Notranji zajedavci pri psih: gliste, trakulje in druge nadloge

2070

Notranji zajedavci pri psih - bolan kužekNajverjetneje se je skoraj vsak skrbnik kužka že kdaj soočil s tem, da je imel njegov kuža gliste ali kakršnekoli druge notranje zajedavce. Spoprijemanje s temi majhnimi organizmi ni prijetno in je lahko kdaj celo dolgotrajen in naporen proces. A kljub temu je dobro vedeti, kako prepoznati prisotnost parazitov pri psih in kako ravnati v primeru, da ima vaš kužek težave z notranjimi zajedavci.

Najboljši in prvi vir za pravilno ter kakovostno diagnozo je vsekakor vaš veterinar. Ne pozabite, da so rutinski obiski veterinarja ključnega pomena za ohranjanje dobrega zdravja vašega štirinožnega ljubljenca.

Notranji zajedavci pri psih imajo različne simptome, vendar je vsem skupno to, da se njihova prisotnost slej ali prej pokaže v slabem zdravju vašega kužka.

Najprej razjasnimo, kaj sploh zajedavci so. Zajedavci ali paraziti so živalski ali rastlinski organizmi, ki živijo v ali na gostitelju in pridobivajo hrano iz ali na račun gostitelja. Korist ima tako le zajedavski organizem, medtem ko gostitelj trpi škodo.

Črevesne ali notranje zajedavce bo v svojem življenju vsaj enkrat dobil skoraj vsak pes. A so nekateri bolj nagnjeni k pridobivanju notranjih zajedavcev, kot drugi.

Pa si poglejmo, kateri notranji paraziti pri psih so najpogostejši.

Gliste

Gliste so najpogostejši notranji zajedavci pri psih. Posebej pogosto se pojavljajo pri mladičkih. Odrasle gliste, ki sodijo v red okroglih črvov, živijo v črevesju svojega gostitelja in uživajo hrano, ki jo le-ta nudi. Odrasla glista je okrogla, bele do svetlo rjave barve in dolga nekaj centimetrov. Na pogled izgledajo gliste kot kuhan špaget.

Odrasli psi lahko dobijo gliste tako, da zaužijejo njene ličinke, ki se običajno nahajajo v zemlji. Lahko pa se prenesejo na psa tudi z okuženim mesom iz kakšnega majhnega sesalca.

Mladički pa se lahko z glistami okužijo že v maternici. Obenem se lahko mladički, ki sesajo materino mleko, okužijo z zaužitim mlekom.

Po zaužitju ličink se te naselijo v pasjih jetrih. Po tem, ko se razvijejo v odrasle gliste, potujejo v pljuča. Pes jih izkašlja in nato nazaj pogoltne. Odrasle gliste prebivajo v črevesju kužka. Svoja jajca odlagajo v pasje blato, tam se razvijejo v ličinke. Ko pes blato iztrebi, se življenjski cikel ponovi, ko drug pes povoha ali zaužije to blato.

[members_only]

Znaki okužbe z glistami

Znaki okužbe z glistami vključujejo bruhanje, diarejo, napihnjenost, kašljanje, izgubo teže in izgubo dlake. Mnogo odraslih psov ne kaže nobenih znakov okuženosti.

Notranji zajedavci pri psih - bolan kužekVaš veterinar bo najverjetneje, preden potrdi okužbo z glistami, vzel vzorec blata vašega psa. Preveril bo, ali so jajca gliste vidna v blatu in tako potrdil ali ovrgel okužbo z glistami.

Zdravljenje

Gliste lahko ozdravimo le z zdravili za razglistevanje. Pomembno je, da procesa zdravljenja ne prekinjamo ali ustavljamo, saj začetni vnosi zdravila odstranijo le gliste v črevesju psa. Potrebni so  večkratni odmerki zdravila, ki odstranijo tudi novo nastajajoče odrasle gliste.

Okužbe z glistami pri mladičkih imajo lahko v primeru neprimernega zdravljenja resne posledice. Gliste lahko namreč povzročijo poškodbe sluznice. Zaradi tega mladič iz hrane ne dobi dovolj hranil. Posledično takšni mladiči počasneje rastejo, so pretirano shujšani, nimajo mišične mase in imajo oslabljen imunski sistem. Nepravilno zdravljenje ali zanemarjanje pomembnosti glist lahko privede celo do smrti mladička.

Pomembno je, da se vsem pasjim mladičkom po rojstvu preventivno nudi zdravila za odstranjevanje glist.

Kljub temu, da na trgu obstaja nekaj zdravil proti glistam, ni nujno, da bodo vašemu kužku koristila. Pomembno je, da je najboljši vir takih zdravil vaš veterinar.

Tudi ljudje se lahko okužijo z glistami. Pomembno je, da si ob kakršnemkoli rokovanju z zemljo ali pasjimi iztrebki vedno nataknete rokavice. Posebej so tveganju za gliste izpostavljeni otroci.

Trakulja

Trakulje so dolgi, ravni, traku podobni črvi, ki se pritrdijo na tanko črevo svojega gostitelja. Telo trakulje je dolgo nekaj centimetrov in je razdeljeno na več segmentov. Vsak segment ima svoj reproduktivni trakt.

Psi dobijo trakuljo ob zaužitju bolh. Ličinke bolh se namreč izležejo iz jajc in pojedo okoliško umazanijo. Če so prisotna, pojedo tudi jajca trakulje. Bolhe na koži in dlaki psa povzročajo srbenje. S praskanjem, žvečenjem in lizanjem, pes pogoltne odrasle bolhe. S tem se trakulja sprosti v gostitelja. Mlada trakulja se nato pritrdi na tanko črevo psa in tam raste v trakovih.

Znaki okužbe s trakuljo

Znake okužbe s trakuljo je dokaj težko prepoznati. Razen v primeru, ko opazite okoli pasjega zadnjika ali v blatu rižu podobne segmente.

Zdravljenje

Vsak konec trakulje, ki je podoben zrnu riža, je poln jajc. Težava je, ko se ta jajca sprostijo v pasjem črevesju in pridejo v stik z jajci bolh. Takrat se življenjski cikel ponovi.

O zaščiti pred zunanjimi zajedavci smo že veliko pisali. Predvsem je pomembno, da ko odstranjujemo trakuljo, odstranimo tudi zunanje zajedavce, bolhe.

Nekatere trakulje lahko ogrožajo tudi zdravje ljudi in povzročijo nepredvidene zaplete in slabo zdravstveno stanje. Vaš veterinar vam lahko pomaga pri odstranjevanju bolh in trakulje iz vašega kužka.

Srčna glista

Srčna glista se prenaša s pikom komarja, ki posrka kri okužene živali. Nezreli črvi potujejo po krvnem obtoku psa in se po približno dveh mesecih naselijo na desni strani srca, kjer se začnejo razvijati. Odrastejo po šestih mesecih. V telesu psa lahko živijo sedem let. Srčna glista povzroča vnetja in poškoduje srce, arterije in pljuča.

Znaki okužbe s srčno glisto

Običajno je znak okužbe s srčno glisto kašelj. V začetku je lahko kašelj blag. Nato se stopnjuje v slabšo kondicijo psa. Kasneje se okužba kaže z nenormalnimi pljučnimi zvoki, šibkim pulzom, zmanjšanim apetitom in napetim trebuhom zaradi srčnega popuščanja.

Prej kot pri kužku odkrijemo znake okužbe s srčno glisto, boljši so rezultati zdravljenja.

Zdravljenje

Srčno glisto lahko zdravimo z zdravili. A ne smemo uničiti vseh glist naenkrat, saj lahko to privede do hude reakcije v pljučih. Pomembno je, da pri zdravljenju pes strogo miruje najmanj en mesec.

Notranji zajedavci pri psih - bolan kužekČe s psom potujete na okužena območja, pričnite pred potovanjem z mesečno aplikacijo zdravil iz skupine makrolidov. O pogostosti apliciranja se najmanj en mesec pred potovanjem posvetujte s svojim veterinarjem.

Srčna glista je v Evropi močno razširjena. Kako zelo, si preberite tukaj.

Kavljasti črvi

Kavljasti črvi so še ena pogosta vrsta notranjih zajedavcev, ki prizadenejo odrasle pse in mladiče. Kavljasti črv se s svojimi sprednjimi kavlji pritrdi na črevesno sluznico gostitelja in sesa njegovo kri. V nasprotju z nekaterimi vrstami notranjih zajedavcev, kavljastih črvov zaradi svoje majhnosti ne opazimo v blatu ali bruhanju.

Odrasli psi se lahko s kavljastimi črvi okužijo z onesnaženo zemljo. Ličinke lahko tudi same prilezejo do pasjih šap in kože, ko kuža počiva v travi. Ravno tako kot gliste pa lahko kavljaste črve mladički zaužijejo s sesanjem materinega mleka.

Številni kavljasti črvi se razvijejo v odrasle črve v tankem črevesju psa. Mnogi pa, tako kot gliste, potujejo v pljuča, kjer jih pes izkašlja in nato pogoltne. Jajca kavljastih črvov se v okolje sprostijo s pasjim blatom. S ponovnim zaužitjem tega blata, se življenjski krog ponovi.

Znaki okužbe s kavljastimi črvi

Znak okužbe s kavljastim črvom je bleda sluznica in šibkost. Šibkost je posledica sesanja gostiteljeve krvi. Nekateri kužki imajo tudi diarejo in izgubljajo težo.

Zdravljenje

Zdravljenje je podobno zdravljenju proti glistam. Večji odmerki zdravil proti notranjim zajedavcem.

Kavljaste črve lahko dobijo tudi ljudje. Ker so v zemlji, priporočamo nošenje rokavic ob kakršnem koli rokovanju z zemljo.

[/members_only]

Drobne Deja

Viri:
https://www.akc.org/
https://www.petmd.com