Pasji triki, 13. del

2475

pasji-triki-12Čeprav se večina lastnikov v razvoju odnosa s svojim psom zadovolji z osnovnimi triki in povelji, je ravno pestrost okolij, situacij in dela z različnimi predmeti stopnička višje, ki komunikacijo med dvema različnima bitjema izpopolnjuje v zadnje celice obstoja. Če bo pes znal skočiti na ukaz, to še ne pomeni, da bo skočil tudi čez oviro, skozi obroč ali kolebnico. Psi ne posplošujejo nalog tako hitro kot ljudje, zato v marsikateri situaciji potrebujejo seznanjanje z novo stvarjo, okoljem, vonjavami, neznanci. Sveže povelje moramo vaditi v različnih okoliščinah, s postopnim vnašanjem motečih dejavnikov in, kar je predvsem za trike najpomembneje, z vnašanjem številnih pripomočkov, ki ne le, da utrdijo izvedbo, temveč dodajo poseben učinek k videzu točke.

[members_only]

Skok skozi/na/v

Skakanje predstavlja eno naravnih gibanj živali, zato je želeno vedenje pri učenju tega lažje doseči. Čeprav skok dojemamo kot enoličen trik, je v veliko primerih treba psu z različnimi gestami, mimiko in postopki učenja približati našo idejo o izvedbi točno določenega gibanja, pri čemer pa lahko v večini primerov glasovni ukaz ostaja enak, izpopolnjujemo pa ga z nebesednimi znaki. Nekateri psi bodo brez težave razumeli raznovrstnost enega ukaza, medtem ko bomo drugim predstavili vsak pripomoček posebej, po potrebi pa se vrnili tudi kakšen korak nazaj.

V preteklih rubrikah smo razvili veliko različic skokov (v naročje, skozi roke, čez koleno, v zrak), zato bomo za primer vaje trik nadgradili in mu dodali dva različna predmeta, ki bosta pripomogla k zanimivosti.

Skok skozi obroč:

  • Za izvedbo trika uporabimo barvni hulahup obroč, ki je na voljo v številnih trgovinah. Sprva izberemo takšnega, ki ne povzroča zvokov ali svetlobnih učinkov. Učenja se lotimo sproščeni, pri tem pa uporabimo priboljške in kliker.
  • Najprej moramo psa seznaniti z obročem, saj se ga bo marsikateri sprva bal. Predmet pustimo na tleh, da ga pes prevoha. Za vsak stik z obročem ga nagradimo, spodbudimo in bodrimo k nadaljnji komunikaciji s predmetom.
  • Obroč držimo ob tleh, psa pa s priboljškom zvabimo skozenj. Če se ga pes boji, klikamo in nagrajujemo vsak korak proti obroču. Prvotni cilj je boječemu psu pokazati, da predmet predstavlja nekaj dobrega ter vedno prinaša naše veselje in priboljške.
  • Vajo ponavljamo toliko časa, da pes brez težav teče skozi obroč. Na tej točki začnemo pri izvedbi uporabljati ukaz, na primer »hop«. Če se je pes že predhodno naučil skoka skozi obroč, sklenjen iz rok, lahko uporabimo enak ukaz, kar bo sprožilo boljše posploševanje. Vsako dobro izvedeno vajo v celoti pohvalimo in nagradimo.
  • Naslednja faza je dviganje obroča s tal. Najprej vadimo z nizkimi skoki, nato pa višino postopoma povečujemo. Paziti moramo, da je primerljiva zmogljivostim našega psa in njegovi višini. Pri spodbujanju skoka skozi obroč si lahko pomagamo tudi z nebesednimi znaki, na primer s kazanjem z roko skozi obroč.
  • Ko bo pes vajen preskoka, pa se lahko nepremičen predmet spremeni v premikajočega. Obroču dodamo gibanje v nasprotni smeri skoka psa. Da se gibanja ne prestraši, ga premaknemo šele takrat, ko je pes z glavo in s sprednjimi tacami že skozi obroč.
  • Ko bo pes obvladal vajo, lahko večji obroč zamenjamo za manjšega ali pa izberemo takšnega s šumečim polnilom, svetlobnimi učinki … Do svojega psa bodimo potrpežljivi, saj se mora predmeta navaditi. Pri nekaterih bo morda treba ponoviti še kakšen korak spoznavanja.
  • Nadgradnja vaje je povezovanje že naučenih trikov. Na primer: Za izvedbo visokih preskokov psu ukažemo »čakaj« in se umaknemo nekaj korakov stran, da ima dovolj prostora za zalet.

skok-skozi-obroc

Skok čez palico:

  • Prvi korak je seznanjenje s palico. Za izvedbo priporočamo palico iz plastike. Pes naj jo prevoha in se ob njej sprosti. Z njo se ne sme igrati ali jo gristi. To mu prepovemo s prepovedjo, ki smo jo obravnavali v preteklih rubrikah.
  • Prva stopnja učenja preskoka zahteva najmanjšo možno višino – mogoče le kakšen centimeter ali dva od tal. En konec palice postavimo ob steno, drugega držimo v roki. Psa s priboljškom ali z igračo vodimo čez oviro, nagradimo vsak prestop, saj želimo, da dejavnost vzljubi.
  • Ko pes začne palico preskakovati, začnemo uporabljati ukaz. Če se s psom udeležujemo tečaja agilityja, lahko uporabimo isti ukaz kot za preskok višinske ovire. Izberemo lahko na primer »hop«, »jump«. Dobro izvedbo nagrajujemo in psa pohvalimo.
  • Veliko psov bo uporabljalo lažje metode in bodo želeli švigniti pod palico. V tem primeru lahko palico pokrijemo s krpo, ki bo zastirala pogled pod palico. Krpo postopoma krajšamo, dokler ne bo več potrebna. Ta metoda bo prišla prav tudi v primeru, da si želite na palico obesiti zastavico, ki bi trik naredila zanimivejši.
  • Konico palice postopoma oddaljujemo od stene. Ta postopek naj ne bo prekratek, razdelimo ga na več treningov, da razlika ne bo opazna. Če pes skače čez oviro na skrajnem robu, ga s priboljškom zvabimo bližje, da preskakuje oviro ob naši roki.
  • Ne pozabimo, učenje je zabava – tako za nas kot našega psa! Bodimo veseli in motivirani ter vsak korak nagrajujmo in spodbujajmo.

skok-cez-palico

Zvonček

Uporaba namiznega zvončka je zelo uporabna in hkrati zabavna. S predhodnim znanjem trika »dotik«, ki smo ga spoznali v preteklih številkah, lahko psa naučimo uporabljati zvonjenje kot znak nuje, da mora ven opraviti potrebo.

  • Pred začetkom vaje psu predstavimo zvonček in ga navadimo na zvok. Nekateri ga bodo hitro sprejeli, medtem ko bodo drugi potrebovali več časa, da se ob zvoku ne zdrznejo. Če je pes boječ, vzamemo zvonček v stanovanje, kjer od časa do časa nanj pozvonimo in zvok prezremo.
  • Če naš pes že zna vajo dotika, lahko na zvonček le pokažemo in zapovemo povelje. Ko se ga dotakne, ga nagradimo in pohvalimo. Vajo ponavljamo, od psa pa postopoma zahtevamo močnejši stik, saj želimo, da se zasliši zvok zvončka. Ko dosežemo želeno, psa zelo pohvalimo in nagradimo.
  • Če ima težave z dotikanjem, se vrnemo eno stopnjo nazaj in na zvonček namestimo listek oziroma ploski predmet, s katerim smo vajo izvajali. Predmet namestimo na zvonček in ponovimo dozdajšnje znanje.
  • Če pes še ne zna vaje dotika, se učenja lotimo od začetka. Pred psa postavimo zvonček ter klikamo in nagradimo vsako zanimanje za predmet. Če zanj ne pokaže zanimanja, mu v bližino postavljamo priboljške. Zvonček lahko premažemo tudi s pašteto. Takoj ko se pes dotakne predmeta, ga nagradimo in pohvalimo. Vajo ponavljamo.
  • Ko bo pes sam ponujal dotik zvončka s smrčkom, od njega zahtevamo dotik s taco. Po navadi psi hitro sami začnejo ponujati novo vedenje, ko za predhodnega niso nagrajeni. Zato ga lahko naprej spodbujamo in mu s prstom kažemo na predmet. Ko se ga dotakne s tačko, ga zelo pohvalimo in nagradimo. Vajo ponavljamo, dokler ne bo sam ponujal želenega vedenja. Takrat dodamo besedni ukaz, na primer »pozvoni«.
  • Če želimo psa naučiti, da pozvoni, ko želi ven opraviti potrebo, zvonček prestavimo k vhodnim vratom. Sledi menjava nagrade – namesto nagrajevanja s priboljški bo nagrada, da se odprejo vhodna vrata. Pri vaji moramo biti zelo dosledni. Od psa vedno zahtevamo, da pri izhodu iz hiše pozvoni na zvonček. Na začetku še uporabljamo ukaz »pozvoni«, pes pa bo prej ko slej sam začel ponujati želeno vedenje. Zelo ga pohvalimo in gremo z njim ven.
  • Opozorilo! Če se s svojim psom ne ukvarjate dovolj oziroma ne hodite dovolj pogosto na sprehode, se lahko nauči izsiljevati z zvonjenjem. Izsiljevanja ne nagrajujte z izhodi na sprehod. Vsak posameznik dobro pozna svojega psa, zato presodite, ali ga res tišči ali gre zgolj za izsiljevanje.

zvoncek

[/members_only]

Dona Gomilšek in Marko Stojanović, društvo PoPasje

Objavljeno v devetnajsti številki revije Kužek