Obarvana dlaka – Dejstva in miti

5283

Obarvana pasja dlaka je vedno sprožala ugibanja. Pogosto so nepotrjene informacije tako razširjene, da veljajo za dejstva, čeprav so neutemeljene.

Za različne primere obarvane dlake, ki zajema vse od rjave zabarvanosti črne dlake do rožnatih, oranžnih in rdečih odtenkov na svetlejši dlaki, pogosto krivijo komercialno pasjo hrano. Hrana res lahko povzroči zabarvanje, vendar ne tako, kot mnogi verjamejo. Ena najpogostejših zmot je, da je za barvanje dlake kriva pesina pulpa. Takšno mišljenje je posledica napačnega prepričanja, da je pesina pulpa rdeča kot rdeča pesa, v resnici pa je svetle barve. Prav tako ljudje pogosto krivijo baker, saj predvidevajo, da je kovinsko oranžne barve, kakršni naj bi bili izdelki iz bakra, ne vedo pa, kakšen je baker v prehranski obliki.

Beta karoten

Barvanje dlake povezujejo tudi z beta karotenom, ki je predhodnik vitamina A in je antioksidant. Je eden najstabilnejših in najaktivnejših vitaminov v hrani, njegova učinkovitost se zmanjša le, če hrana v loncu zelo dolgo vre. Beta karoten, ki ga telo ne porabi, se skladišči v jetrih in ga ne povezujemo z zastrupljenostjo (za razliko od vitamina A, katerega presežek lahko povzroči hipervitaminozo). Raziskave so pokazale, da pri kadilcih in pivcih sintetični beta karoten povečuje nevarnost za razvoj črevesnega in pljučnega raka, medtem ko polnovredna prehrana, ki je naravno bogata z beta karotenom, ne predstavlja nobene nevarnosti. Naravni beta karoten najdemo izključno v rastlinski prehrani: korenju, paradižniku, zeleni listnati zelenjavi, papriki, mangu, meloni in marelicah. Uživanje zelo velikih količin hrane, ki je bogata s karotenoidi in dopolnili, lahko povzroči, da se koža obarva rumeno ali oranžno. Po navadi se to zgodi na človeških dlaneh. Ujete flaminge tako na primer hranijo s hrano, ki je bogata s karotenoidi, da dobijo značilno rožnato barvo. Vendar pa delež beta karotena v pasji prehrani ne bi smel vplivati na barvo dlake, razen če psa še dodatno hranimo z živili, ki vsebujejo veliko karotena.

[members_only]

Priporočena dnevna količina beta karotena za pse je med 10 in 25 tisoč IU.

Koristi beta karotena so:

  1. celice ščiti pred nevarnim vplivom prostih radikalov,
  2. je vir vitamina A,
  3. krepi imunski sistem.

Obarvanje s porfirinom

Najpogostejši vzrok rdečkastih madežev na psih z belo ali svetlo dlako je porfirin. Porfirin je snov, ki se nahaja v pasjih solzah in slini. S hrano je povezan, ker se zaradi občutljivosti ali alergije na hrano pes prekomerno liže. Ko se porfirin na dlaki posuši, slina spremeni barvo v rdečkasto rjavo. Največkrat se to zgodi na tačkah, prizadene pa lahko vsak predel, ki ga pes doseže z jezikom. Na rjavi ali črni dlaki se lahko pojavijo oranžni odtenki, medtem ko je učinek na svetlejši dlaki izrazitejši. Porfirin lahko obarva tudi gobček in brado, če se pes prekomerno slini. Tudi solze povzročajo obarvanost s porfirinom. Solzenje je pogosto posledica prehranskih alergij, zato je v takšnem primeru iz prehrane treba izločiti dražilno sestavino. Zavedati pa se moramo, da se simptomi atopije (obrambni odgovor organizma na inhalacijski alergen iz okolja) ne razlikujejo dosti od simptomov prehranske alergije, zato sprememba prehrane ni vedno rešitev.

Tirozin in fenilalanin

Medtem ko ni znanstveno dokazano, da pesina pulpa in baker povzročata obarvanost dlake, je študija iz leta 2002 (Biourge & Sergheraert – Red Coat Syndrome: A Dietary Cause) pokazala, da prekomerni delež tirozina in fenilalanina vpliva na pigmentacijo dlake.

Tirozin je neesencialna aminokislina, ki se v telesu sintetizira iz fenilalanina. Kot gradbeni element številnih pomembnih možganskih kemikalij je tirozin potreben za nastanek epinefrina, norepinefrina, serotonina in dopamina, ki regulirajo razpoloženje. Tirozin sodeluje tudi pri nastajanju melanina (pigmenta, ki je odgovoren za barvo kože in dlak) in delovanju organov v telesu, ki so odgovorni za nastajanje in regulacijo hormonov, vključno z nadledvičnimi žlezami, ščitnico in hipofizo. Tirozin prav tako sodeluje pri sintezi enkefalina, ki v telesu lajša bolečine.

Aspartam je umetno sladilo, ki ga najdemo v številnih človeških živilih. Gre za umetno obliko fenilalanina. V pasji hrani sicer ni neposredno vsebovan, lahko pa je dodan kot sladilo. Izberite pasjo hrano, ki ne vsebuje aspartama ter dodanih umetnih sladil tirozina in fenilalanina, njun delež v hrani pa je znotraj priporočenih okvirjev. Prav tako se izogibajte umetnim barvilom in aromam.

Preprečevanje barvanja dlake:

  1. Izogibajte se prehranskim dopolnilom, ki so bogata s karotenom.
  2. Po obroku psu obrišite gobček in brado.
  3. Psu oči dnevno očistite s fiziološko raztopino ali ustreznimi pasjimi robčki.
  4. Če se pes prekomerno liže, preverite njegovo prehrano za morebitnimi alergeni in jih iz prehrane izločite.
  5. Pasja prehrana naj bo bogata z maščobnimi kislinami omega 3, da se bo psu povečala alergijska toleranca.
  6. Izogibajte se siru. Sir je priljubljen priboljšek, vendar mlečni izdelki sodijo med štiri najpogostejše prehranske alergene. Poleg tega sir vsebuje veliko tirozina.
  7. Izogibajte se hrani in priboljškom, ki vsebujejo umetna sladila. Aspartam je umetna oblika fenilalanina.

Odpravljanje barvanja dlake

Če je obarvanost dlake posledica sprememb pigmentnih celic, hitra rešitev ne obstaja, zato boste morali počakati, da bo psu dlaka odpadla.

 [/members_only]

Povzeto po Ness Bird, svetovalki za prehrano pri Arden Grange

Objavljeno v petnajsti številki revije Kužek