjenjem ob noge ali druge dele telesa in tudi nekateri psi svojo ljubezen do človeka pokažejo prav z glavo. Drgnjenje pasje glave ob nas in stiskanje k človeku je znak naklonjenosti in povezanosti, poudarja profesorica in veterinarka Leni Kaplan.

Kljub temu pa ne smemo pozabiti, da so psi edinstvena bitja in vsi ne uživajo v božanju glave. »Nekaterim psom ljubeče čohljanje ni všeč, saj se jim roka, ki se jim bliža od zgoraj, zdi kot dominantna gesta,« dodaja Kaplanova. Kot primer navede skupino psov v parku, kjer nekateri psi nad drugimi skušajo prevladati tako, da svoje tačke postavijo na drugega psa. To je razlog, da tudi človeško roko nekateri kosmatinci dojemajo kot željo po prevladi nad njimi. Kljub tem ugotovitvam pa večina psov obožuje božanje po glavi in za ušesi, saj je čohljanje zanje znak naklonjenosti, povezanosti, ljubezni in pozornosti.

Psi, ki niso ustrezno socializirani ali se bojijo novih ljudi ter neznanih situacij, morda ne želijo dotikov na svoji glavi. To velja tudi za tiste kužke, ki so doživeli razno frcanje ali grobe dotike glave kot obliko kazni. Kaplanova polaga na srce, da pozorno beremo živalsko telesno govorico in ves čas opazujemo, ali se kosmatinec pripravlja k ugrizu, renčanju ali praskanju. Strokovnjaki dodajajo še, naj bomo pri čohanju glave pozorni na morebiten prhljaj, suho kožo ali kakšen drug eksces, saj imajo naši prijatelji morda alergijo ali razdraženo kožo in potrebujejo pregled pri veterinarju.

[/members_only]

Maša Pirnat

Vir: