V kakšnih barvah je pasji svet?

1351

Pasjemu smrčku ne pobegne skoraj nič, kakšen pa je svet v pasjih očeh? Veste, kaj psi v resnici vidijo, ko pogledajo nas ali se zapodijo za mačko? Kljub množičnemu prepričanju psi lahko vidijo svet v barvah, vendar pa je njihov vid vseeno drugačen kot človeški. Človeške oči odlikujejo tri vrste celic za barvno zaznavanje, medtem ko imajo psi samo dve vrsti, zato vidijo rdeče in zelene barve ne vidijo. Psi imajo poleg tega manj vidne ostrine kot mi, zato se zdi njihov pogled na okolico zamegljen, kljub temu pa izvrstno zaznava gibanje in tudi ponoči pes dobro vidi. Verjetno v celoti ne bomo nikoli vedeli, kako je biti pes, še posebno brez njihovih izjemnih smrčkov, vendar pa je znanost danes že tako napredovala in lahko tako vsaj oceni, v kakšnih barvah je pasji svet.

Psi torej ne vidijo enako kot ljudje in tudi nas, svojih skrbnikov, ne vidijo v črno-beli barvi. Najlažje si njihov vid predstavljamo, če ga primerjamo s človeško barvno slepoto. Za lažjo primerjavo pa si lahko pomagamo tudi s spletnimi in mobilnimi aplikacijami, s katerimi lahko preverimo, koliko manj ima pes občutljivosti za svetlobo in kakšne različice sivin naši pasji prijatelji vidijo. Ena izmed takšnih aplikacij, ki je na voljo tudi pri nas, je Dog Vision in omenjene dejavnike poskuša kar se da natančno upoštevati. Preprosto naložimo fotografijo in v nekaj trenutkih nam bo aplikacija pokazala, kako bi izbrano sceno videl naš kosmatinec.

[members_only]

Prvi dejavnik, ki ga moramo pri pasjem vidu vzeti v obzir, so barve. Ljudje (in psi) imamo dve vrsti barvnih receptorjev – palice in stožce. Palice imajo pod nadzorom periferni in nočni vid, svetlost in nianse sive barve. Stožci so nasprotno zadolženi za dnevni vid in zaznavo barv. Vsak izmed stožcev zaznava drugačno valovno dolžino svetlobe in s pomočjo naših treh vrst stožcev lahko ljudje zaznamo celoten spekter odtenkov. Psi imajo samo dve vrsti stožcev, zato je njihova barvna slika malce bolj omejena. Podobna je, kot smo že omenili, barvni slepoti in nezmožnosti videnja rdeče-zelenih odtenkov.

Nadalje se moramo pri pasjem vidu osredotočimo na kratkovidnost in psi so v primerjavi z ljudmi precej kratkovidni. Psychology Today je za natančno opredelitev pasje kratkovidnosti predstavil poseben test, ki je po meri izdelan za pse in njihov vid ocenjuje na približno 20/75, kar pomeni, da ljudje dosežemo lahko vidimo do 75 čevljev (skoraj 23 m), pes pa lahko vidi v daljavo le približno 20 čevljev (malce več kot 6 m).

Ne smemo pozabiti niti na zaznavanje svetlosti in tudi tu so psi bistveno slabše podkovani kot mi. Težko namreč razločijo, kakšne so razlike v svetlosti ali celo pri ugotavljanju različnih odtenkov predmetov. Pri zaznavanju odtenkov so psi približno dvakrat slabši od ljudi.

Preden pa nas popade otožnost, ker pasji vid ni tako oster kot naš, se moramo opomniti, da nečemu pasjemu res ni para – njegovemu smrčku. Njihov smrček je na vonj do 100.000-krat bolj občutljiv kot človeški, prav tako pa dobro tudi slišijo. Slišijo namreč lahko visoke frekvence do 65.000 Hz (medtem ko ljudje lahko slišimo frekvence do približno 20.000 Hz). Z neverjetnim vohom in sluhom psi svet odlično »vidijo«, le na drugačen način kot ljudje.

[/members_only]

Maša Pirnat

Vir: