Sterilizacija in kastracija malih živali

1987

Ko se odločimo za novega živalskega družinskega člana, se moramo zavedati, da bo slej ko prej, najpogosteje pa z nastopom spolne zrelosti, kar je pri psih med petim in šestim mesecem, prišlo do nagona po razmnoževanju. Če, seveda, ne želimo mladičev, potem lahko ta naravni problem precej enostavno rešimo s kastracijo ali s sterilizacijo. Še vedno so pri nekaterih lastnikih pomisleki o humanosti tega posega za živali, vendar če pretehtamo argumente za in proti, je veliko več pozitivnih razlogov za ta poseg. Pri razmnoževanju živali razmišljajo namreč nagonsko, ne pa s čustvi.

Sterilizacija psičke je operativni poseg, pri katerem psički v popolni narkozi odstranimo jajčnike (ovariotomija) ali pa jajčnike, jajcevode in maternico (ovariohisterektomija). Najprimernejši čas za ta poseg je pri starosti šestih mesecev, to je pred prvo gonitvijo, ko psička še ni spolno zrela. S tem se izognemo neprijetnostim in zdravstvenim tegobam, povezanim s spolno aktivnostjo psičke. Če opravimo poseg pri tej starosti, je več kot 99 odstotkov verjetnosti, da psička ne bo obolela za tumoroznimi spremembami na seskih in rodilih v starosti. Pogosto je tudi gnojno vnetje maternice (piometra) pri nesteriliziranih psicah in seveda gonitve z veliko pasjimi obiskovalci iz bližnje in daljne soseščine, kar ima velikokrat za posledico nezaželene mladiče. Tudi po zakonu o zaščiti živali smo dolžni preprečevati nezaželene mladiče.

[members_only]

Psičke operativni poseg navadno lepo prenesejo in po desetih dneh, ko je rana zaceljena, ne potrebuje več nobene posebne nege.

Kastracija psa je operativni poseg, pri katerem psu v popolni narkozi odstranimo moda, ter mu s tem odvzamemo spolni nagon. Tudi ta poseg se priporoča pri starosti šestih mesecev, preden pes spolno dozori in mu določeni vedenjski vzorci pridejo v navado. S tem posegom pri psu preprečimo vasovanje po soseščini pri gonečih psicah, pretepanje z drugimi psi, nesreče in poškodbe ter prenos bolezni. Prav tako pa tudi preprečimo spremembe na prostati, ki so pri starejših psih pogost problem. Po sami kastraciji je treba le paziti na prehrano, da se kastrirani psi preveč ne zredijo.

[/members_only]

Marjan Kastelic, dr. vet. med.

 

Objavljeno v osmi številki revije Kužek