V dobri formi s psom za poletne dni

1929
vzdržljivost-tek-hoja

S psom naj bi šli vsaj trikrat na dan na sprehod, a kljub temu študije kažejo, da je vsaka tretja domača žival prekomerno težka, nič kaj bolje ne kaže ljudem. V našem hitrem vsakdanu nam pogosto primanjkuje časa. Nekdo je vedno prikrajšan: pes za sprehod ali mi vodniki za obisk fitnesa. Vendar je mogoče oboje odlično združiti.

Kdo se lahko ukvarja s športom?

Psi so zelo dobri partnerji pri športu. Kljub temu da imajo potrebo po svobodnem gibanju že prirojeno, zmorejo veliko več kot samo hojo ali tek. Radi se učijo novih stvari in po navadi se hitro navdušijo za kakšno aktivnost. Na skupnem treningu se lahko zabavata oba, pes in vodnik: pri gimnastičnih vajah, na plavanju, med vadbo na terenu. Ne nazadnje, psi se morajo gibati, da ostanejo v dobro formi in vitki. Dobro razvito mišičevje ščiti pred obrabo sklepov, redna telesna aktivnost lajša ali celo preprečuje bolečine v hrbtenici in prekomerno pridobivanje kilogramov. Enak proces se odvija pri človeku in psu.

Specializirana vadba je primerna za pse od osmega meseca starosti. Ker gre za preventivno vadbo, je pomembno, da sta oba zdrava, zato se je treba pred tem posvetovati z zdravnikom in veterinarjem. Ko dobimo zeleno luč, skupaj z inštruktorjem, ki je primerno usposobljen za vadbo v družbi psa, naredimo načrt in določimo cilje na podlagi dozdajšnjih aktivnosti. Najprej pridobimo nekaj mišične mase. Ko se sčasoma navadimo na potek vadbe in izvajanje vaj, postopoma zvišujemo tempo in zahtevnost. Pri vsem tem ne pozabimo, da se predvsem zabavamo. A če redno vadimo, so prej ko slej vidni tudi rezultati.

Zna moj pes telovaditi?

Da bo naš štirinožni partner vaje temeljito obvladal in tudi želel trajno sodelovati pri vadbenem programu, moramo vložiti nekaj svojega časa in vaditi posamezne vaje. Nekateri psi se učijo hitreje, spet drugim gredo stvari počasneje »od tačk«. Pomembno je, da psa primerno nagrajujemo, da ne izgubi veselja. Motiviramo ga s pohvalo, priboljškom in seveda z igro. Bodimo potrpežljivi in ga ne preobremenjujmo. »Vodniki pogosto pričakujejo preveč in mislijo, da mora biti na začetku vse popolno. Vsak pes se lahko nauči telovaditi. Ob tem moramo prilagoditi svojo telesno pripravljenost in spretnosti z zmogljivostmi in kondicijo psa,« pravi Tanja Petrick. Osebna trenerka in inštruktorica za šolanje reševalnih psov iz Hamburga ponuja specializirane vadbene programe za vodnike psov že od leta 2006. »Tovrsten trening mora biti oblikovan tako, da je dovolj raznolik in pester za oba. Pri tej aktivnosti krepimo tako telesno kot duhovno kondicijo, krepita se tudi odnos in timski duh med psom in vodnikom,« pravi 37-letna ustanoviteljica programa Fit mit Hund.

Vaje, s katerimi bosta pes in vodnik fit!

V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj vaj za vzdržljivost in moč, ki jih lahko poskusite tudi doma ali na skupinski vadbi, ter tako poskrbite za dobro formo. Mimogrede: najprimernejši čas za športne aktivnosti so zgodnje jutranje ali hladnejše večerne ure.

Pomembno: začnite počasi ter psa veliko nagrajujte in spodbujajte. Na sprehodu ali pri teku mu dovolite, da vmes sproščeno vohlja po grmičkih. Poigrajte se vmes. Izogibajte se stresu in pritiskom! Vadbo končajte takrat, ko vidite, da pes še uživa. Le tako se bo veselil naslednjega treninga z vami.

[members_only]

vzdržljivost-tek-hoja

S tekom treniramo vzdržljivost, krepimo mišice nog in stimuliramo srčno-žilni sistem.
Sprva izmenjujoče hodimo in tecimo, da se okrepimo in navadimo na tempo. Šele na poznejših treningih poskušamo neprekinjeno teči. Pes naj bo na popuščenem povodcu, priporočljiva je uporaba primerne oprsnice.
Tek popestrimo s preskakovanjem vej. Bodite pozorni, da so tla mehka (travnik, gozdne poti …).

izpadni korak-slalom

Za krepitev stegenskih mišic in čvrsto zadnjico. Izmenično stopamo z normalno velikimi koraki naprej. Stegno je vzporedno s tlemi. Rahlo zadržimo in psa s priboljškom zvabimo v slalom med nogami.

skleca s široko oporo

Krepimo zgornji del telesa in prsne mišice. Z rokami se opremo na deblo ali klop. Počasi se spuščamo z zgornjim delom telesa do debla in nazaj v osnovni položaj. Pes s sprednjimi tačkami sinhrono skače na deblo in dol.

skleca z oporo zadaj

 

Krepimo mišice rok.Naslonimo se na deblo ali klop in nanj/-o položimo roke. Iztegnemo noge ter se z zadnjico počasi spuščamo skoraj do tal in nazaj gor. Pes pri tem sinhrono skače na deblo in dol s sprednjimi tačkami.

 

[/members_only]

Fit s psom/Fit mit Hund® Slovenija

 

Objavljeno v dvanajsti številki revije Kužek

Trening za večjo vzdržljivost in moč ter komunikacijske vaje s psom. Timsko delo, telesna aktivnost in zabava. Bodite FIT s psom!

Za vse dodatne informacije o lokacijah vadb in udeležbi smo vam na voljo na telefonski številki 070 855 685 ali prek e-pošte suzana.simencic@fit-mit-hund.com