Pasji mladički ob rojstvu nič ne vidijo, je pa zato že takrat v celoti razvit in aktiven njihov voh. Voh je najpomembnejše pasje čutilo, ljudje pa ga nasprotno pogosto kar prezremo. Pogosteje se osredotočimo na videz, medtem ko kužki s svojim smrčkom zaznavajo vonje v zraku. Kaj so sosedje imeli za večerjo, ali se je sosedov zlati prinašalec pravkar okopal in ali je mačka prečkala dvorišče, so za psa preprosta vprašanja, na katera z odlično razvitim vohom brez težave odgovorijo.
Psi so »vohalni« mojstri
Ljudje imamo šest milijonov vohalnih receptorjev, medtem ko jih imajo psi kar do 300 milijonov. Poleg števila receptorjev je tudi pasji del možganov, kateri analizira vonjave, približno 40-krat večji kot pri ljudeh. Vse to kužkom omogoča uspešno iskanje izgubljenih pohodnikov, odkrivanje zakopanih tartufov, iskanje eksploziva ali drog, sposobni pa so celo zavohati truplo pod vodo. Na svoj smrček so se psi zanašali tudi v preteklosti, ko še niso bili udomačeni in vohanje je zanje še danes prav poseben izziv. Zakaj torej svojega časa s psičkom ne bi popestrili s kakšno zabavno »vohalno« igro?
#1 Poišči hrano
Ta igra je zelo preprost in učinkovit način izpopolnjevanja vohalnih sposobnosti naših štirinožnih prijateljev. Od skrbnikov ne zahteva kakšnega posebnega truda, saj moramo v stanovanju oziroma okoli hiše le naključno skriti nekaj priboljškov, nato pa nas čaka opazovanje in upanje, da bo naš kosmatinec vse te skrite zaklade tudi našel. Ko najde (pogosto po naključju) prvo nagrado, bo kuža hitro začel razmišljati, da se morda kje skriva še katera. Igra naj bo najprej enostavna in z manj priboljški. Sprva skrijmo eno ali dve okusni nagradi v enaki sobi, nato pa postopoma povečujemo tako število skritih nagrad kot tudi prostorov, kjer jih bomo nastavili.
#2 Izberi dlan
Tudi druga igra vključuje okusne pasje priboljške, ki jih tokrat skrijemo v svojo dlan (pazimo, da najdemo takšno velikost nagrad, da se nam le-te v dlan lepo prilegajo). Primer je košček puranjega mesa ali sira, ki imata precej izrazit vonj, ki ju skrijemo v dlan in nato psu, ki sedi pred nami, pokažemo obe pesti. Ko to storimo, ukažimo kužku, naj najde pravo dlan, tisto, v kateri je skrit priboljšek. Tudi te igre se moramo lotiti postopoma, in sicer kužku najprej ponudimo eno dlan z nagrado in ko jo dobro ovoha, lahko nagrado seveda pohrusta. Šele nato dodamo poleg prazno pest. Če bo priboljšek dovolj slasten, se bo kužek igre gotovo zelo hitro naučil.
#3 Nov živalski vonj
Psi so rojeni plenilci, so odlični sledilci, poleg tega pa so še zelo tekmovalni. Njihovo tekmovalnost lahko izkoristimo tako, da na dvorišče ali v stanovanje dodamo vonj nove živali in preverimo, ali bo naš psiček postal kaj bolj pozoren. Ta eksperiment lahko izvedemo na prostem, saj bo zelo verjetno, da bo pes začel z urinom označevati svoje ozemlje. Za začetek lahko pri prijatelju, ki prav tako ima ljubljenčka, z brisačo oziroma krpo po dlaki podrgnemo neznano žival – npr. drugega psa ali mačko. Brez prisotnega psa nato tkanino postavimo nekje na dvorišče, pod grmičevje ali za drevo. Ko tkanino nastavimo, v bližino spustimo svojega psa in opazujemo, kaj se bo zgodilo. Če se bo pes prehitro navadil vonja mačk, lahko poskusimo tudi s hrčki, papagaji, dihurčki ipd.
#4 Skrivalnice
Četrta igra kot »nagrado« uporablja kar nas – skrbnike. Če nam bo kdaj dolgčas, se doma oz. nekje na dvorišču skrijmo v omari, pod posteljo, v garažo ali na kakšno drugo mesto, kjer nas kuža ne pričakuje. Drugi korak zahteva malce potrpežljivosti, saj moramo na skritem mestu počakati, da nas kuža začne iskati. Ko nas najde, ga pohvalimo in nagradimo. Skrivalnice se s psom lahko igra cela družina, zabava bo zagotovljena, voh vašega kužka pa še bolj razvit.
#5 Kje je večerja?
Divji psi in volkovi se morajo za svojo večerjo vsakodnevno potruditi, hrano izslediti in ujeti, medtem ko naše kosmate zverinice vedo, da jih okusen obrok vsak dan čaka na istem mestu. Si predstavljate zmedenost, če bi nekega dne psa poklicali k večerji, skleda pa bi bila pripravljena na drugem mestu? Kuža bi svojo hrano takoj začel iskati in prepričani smo, da bi jo izvohal v zelo kratkem času. Seveda se te igre ne igrajte ravno vsak dan, saj imajo psi zelo radi pravila in rutino, je pa to vsekakor dobrodošla občasna popestritev.
Maša Pirnat