Nič čudnega ni, da se mnogi psi obiska pri veterinarju ne veseli najbolj. Le kdo uživa v zbadanju in drezanju? Tu je nekaj idej, kako psu to izkušnjo narediti manj stresno.
Vzpostavite pozitivne asociacije
Če živite blizu veterinarske ambulante, lahko svojega veterinarja povprašate za dovoljenje in svojega psa večkrat pripeljete samo na obisk, tam pa naj dobi okusne priboljške. Večina receptorjev prav tako z veseljem da psom kak priboljšek, da pomiri tiste bolj prestrašene. Tako bo pes sčasoma povezal čakalnico in ambulanto tudi s prijetnimi izkušnjami.
Gibanje
Če gre le za bolj rutinski pregled in pes ni resno bolan ali poškodovan, ga pred obiskom ambulante utrudite. To mu bo pomagalo zmanjšati tesnobnost ob samem obisku.
[members_only]
Obveza »Thunder Shirt«
Gre za povezovanje psa na način, da ga trakovi iz blaga stisnejo na določenih mestih, kar na številne pse deluje zelo pomirjujoče. Uporablja se tudi pri psih ki se bojijo grmenja in pokanja. Nataknite mu jo, preden greste v avto in jo pustite na njem, dokler vas veterinar ne prosi, da jo odstranite, kar morda niti ne bo potrebno, odvisno pač od narave preiskav in postopkov. Lahko jo kupite ali naredite sami.
Pomirjajoče dobrote
Nekatere prehrambene sestavine dokazano delujejo pomirjujoče na pse. Npr. pasijonka, kamilica, L teanin, baldrijan, hmelj, glogove jagode…posebne priboljške s takimi sestavinami naj bi psu dali 15-30minut pred obiskom veterinarja, lahko pa jih uporabimo tudi za ustvarjanje pozitivnih asociacij. Poiščite take z za pse varno sestavo.
Pršilo Adaptil
Gre za pršilo s pomirjujočimi feromoni, ki ga razpršimo po pasjem boksu, odeji ali ovratnici za zmanjševanje tesnobe. Uporabimo ga, preden psa naložimo v avto.
Zdravila
V primeru res hudega strahu se pogovorite s svojim veterinarjem o uporabi pomirjeval, s katerimi bi mu lahko olajšali obiske.
[/members_only]
Katja Pavlič