Službeni pes – nenadomestljiv policistov partner

4650

Kljub brezmejnim sposobnostim človeškega uma in tehnološkemu napredku službeni psi na mnogih področjih policijskega dela ostajajo nenadomestljivi partnerji. Službeni pes je danes eno od najbolj uporabljenih sredstev za zagotavljanje varnosti ljudi in premoženja v policijah razvitih evropskih držav in v Združenih državah Amerike. Pri svojem delu jih uporabljajo za najrazličnejše naloge, slovenski policisti pa predvsem v operativnih službah.

Policijski psi so učinkoviti pomočniki pri vzpostavljanju in ohranjanju javnega reda in miru ter izvajanju nadzora državne meje. Zelo uspešni so pri odkrivanju prepovedanih drog in eksplozivov. Zaradi prirojenih lastnosti, kot sta šestnajstkrat razvitejši sluh in približno milijonkrat razvitejši voh od človeškega, so nenadomestljivi pri iskanju pogrešanih oseb, osumljencev, obsojencev in storilcev kaznivih dejanj in prekrškov. Ena od nalog vodnikov in službenih psov je tudi preventivno in promocijsko delovanje. Če vrhunski usposobljenosti vodnikov in zavidljivi izšolanosti psov dodamo še zvesto prijateljstvo, dobimo usklajen in učinkovit tandem človeka in živali, ki ga ne more nadomestiti nobeno sredstvo.

Trenutno je v slovenski policiji 116 vodnikov službenih psov – 94 je vodnikov, ki imajo službenega psa za splošno uporabo, med temi pa je največ nemških in belgijskih ovčarjev ter nekaj rotvajlerjev. 22 vodnikov ima službene pse za specialistično uporabo: 6 vodnikov ima službene pse za odkrivanje prepovedanih drog, 3 vodniki imajo službenega psa za odkrivanje eksplozivov, kar 13 pa jih ima po dva službena psa za odkrivanje prepovedanih drog ali eksplozivov. Policija ima 26 službenih psov za odkrivanje prepovedanih drog in 9 službenih psov za odkrivanje eksplozivov. Povprečna starost ”pasjih pomočnikov” je 5,9 leta.

[members_only]

Če so bile še leta 1999 med službenimi psi le štiri pasme, med katerimi so izstopali nemški ovčarji, ki so še vedno prvi med službenimi psi po svetu, je bilo desetletje pozneje med službenimi psi največ belgijskih ovčarjev. Slednji se je s svojo hitrostjo, z energičnostjo in voljo do dela zelo hitro uveljavil med policijskimi in vojaškimi službenimi psi, tako da v Sloveniji in tudi drugih evropskih policijah ogroža primat nemškega ovčarja, ki vendarle ostaja številka ena med službenimi psi.

Izbiri psov v policiji se namenja veliko pozornosti. Pes mora biti vodniku kot partner, biti mora zanesljiv, umirjen, pogumen, ubogljiv in v določenih primerih tudi samostojen. Šolanje psov poteka skozi igro in sistem nagrajevanja za dobro opravljeno vajo. Korekcija se uporablja izjemoma in le pri določenih vajah. Udarci niso dovoljeni. Če želi vodnik dobro vzgojiti svojega psa, mora biti odločen in potrpežljiv, avtoritativen, obenem pa mora znati psu brez grobosti pokazati mesto v ”družinski hierarhiji”.

Vodniki službenih psov so usposobljeni za zakonito, odgovorno in strokovno delo s psom. Policist, ki ga pri delu spremlja službeni pes, je praviloma varnejši in uspešnejši. Že sama prisotnost psa ima v določenih trenutkih močan psihološki učinek. Kljub vsemu je delo zahtevno in obremenjujoče. Zahtevno, ker mora imeti vodnik dobre osebnostne lastnosti za delo. Biti mora stanoviten in strokoven. Obremenjujoče pa zato, ker opravlja naloge, od katerih je pogosto odvisna tudi človeška usoda. Le od njegovega razumevanja, poznavanja in spoštovanja je odvisno, kako uspešen bo pri delu s svojim ”pasjim partnerjem”. To pa so lastnosti, ki jih vodniki službenih psov v policiji zagotovo imajo.

[/members_only]

Nastja Drolc

Objavljeno v sedmi številki revije Kužek