Nova rubrika: vprašaj veterinarja!

2077

Vprasaj-veterinarjaSpoštovane bralke in spoštovani bralci revije Kužek, pred vami je nova rubrika, kjer bomo Zvitorepkini veterinarji odgovarjali na vaša vprašanja. Ker je vprašanj vedno več, kot pa je prostora v rubriki, bomo odgovarjali na najzanimivejša, aktualna ali največkrat postavljena. Na druga pa se bomo trudili odgovarjati tudi prek elektronske pošte ali Facebook strani.

Začenja se novo leto, v katerem je prišlo do spremembe pri vse bolj aktualni temi, to je cepljenje proti steklini. Zato bo prva rubrika posvečena novi zakonodaji na tem področju, potem pa še cepljenjem na splošno.

Vprašanje
Na sprehodih se lastniki psov veliko pogovarjamo o cepljenjih proti steklini. Večina nas meni, da po novem ta cepljenja niso več obvezna, nekateri pa menijo, da so še. Kako je torej s cepljenji in ali so res škodljiva (mladiči nehajo rasti, pride do poškodb organov in podobno)?

Lidija iz Domžal

[members_only]

Odgovor
V decembru je izšel nov »Pravilnik o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline«, ki je objavljen v Uradnem listu RS, št. 98/2013.
Povzetek tega za odgovor gospe Lidiji je naslednji:
– vsi psi bodo morali biti cepljeni v letu 2014;
– prvo cepljenje psa je obvezno ob starosti 12 do 16 tednov;
– psi, ki so bili cepljeni med letoma 2012 in 2013, bodo lahko po letu 2014 cepljeni na toliko let, kot je registrirana vakcina, s katero bo pes cepljen v letu 2014 (navadno dve do tri leta)*;
– psi, ki so bili cepljeni v letu 2013, bodo cepljeni še leta 2015, nato pa na toliko let, kot je registrirana zadnja uporabljena vakcina (navadno dve do tri leta)*.

*Pozor: psi morajo biti cepljeni na 12 mesecev (na primer cepljenje je bilo opravljeno  1. 2. 2013, naslednje pa 2. 2. 2014, pes bo moral biti cepljen). Zamuda tega roka pomeni, da se naslednje cepljenje šteje za prvo cepljenje (in bo moral biti cepljen še dvakrat ne glede na predhodna cepljenja).
Cepiva, ki jih uporabljamo v Sloveniji in Evropski uniji, so zelo varna. Sam v več kot desetih letih nikoli nisem naletel na resnejši zaplet po cepljenju. Tudi drugi kolegi veterinarji imajo enake izkušnje.

Vprašanje
S partnerico sva kupila tibetanskega španjela kot našega prvega družinskega psa. Ne moreva se poenotiti, proti katerim boleznim (če sploh) naj ga cepiva. Sam nad tem nisem navdušen, partnerica pa je mnenja, da ga morava cepiti zaradi otrok (da ne bi prinesel kakšne bolezni k hiši).
Pes je vedno v naši družbi na povodcu, ne dovolimo mu druženja s psi, ki niso zdravi ali jih ne poznamo. Z njim ne hodimo v gozd, s steklo lisico pa tako ne more priti v stik. Kaj je torej smiselno cepiti v našem primeru?

Peter iz Kranja

Odgovor
Cepljenje proti steklini je obvezno za vse pse ne glede na velikost, pasmo ali življenjske navade. Tudi v večja urbana središča zaidejo stekle lisice (zabeleženi primeri), niso pa edine prenašalke stekline (možni prenašalci so vsi sesalci, domači kot divji).
Kar zadeva druga cepljenja, vsekakor svetujem cepljenje mladiča proti nalezljivim boleznim po shemi, ki vam jo glede na starost mladiča svetuje veterinar. S tem boste svojega ljubljenčka zaščitili proti boleznim, ki mu resno ogrožajo zdravje in celo življenje. Teh bolezni je zadnje čase res manj kot pred kakšnim desetletjem, vendar se še pojavljajo. Upad teh bolezni je predvsem zaradi cepljenj psov, ker pa se (tudi) zaradi krize lahko zgodi, da bodo lastniki cepili manj, se bo število primerov povečalo.

Naj opozorim še, da je ena od teh bolezni (leptospiroza) zoonoza (bolezen, ki se prenaša iz živali na ljudi). Je zelo huda bolezen, lahko celo usodna, prenašalci so glodavci (miši, podgane …), povzročitelj je bil izoliran tudi v stoječih vodah (ribnikih, lužah).

Vprašanje
Ko sem pred kratkim menjal sredstvo proti zmrzovanju (»antifriz«), mi je nekdo dejal, da je sladek, zato ga psi radi pijejo, vendar je zelo strupen. Če se ne motim, je bila v zvezi s tem tudi neka afera, ko so v Italiji našli v vinu antifriz. Verjetno potem ni tako strupen?

Miha iz Šentvida

Odgovor
Kot sredstvo proti zmrzovanju se največkrat uporablja (propilen) glikol. Najdemo ga v sredstvu za čiščenje vetrobranskih stekel, avtomobilski hladilni tekočini, sončnih kolektorjih in še kje. Je res sladkega okusa, zato je živalim mamljiv. Strupen je predvsem za ledvici, ob zadostni zaužiti količini vode do akutne odpovedi ledvic in s tem do smrti živali ali človeka (ki ga lahko reši transplantacija ledvic). Če opazite ali sumite, da je vaš pes zaužil to sredstvo, ga nemudoma odpeljite k veterinarju.  Protistrup je alkohol, ki ga je treba dati čim prej po zaužitju intravensko (v žilo).

Vprašanje
Ker se zunanje temperature znižujejo, bodo kmalu začeli soliti pločnike in cestišča, me zanima, s čim lahko zaščitimo blazinice tačk pri našem psičku?

Mateja iz Celja

Odgovor
Občutljive blazinice najbolje zaščitite s kremami, ki vsebujejo vosek, omega 3 in 6 maščobne kisline ter druge zaščitne snovi. Dobite jih pri svojem veterinarju.
A samo mazanje ni dovolj. Po sprehodih po soljeni površini je treba tačke skrbno obrisati z vlažno krpo ali celo sprati. Že razpokane ali vnete blazinice namažemo takoj po čiščenju in pred sprehodom, zdrave pa je dovolj le pred sprehodom.

Vprašanje
Slišala sem, da odsvetujejo, da bi psi lizali in jedli sneg?

Žana iz Rogatca

Odgovor
V naši veterini vsako leto sprejmemo več psov, ki imajo vnetje želodčne sluznice (gastritis) in črevesja (enteritis, kolitis), potem ko so zaužili sneg. Znaki so bruhanje, (krvava) driska, slabost, neješčnost in podobno. Uživanje snega zato preprečujte.

[/members_only]

Objavljeno v petnajsti številki revije Kužek