V zadnjih tednih se je med svetovnim prebivalstvom razširil strah pred novim koronavirusom, ki ga lahko prenašajo tudi psi. Čeprav se sami z virusom covid-19, kot kažejo trenutne raziskave, ne morejo okužiti, pa so lahko njegovi prenašalci ter ga v vaš dom prinesejo na tačkah ali koži.
Ker koronavirusi preživijo na površinah od nekaj ur do nekaj dni, seveda preživijo tudi na psu, ki pride v stik z virusom, ter se prek stika s psom prenesejo tudi na človeka. Strokovnjaki zato priporočajo, da lastniki psov njihove tačke po vsakem sprehodu umijemo z vodo in milom za male živali ali razkužimo s primernimi razkužili.
Posebej, če se pes zadržuje z vami na kavču ali v postelji, se igra z otroki ali drugimi živalmi v gospodinjstvu, je verjetnost prenosa okužb še večja.
Virusi pa seveda niso edino, kar psi prenašajo na tačkah in koži. Na enak način prenašajo tudi različne bakterije. Na pasji koži se, v primernih pogojih, lahko pojavijo tudi glivice – še posebej, kadar psu kožo pogosto močimo (tudi z rednim umivanjem), ali pa to počne sam z lizanjem.
Lizanje tačk lahko pomeni glivice!
Pretirano lizanje tačk ali v predelu dimelj nakazuje na to, da je nekaj narobe – na tej točki še ne gre nujno za glivično ali bakterijsko okužbo, lahko gre tudi za okoljsko alergijo, dermatitis ali netoleranco na hrano, ki se kaže v kožnem izpuščaju. Z lizanjem pa pes situacijo praviloma še poslabša, saj je mokro okolje idealno za razvoj in rast bakterij in glivic. Če opazimo pordelost kože, kožne madeže in pogosto lizanje, je smiselno takoj ukrepati.
Prvi korak pri preprečevanju je dezinfekcija
Razkuževanje oziroma dezinfekcija živalske kože je pomembna, kadar sumimo, da ima pes glivice ali pa da je prišel v stik z bakterijami ali virusi, ki bi lahko ogrozili njegovo ali naše zdravje. Razkužiti je potrebno tako pasjo kožo, kot površine, kjer se kuža redno zadržuje (npr. njegova ležišča, igrače, posodice in pohištvo). Če ležišč ni mogoče oprati na visoki temperaturi, jih moramo prav tako dezinficirati z ustreznim sredstvom. Pri tem pa je izredno pomembno, da izberemo primerno dezinfekcijsko sredstvo za živali.
S čim lahko razkužujemo pasjo kožo in površine, kjer se pes zadržuje?
Večina dezinfekcijskih sredstev vsebuje klorovo belilo, ki draži oči, kožo in sluznico ter je lahko celo rakotvorno.
Varnejša alternativa razkužilom je dezificient na osnovi stabiliziranega vodikovega peroksida, ki uniči kar 99,99 % vseh bakterij in glivic ter ustvari zaščitni sloj, ki preprečuje ponovno kontaminacijo. Stabiliziran vodikov peroksid po delovanju razpade na vodo in kisik in je prijazen tako do človeka, živali kot tudi do okolja. Nima barve ali okusa, ne draži kože in je popolnoma varen, če ga pes zaužije.
Powersept VET, kot se imenuje razkužilo za pse v spreju na osnovi omenjene sestavine, je primerno tudi za mladičke in starejše pse, ter ga ni potrebno izpirati ali brisati in ga ne moremo predozitari. Po koži ali površini ga enostavno popršimo in počakamo, da se posuši.
Uporabljamo ga za:
- dezinfekcijo živalske kože,
- dezinfekcijo živalskih prebivališč,
- dezinfekcijo vseh vrst površin, kjer se zadržujejo ljubljenčki,
- v boju proti glivicam (na tačkah, ušesih, na smrčku …),
- proti nastanku bakterij,
- za dezinfekcijo pikov žuželk.
Poskrbite za zdravje svojih ljubljenčkov ter čisto in zdravo domače okolje z rednim čiščenjem vseh površin, rednim pranjem ležišč, rednim kopanjem psa ter razkuževanjem pasjih tačk po vsakem sprehodu.
Razkužilo za pse Powersept VET z razpršilnikom za lažjo uporabo, je na voljo tudi v Kužkovi spletni trgovini.