Zdravo, moj šestletni nemški bokser Tar ima na tački bulo, ki se mu počasi povečuje. Velika je približno dva centimetra v premeru. Začel si jo je tudi gristi, očitno ga moti. Razmišljam o tem, da bi jo izrezali. Znanec, ki je po izobrazbi veterinar, jo je potipal in sumi, da bi lahko bila maščobna bula. Povedal je, da bi moral narediti več preiskav. Kakšno je vaše mnenje?
Lep pozdrav,
Cvetka iz Velenja
[members_only]
Pozdravljena, ga. Cvetka,
kadar imamo opravka z bulami, vam žal samo na otip in ogled ne moremo povedati, za kakšno vrsto novotvorbe gre. Lahko sicer malo zožimo možnosti glede na starost in pasmo, a nič ni zanesljivo. Soočamo se z različnimi oblikami novotvorb, kjer so bule videti podobno oziroma z isto obliko novotvorbe, pri kateri pa so bule videti popolnoma različno. Žal je pasma nemški bokser zelo nagnjena k raznim vrstam novotvorb. Za diagnostiko uporabljamo tanko igelno biopsijo, kar pomeni, da z iglo zabodemo v tvorbo, nanesemo na predmetno steklo, ustrezno pobarvamo in pregledamo pod mikroskopom. Če je tumor zelo prekrvavljen, redko dobimo poleg krvnih celic še celice, ki bi bile dovolj dobre za postavitev diagnoze. Če je preveč trden, tudi ni mogoče narediti ustreznega razmaza, ker ne dobimo materiala iz igle. V takih primerih je treba narediti punch biopsijo ali kirurško izrezanje večjega dela tkiva za patohistološko diagnostiko. Te vzorce pošiljamo v specializirane ustanove za patohistološko diagnostiko. Na podlagi postavljene diagnoze se potem skupaj odločimo za terapijo. Predhodno se opravijo še krvne preiskave, rentgen in ultrazvok, če je potrebno tudi magnetna resonanca in računalniška tomografija (ti dve preiskavi opravljajo samo v treh veterinarskih ustanovah). Katere preiskave vam bomo svetovali, je odvisno od vrste tumorja in možnosti metastaziranja. Če gre za neinvazivno obliko tumorja, je lahko dovolj samo kirurško izrezanje tumorja, pri bolj invazivnih pa je treba upoštevati še večji varnostni rob, pri nekaterih pa je terapija potrebna v kombinaciji z radiacijsko terapijo in kemoterapijo.
Vedno smo veseli, če pri tanko igelni diagnostiki dobimo maščobne celice in potrdimo, da gre samo za lipom. Ker pa si je Tar začel gristi bulico, ki se povečuje, vam vsekakor svetujemo obisk veterinarja, ki bo opravil diagnostiko in naredil načrt terapije.
Pozdravljeni, moj pes je imel klopa, ki sem ga hotela odstraniti s pinceto, a se mi je odtrgal. Notri je ostala še glava. Kaj naj naredim? Je to zelo nevarno?
Ana iz Logatca
Pozdravljena, ga. Ana,
klopa je priporočljivo odstraniti takoj, ko ga opazite in čim bolj nežno, brez stiskanja za trebuh, ker s tem v kri psička stisnete tudi morebitne povzročitelje bolezni. Za odstranitev klopov se dobijo zelo dobri pripomočki, s katerimi objamete klopovo glavo in ga z vrtenjem lahko lepo odstranite. Če vam je glava ostala še v koži, jo bo telo odstranilo, ker jo je skoraj nemogoče spraskati, saj imajo klopi ustni organ nazobčan in je zažrt v kožo. Zagnojen vbod klopa ne pomeni kar samoumevno prenosa povzročiteljev, kot so anaplazma, borelija in babezia. Mesto je treba dobro razkužiti, če pa zelo oteče, boli in postane rdeče, se oglasite pri veterinarju. Če se razvijejo bolezenski znaki (šepanje, težko vstajanje, splošna slabost, bolečina, oteženo dihanje, bledikavost, izguba teka, povečane bezgavke), ki so žal lahko zelo neznačilni, pa morate čim prej obiskati veterinarja in mu povedati, kdaj je pes imel klopa. Veterinar ga bo pregledal in po potrebi opravil preiskave, s katerimi bo potrdil ali ovrgel klopno prenosljive bolezni.
S psom smo bili na morju, ko se mu je naenkrat med prsti naredila oteklina, ki si jo liže, iz nje pa se izceja gnoj. Nisem je takoj opazil, ker ima daljšo dlako, je namreč kokeršpanjel. Bo dovolj, če razkužim z razkužilom?
Vid iz Maribora
Pozdravljeni, g. Vid,
to, kar opisujete, bi lahko nastalo kot posledica vboda trave (lahko tudi drugega tujka), ki sodi med divja žita. Ta trava je zelo ostra, se rada zaplete med dlako in posledično se lahko zapiči v kožo. Pes si to začne lizati, ker ga boli, s tem pa si pripomore še k temu, da se trava zapiči še globlje in se mesto vname. Pogosto jo najdemo pod kožo med prsti, lahko tudi pod kožo na drugih mestih, mnogokrat jo najdemo v sluhovodu … Svetujemo vam, da čim prej obiščete veterinarja, da bo ustrezno oskrbel rano, ker je včasih težko ugotoviti, kam trava ali tujek potuje. Če je bula med prsti otečena, napeta, zaprta ali pa se iz nje izteka gnoj, bo takšno rano kirurško obdelal. Pogosto se tu najde tujek, če že ni začel potovati v globlje tkivo. Pred kratkim smo imeli primer, ko je trava potovala od vstopnega mesta med prsti, med dlančnicami do notranje strani zapestja, kjer se je opazila rana. Na tem mestu smo s kirurško obdelavo rane odstranili klas trave. Seveda so lahko tudi drugi vzroki za otekline med prsti. Pogosto je lahko vzrok v alergijah, atopijah, hormonalnih obolenjih, parazitarnih obolenjih, kot je na primer demodex, vzrok lahko tiči v travmi na tem mestu in si pes z lizanjem povzroči vnetje … Kakor vidite, je malo verjetno, da bi v primeru tujka pomagalo samo razkuževanje, saj je treba najprej odkriti vzrok in temu primerno tudi terapirati.
S psom se odpravljamo na enega od hrvaških otokov. Na kaj naj bomo pozorni? Kako naj se opremimo za dopustovanje, ker vemo, da je tam malo veterinarskih postaj.
Hvala za nasvet.
Milka iz Cerknega
S tibetanskim terierjem gremo na morje. Kaj priporočate, da vzamemo s seboj? Lani si je porezal blazinico in smo panično iskali veterino. Letos pa se bomo oborožili z zalogami, zato prosimo za nasvet.
Najlepša hvala in pozdrav,
Anica iz Celja
Pozdravljeni, ga. Milka in ga. Anica,
kot sva že v prejšnji številki povedala, potrebujete za prehod meje identifikacijski dokument, to je potni list za psa, v katerem mora biti razvidna številka mikročipa, imeti pa mora veljavno cepljenje proti steklini. Pred odhodom psa zaščitite tudi s cepljenjem proti nalezljivim boleznim, če bo prihajal v stik z drugimi psi. Zaščitite ga tudi s preparati za zaščito proti bolham, ki odganjajo tako komarje kot peščene muhe, ki lahko prenašajo srčno glisto in leišmanio, vendar ti ne ubijejo mikrofilarije srčne gliste. Zato svetujemo, da uporabite tudi preparate, ki uničijo te. Obstajajo v obliki kožnih polivov in tablet, ki se dajejo enkrat mesečno. Vse podatke o ustreznih preparatih in kombinacijah boste dobili pri svojem veterinarju. V pasji lekarni svetujemo, da imate rehidracijski napitek, oglje, povoje, gaze, razkužila, kakšno konzervo ali manjše pakiranje briketov, ki pomagajo pri prebavnih težavah. Pred potovanjem naj bo tešč, da mu med vožnjo ne bi bilo slabo. Svetujemo, da potujete v hladnejšem delu dneva oziroma v klimatiziranem avtomobilu. Napravite več postankov, da gre pes lahko na potrebo in se razgiba. Nikoli ga ne pustite v zaprtem avtomobilu na vročini, saj je lahko že nekaj minut usodnih, kajti psi se lahko zelo hitro pregrejejo. Če se bo kopal v morju, svetujemo, da kožušček vsakič dobro sperete. Na voljo naj ima dovolj vode in celodnevno senco. Daljši sprehodi čez dan se odsvetujejo, predvsem se izogibajte vročega asfalta. Obroke ponudite zjutraj ali zvečer, ker čez dan nimajo pretiranega teka. Uživajte na morju!
Zdravo, imamo deset let starega pudla, ki ima težave z zobmi. Iz gobčka mu zelo močno smrdi. Včasih se nam zdi, da samo na levi strani. Zgodilo se je že, da mu je kakšen briket padel iz gobčka. Zadnjič se je nenehno drgnil ob kavč in slina je bila rožnate barve (kri?). Ker je že starejši in imamo slabe izkušnje z narkozo, me zanima, ali bi mu bilo možno zobovje popraviti brez narkoze ali pa z zelo rahlo? Se zelo bojimo zanj, ker je naš ljubljenček. Povejte, prosim, svoje mnenje. Hvala že vnaprej, pa en lep pozdrav iz Koroške.
Miha
Naš 13-letni yorkširski terier Jojo ima slab, smrdeč zadah iz gobčka. Enkrat je že imel čiščenje zobnega kamna, takrat so mu že izdrli nekaj zob, zdaj pa se mu je spet ponovilo. Pretekli sta komaj dve leti. Ker je bil že trikrat v narkozi, me zanima, ali bi mu lahko odstranili zobni kamen na živo? Prosim, povejte, če je to izvedljivo?
Hvala vam in pozdrav.
Metka iz Ljubljane
Pozdravljena, g. Miha in ga. Metka,
pogosto nam lastniki zastavijo takšno vprašanje, saj ne razumejo, zakaj je anestezija potrebna pri stomatoloških posegih v ustni votlini. Anestezija je za kakovostno opravljen stomatološki poseg, pa če gre samo za odstranitev zobnega kamna s poliranjem, zelo pomembna, saj psi niso sposobni držati dalj časa na široko odprtih ust in biti čisto pri miru. Pregled ustne votline se tako lahko opravi nepopolno in se marsikaj lahko spregleda. Grobo mehanično odstranjevanje samo vidnega zobnega kamna nima nobenega učinka v preprečevanju posledic nalaganja zobnega kamna in vnetja obzobnih tkiv. Pri takojšnji manipulaciji se lahko poškodujejo tudi obzobna tkiva. Gre le za kozmetični poseg, brez koristi za zdravje, saj najpomembnejši predeli pod dlesničnim robom in žepi, ki nastajajo zaradi paradontalne bolezni, niso očiščeni. Odstranitev zobnega kamna, še posebej pod dlesničnim robom, je zelo neprijetna, saj lahko povzroči bolečino in stres. Tudi poliranje zob je lahko neprijetno. Verjetno si predstavljate, da izdiranje zob tudi ni mogoče brez anestezije. Dobro opravljena odstranitev zobnega kamna s poliranjem je zelo pomembna, saj se s tem lahko upočasnijo nastanek paradontalne bolezni, izguba zob in nastanek določenih bolezni, ki so povezane s prenosom bakterij iz vnetnih žarišč v ustni votlini v druge organe (srce, ledvica, jetra, sklepi). Kakor vidite, ni mogoče opraviti kakovostnih stomatoloških posegov brez narkoze. Vedno je lastnikova odločitev, ali psa dati pod narkozo ali ne, zelo težka, predvsem pri starejših pacientih. Nekaj pa zagotovo drži, če bi rane, ki jih ima pes ob zobeh na dlesnih, prestavili na kožo, bi bili zgroženi nad tem, kako obsežne so. Odločitev za zdravljenje bi bila verjetno hitro sprejeta. Skratka, če je zdravstveno stanje psička dobro, kar se preverja s splošnimi in specialističnimi pregledi ter krvnimi, po potrebi tudi drugimi preiskavami, vam vsekakor svetujemo, da se odločite za poseg, saj s tem vašemu kužku izboljšate kakovost življenja.
Naša bernska planšarska psička Pika je začela otresati z ušesi. Ker ima pogosto vneta ušesa, sem mislila, da je spet to. Ko pa sem ji ušesa pregledala, sem ugotovila, da je en uhelj čisto otečen.
Hvala.
Vita iz Ljubljane
Pozdravljena, ga. Vita,
verjetno gre za otohematom, in sicer nabiranje krvi med hrustancem in kožo uhlja. Vzroki še niso natančno pojasnjeni, so pa lahko v povezavi z vnetjem sluhovoda, alergijo, avtoimunimi obolenji ali pa zaradi prisotnosti tujka. Zaradi otresanja z glavo se poškoduje veliko žilic v uhlju, kri pa se začne nabirati pod kožo in povzroči nabrekanje uhlja. Vsekakor obiščite svojega veterinarja, da pregleda sluhovoda in ugotovi vzrok za nastanek obolenja. Če gre za vnetje sluhovoda, ga je treba pozdraviti. Tekočina, ki se je nabrala, se odstrani s punkcijo. V uhelj se lahko aplicira zdravilo, ki prepreči vnovično nabiranje tekočine. Uhelj se tudi dobro povije. Postopek se nekajkrat ponovi in vsakič je tekočine manj. Če to ne zadostuje, svetujemo operacijo. Obstajajo različne metode. Ker vzroki nastanka še niso čisto pojasnjeni, se lahko to žal tudi ponovi na istem ali drugem uhlju.
[/members_only]
Objavljeno v osemnajsti številki revije Kužek