Predstavitev pasme: Francoski buldog

3948

Francoski-buldog-1Če ste se odločili za to pasmo, potem ste privrženec molosoidnih psov ter poznate njihove slabosti in prednosti: ovirano dihanje in prekomerno navezanost. Posebna anatomija uvršča francoskega buldoga med male molose, čeprav ga najdemo v deveti skupini med družnimi psi, to pa zaradi njegove velikosti.

Zgodovina

Francoski buldog izvira v glavnem iz angleškega že izginulega toy bulldoga iz 19. stoletja in je rezultat raznih križanj, ki so jih izvajali navdušeni rejci v ljudskih četrtih Pariza okoli leta 1880. Iz prvotnega psa čuvaja se je razvil pes, živeč v hlevu, kjer je bila njegova naloga lov na škodljivce.

V Francijo so ga uvozili angleški tekstilni delavci, ki so prišli delat v severno Francijo. Ker je bil podganar in bojevit, je pritegnil pozornost tistih, ki so opravljali poklice, kjer so potrebovali majhne pse.

Ko se je prikazal v pariški četrti La Villette, kjer so bile klavnice, mesarije in tržnice, so ljubitelji pasme iz gostinskih vrst začeli s selekcijo. Tako je iz hlevov prišel v salone. Naš buldog je torej rojen Parižan. Tujci so bili vanj noro zaljubljeni, zato so se prav tako zagreli za našega »Boula«. Iz Parižana je postal mednarodni popotnik, kjer je mnogo aristokratov in velikih meščanov iz prestolnic povsod po svetu imelo svojega buldoga. Za to pasmo je bila zlata doba, vzreja pa je cvetela in vedno bolj je bil cenjen.

Prva svetovna vojna je začasno zavrla njegov razvoj, toda »les années folles« – nora leta (med obema vojnama) so se ga znova polastila. Pes Parižanke, emancipirane ženske, vseh vrst umetnikov. Bil je pes visoke družbe. Z drugo svetovno vojno je doživel smrtni udarec. Od takrat je pasma obstajala le v skrčenem ljubiteljskem krogu do leta 1995, ko so se mediji polastili njegovega videza.

Konec 19. stoletja pomeni rojstvo francoskega buldoga, konec 20. pa lahko označimo kot vnovično rojstvo te pasme.

[members_only]

Standard

Prvi standard je bil osnovan leta 1898, ko je francoska kinološka zveza Société Centrale Canine priznala pasmo francoskega buldoga. Standard je bil večkrat spremenjen, toda največja sprememba je nastopila leta 1995, ko je bila priznana, poleg osnovnih dveh barv – progaste in liskota –, še tretja – favn.

Je tipični molos majhnega formata. Kljub majhni postavi je močan pes, zbit, čokatih proporcev, kratkodlak, s kratkim in toponosim obrazom, pokončnimi ušesi in naravno kratkim repom. Mora dajati vtis aktivne, inteligentne, zelo mišičaste živali, kompaktne strukture in krepkega okostja. Lep francoski buldog ima nepretirano masiven videz in tehta od osem do največ 14 kilogramov, ko je odrasel. Glava je široka, oglata, čelo pa je plosko. Značilna je ugreznina zgornje čeljusti in nosu; lobanja je dobila širino, ker je izgubila dolžino. Nagib nosnic kot tudi ploskost nosu morata omogočati normalno dihanje skozi nos. Pokončna ušesa, tako imenovana netopirjeva ušesa, ki obrazu podajajo tipičen izraz, so srednje dolga in široka ob nasadišču. Telo je čokato, vendar ga ne sme ovirati pri normalnem gibanju. Je družaben, veder, igriv, športen in bister. Še posebej nežen pa je do lastnikov in otrok.

Preprosta nega, prehrana in dobro zdravje

Za vzdrževanje dlake zadostujeta redno krtačenje z gumijasto rokavico za ščetkanje in kopel ne več kot enkrat na mesec ali raje redkeje oziroma po potrebi.

Prehrana je posebno poglavje, toda to je zelo mišičast pes, ki potrebuje dvesto gramov mesa na dan, ko je odrasel. Ker jim večinoma dajemo brikete, je dobro izbrati kakovosten izdelek, pri čemer naj cena hrane ne igra veliko vloge. Po večini jim tudi hrana, ki vsebuje mnogo žit, povzroča težave, zato se bolje obnesejo briketi brez glutena, žit ali celo piščanca. Kdor želi kuhati, naj se najprej temeljito seznani z visokoenergetskimi potrebami pasme in se obrne na strokovnjaka, ki mu pomaga sestaviti jedilnik. Ta bo pokrival potrebe psa po mineralih in vitaminih, ki jih je vedno zelo težko uravnavati pri kuhani hrani.

Ker je pasma zelo priljubljena, prihaja do hiperprodukcije. Nerodovniških legel je zelo veliko, zato je verjetnost, da boste v Sloveniji kupili mladička iz tako imenovanega »puppy milla«, pravzaprav velika. Kljub skrbni vzreji, nad katero bdi Društvo ljubiteljev in vzrediteljev francoskih buldogov v Sloveniji, še nimamo društva za to pasmo, zato sodimo pod Klub za pritlikave pasme (SKPP), ki za zdaj ureja formalnosti v zvezi z vzrejo.

Videz, ki zavaja

Čeprav je videti kot robusten pes, je precej občutljiv. Rad hodi, toda napori mu ne ustrezajo, tek ali jogging pa mu celo škodujeta. Ker ne prenaša vročine, ga nikdar ne puščajte samega v avtomobilu. Zelo rad se sonči. Pazite, da se ne pregreje ob igri, izogibajte se sprehodom med opoldanskim časom ob toplem vremenu, pri sebi pa imejte vedno dovolj vode, da se lahko odžeja ali vsaj ohladi. Vročinski udar pri buldogu nastopi hitreje, kot si mislite, zato se večinoma konča s smrtjo, tudi če obvladate prijeme prve pomoči pri psu.

Značaj

Zelo ljubezniv, toda posesiven, saj vedno išče bližino svojega gospodarja, da se stisne ob njega, ko se oba namestita na kakšni zofi. Gospodarju in družini posveča neomejeno občudovanje in ljubezen, zato jim bo ostal zvest vse življenje.

Ljubi otroke in neskončno rad sodeluje pri njihovih igrah, po navadi do izčrpanosti; prekinite jih brez oklevanja, ker buldog, tako kot otroci, ne pozna mere in se ne zna pravočasno ustaviti. Starši jih morajo naučiti pravilnega ravnanja z buldogom in nasprotno.

Buldog je razposajen in vesel pes. Če je lahko vedno s svojim gospodarjem, se hitro prilagodi hišnemu redu. Malo laja in se vedno razveseli obiskov. Ni rojen čuvaj, čeprav po navadi opozori, ko zasliši zvonec ali pa nenavaden zvok.

Buldogi so povsem nešportni psi. Če ste se odločili zanj, ste se vsekakor zagledali v njegov videz in značaj. Lepo potlačeni nosek mu onemogoča normalno dihanje, zato so skrbni rejci še posebej pozorni na čim boljšo izbiro partnerjev. Kratki sprehodi mu zadostujejo, prav tako tudi življenje v stanovanju ob rednih izhodih. Najbolj mu ugaja družinsko življenje v hišici, pa tudi skrbništvo družinskih članov v času odsotnosti lastnikov.

Njegove šibke točke so:

–  občutljiva hrbtenica, predvsem pri zelo majhnih primerkih, zato ne priporočam veliko hoje po stopnicah do 2. leta;

– predolgo nakupovanje po mestu, še posebej v mrazu ali vročini; ko vam buldog pokaže, da je zmatran, je lahko že prepozno;

– če niste pripravljeni deliti prav vsega s psom, včasih tudi postelje in kopalnice, ter ste nagnjeni k vzgajanju psov, nikar ne vzemite buldoga, saj je njegov čar prav v samovoljnosti;

–  če želite psa čuvaja na dvorišču, potem buldog ni za vas;

–  če ste mislili, da se bo pes brez vašega sodelovanja navadil na čistočo v stanovanju, potem buldog nikakor ni za vas;

–  ne prenese samote in izključenosti; mnogo jih je, ki si tačke zaradi obupa zližejo do živega.

Če ga želite zaradi njega in sebe obdržati zdravega do visoke starosti, mu prizanašajte z napori.

[/members_only]

Helena Pintar

Objavljeno v osemnajsti številki revije Kužek