Ste kdaj obrisali izcedek z oči svojega psa in se ob tem spraševali, če je normalen? Niste edini. Krmežlji oz. zaspančki so pri psih običajen pojav. Močnejši izcedki pa so lahko znak česa resnega ali alergije. Večina ima izcedek iz očesa zaradi umazanije in prahu, ki jim pride v oko in takrat gre za povsem normalno samočistilno delovanje oči. Ni pa normalno, če se začne izločati rumenkast izcedek ali če na očesu opazite fizične spremembe – postane bodisi zamegljeno, izbuljeno ali vdrto.
Tekom dneva se pri psih nabira umazanija okoli oči in naraven odziv telesa je, da se je znebi. Vsakič, ko vaš kuža pomežikne, se sprostijo solze, ki zagotavljajo zaščito in preprečujejo draženje npr. dlake, ki je zašla v oko. Nekatere pasme imajo večkrat krmežljave oči kot druge, kar navadno ni zdravstvene narave. Mnogi imajo tudi alergije in, enako kot ljudje, ob prisotnosti alergenov dobijo več izcedka in pordele oči. Nekoliko jim lahko pomagate z izpiranjem s fiziološko raztopino.
[members_only]Alergije: pri psih gre ob alergijah za enake mehanizme kot pri ljudeh, pa naj gre za prehranske ali okoljske faktorje. K alergijam so nekoliko bolj nagnjeni terierji, setri, prinašalci in psi s ploskim obrazom, kot so buldogi in mopsi. Psi so lahko alergični na številne stvari, od trav do peloda pa do materiala, iz katerih so izdelane njihove igrače. Nekaj pogostih simptomov:
razdražene oči z izcedkom, rdeča ali razdražena koža, bruhanje, kihanje, smrčanje (če sicer ne smrčijo), pretirano praskanje, žvečenje šap/ otekle šape.
Konjunktivitis: Nekateri krmežlji so drugačni od pogostega izcedka ali običajnih jutranjih »zaspančkov2. Če opazite, da ima vaš pes oko pordelo, izcedka pa je več in je prozoren ali izgleda gnojen, ga peljite na pregled k veterinarju Morda gre za vnetje veznice oz. konjunktivitis. To je prozorno tkivo, ki pokriva beločnico in prekriva notranjost veke. Bodite pozorni na rdeče oko, vnetje, »mencanje« s tačko po očeh, mežikanje ali strjen izcedek okoli oči.
Epifora: Pazite na prekomerno solzenje oči, ki mu rečemo tudi epifora. Znaki so mokrota okrog oči, rjavi madeži pod njimi ali razdraženost kože na tem področju. Slednji so opaznejši pri psih s svetlejšo dlako, a če mu obrišete oko in je izcedek rjavkast, se dogovorite za pregled pri veterinarju. Skušajte najti vzrok pretiranega solzenja, pa naj bodo to alergije, konjunktivitis, predhodna poškodba očesa ali kaj drugega.
Keratokonjunktivitis sicca (suho oko): gre za to, da oko ne proizvaja dovolj solz. To se zgodi, če se je solzna žleza vnela ali poškodovala. Znaki so rumenkast izcedek, vnetje okoli očesa, prekomerno mežikanje ali otekle veke. Pri tem je ogrožena roženica, ki se lahko poškoduje ali pa pride do okužbe celega očesa. Če opazite kateregakoli od teh znakov, vsekakor rezervirajte termin pri veterinarju, saj suho oko lahko vodi k izgubi vida.
Glavkom: O glavkomu oz. zeleni mreni govorimo, kadar gre za povečan pritisk na oko, kar povzroči nezadostno odtekanje očesne tekočine. Nekatere pasme, npr. kodri, chow chowi in kokeršpanjeli so bolj nagnjene h glavkomu. Pri psih obstajata dva tipa glavkoma: primarni in sekundarni. Primarni je, ko oko ne more izločati tekočine, zato se ta nabira v ozadju očesa. Sekundarni glavkom pa takrat, ko je prišlo do poškodbe očesa, npr. zaradi vnetja ali raka na očesu, kar je fizično zamašilo odtok tekočin. Bodite pozorni na pretirano mežikanje, izbuljenost očesa, pritisk na oko, zamegljeno oko, razširjene zenice ali izgubo vida. Psa čimprej peljite k veterinarju, da mu preveri očesni pritisk in določi nadaljnji potek zdravljenja.
Svojemu štirinožnemu prijatelju lahko pomagate s čiščenjem očesa tako, da dlako okrog oči malo postrižete, najbolje, da to storijo v pasjem salonu, saj lahko štrleče dlake vseeno povzročijo še večjo škodo. Bodite previdni s snovmi, ki lahko dražijo oči, npr. šamponi, prah ali zdravilo proti bolham. Po tekanju po pesku in zemlji jim morebitne tujke odstranite z vlažno krpico. Predvsem pa bodite pozorni, če vašega psa kaj draži v očesu.
[/members_only]Katja Pavlič