Priprava psa na zimske razmere

1555

Ko se zunanje temperature spustijo, ljudje začnemo nositi toplejša oblačila. Kako pa se na hladnejše vreme pripravijo živali? Ljubljenčki so v zimskih mesecih odvisni od lastnika, ki naj bi jim zagotovil zavetje, hrano, vodo in tople odeje. Tako živali, ki bivajo v notranjih prostorih, kot tiste, ki bivajo pretežno zunaj, lahko uspešno varujemo pred prehudim mrazom.

Nekateri psi prenašajo mraz veliko bolje od drugih. Sibirski huskyji ali bernardinci so vzrejani za prenašanje nizkih temperatur, medtem ko pasme, kot so čivava ali angleški hrt, niso taki. Lastniki bi morali biti pozorni na drgetanje, saj je to mehanizem, s katerim se žival skuša ogreti, ko jo zebe. Neprestano drgetanje pa lahko pomeni, da je žival neprijetno zebe.

Mnogi ljudje se ne morejo upreti  oblačenju psov v ljubke plaščke in puloverčke, medtem ko drugi za živo glavo ne bi oblekli svojega psa. Če torej vidite, da je psu na mrazu neprijetno, da se trese, itd., mu izberite zaščitno oblačilo, ki bo zanj najmanj stresno. Če, denimo, ne mara natikanja oprsnice čez glavo, mu priskrbite tako, ki sebo nataknilo in pritrdilo preko prsnega koša. Nekatere boste morali na oblačilo navaditi v notranjih prostorih, preden bodo v njem šli tudi ven. Privoščite jim živahno dirjanje namesto tresenja.

Če je žival, ki veliko biva zunaj,  zaščitena pred vetrom in mrazom, a se še vedno trese, najbrž pomeni, da je zanjo zunaj prehladno. V tem primeru zanjo pripravimo toplo ležišče, na katerem bo lahko ležala v notranjih prostorih, dokler se temperature zunaj ne dvignejo dovolj, da ji bo udobno tudi na prostem. Če to ni mogoče, je tu nekaj nasvetov za zagotavljanje toplega zunanjega bivališča:

[members_only]

Dobre pesjake, ki bodo žival zaščitili pred neprijetnimi zunanjimi razmerami,  lahko kupimo tudi preko spleta ali pa jih zgradimo doma. Pasja uta mora biti dovolj velika, da pes v njej vstane in se obrne, a ne prevelika. Lastna telesna toplota psa je v taki uti dovolj, da bo ob mrzlih dneh ogrela uto na znosno temperaturo. Podoben koncept lahko uporabimo za mačjo hiško. Stene naj bodo izolirane bodisi s plastjo slame, stiropora..priporočljiv je tudi vetrolov pred vhodom. Električni grelci in svetilke niso priporočljivi, ker predstavljajo nevarnost za požar. Lahko pa pomagate s toplimi odejami.

Ko pripravljate ljubljenčke za zimo, morate vzeti v obzir tudi njihovo zdravstveno stanje. Morebitne težave jim bodo otežile prenašanje zime, zato se morajo lastniki temu prilagoditi. Na splošno se za živali z zdravstvenimi težavami priporoča notranje bivanje, saj tako lažje nadziramo njihovo stanje. Seveda lahko gredo po potrebi pod nadzorom tudi ven,a bodo nekatere morda za gretje potrebovale plaščke ali pasje škorenjce.

Poleg tega moramo ljudje misliti tudi na hrano in vodo za pse v takih pogojih. Osnovna poraba kalorij se zaradi vremena sicer ne spremeni bistveno, če pa je živalv hladnem vremenu aktivnejša, bo verjetno potrebovala večji vnos hrane. Ne pozabite, da mora biti sveža voda vedno na voljo in bo hitro zmrznila, zato jo redno menjajte.

Če imate kakršnekoli skrbi v zvezi z vplivom mraza na svojo žival, se posvetujte z veterinarjem.

[/members_only]

Katja Pavlič

Vir:
moderndogmagazine.com
stories.barkpost.com