Odraz človeškega karakterja
Skozi način vzgoje, komuniciranja s psom in načinom ravnanja v ostalih vsakodnevnih situacijah, na svojega psa prenašamo tudi svoje karakterne lastnosti. Introvertirani ljudje, bolj sramežljive in nesamozavestne narave, se pogosto lastniki najbolj zvestih in na lastnika navezanih psov. Ekstremno nedružabne ljudi pa največkrat najdemo v družbi odličnih čuvajev, ki še dodatno poskrbijo za nedotaknjen osebni prostor svojega lastnika.
Nevljudno obnašanje in neposlušnost psa kažeta na to, da se je lastnik nepravilno lotil njegove vzgoje – lahko, da si zanjo ni vzel dovolj časa ali pa se je je lotil na način, ki njegovemu kužku ni ustrezal. Različni izbruhi in nedoslednost v pasjem obnašanju so lahko tudi posledica pomanjkanja pozornosti ali še neodkritih zdravstvenih težav.
[members_only]
Pri lastnikih dobro vzgojenih psov pa imamo več opcij. Najbolj idealna je ta, da lastnik obožuje preživljanje časa s svojim kužkom, se mu vsakodnevno posveča in zares razume njegove potrebe – in jih upošteva v ravno pravšnji meri, da ne pride do razvajenosti. Zgodba pa je lahko tudi popolnoma drugačna. Popolno pasje obnašanje, ki ne vključuje niti najmanjših prekrškov, lahko nastane zaradi z nadzorom obsedenega lastnika, ki strogo uveljavlja svojo voljo.
Psi, ki so odrasli s takim načinom vzgoje, s svojo telesno govorico lahko nakazujejo strah in nervozo, velikokrat so v ozadju in zadržani, saj bi radi izničili možnost za nepravilno ravnanje, ki bi lahko razočaral lastnika. Če tako stanje traja dlje časa, se v psu lahko vzbudijo agresivne težnje. Moramo se zavedati, da je agresija pri psih vedno privzgojena – ali namensko ali kot posledica neprimernih vzgojnih ukrepov.
Vedno ali nikoli v hiši?
Ljudje, ki svojim štirinožcem dopuščajo, da se po hiši gibljejo brez omejitev in si z njimi brez težav delijo posteljo, so pozorni in skrbni ljudje, ki dojemajo psa kot enakovrednega člana družine. V hiši, kjer je pes vedno zunaj in priklenjen na verigo ali zaprt v pesjaku, pa najverjetneje prebivajo ljudje, ki se ne zavedajo potreb svojega psa, obravnavajo ga kot lastnino, pogosto pa jim tudi na splošno manjka empatije.
Nekaj na hitro ali gurmansko doživetje?
Pasji lastniki, ki si vzamejo čas za domače pripravljanje pasje hrane, so načeloma zdravi in fit posamezniki, ki skrbijo zase in za svoje zdravje. Vzamejo si čas za pripravo okusnega in polnovrednega obroka, hrana pa jim predstavlja zdrav in okusen način uživanja. Na enak način pa želijo poskrbeti tudi za zdravje svojega psa.
Velikokrat so taki ljudje tudi neupogljivi skeptiki, ki ne zaupajo navedbam na embalažah pasje hrane. Zaupajo svoji presoji, vsako dejstvo preverijo in se radi izobražujejo. Podobno ljudje, ki svojim prehranjevalnim navadam ne posvečajo velike pozornosti, tudi pri pasji hrani ne bodo komplicirali po nepotrebnem.
Ne trdimo, da so omenjene sodbe resnične v vseh primerih – prav zagotovo ne. Nekaj pa drži nedvomno: Naši psi nam postavljajo ogledalo, ki nam, če si vanj upamo iskreno zazreti, pove ogromno o naši osebnosti, željah in načinu življenja. Hkrati ponuja dobro možnost samorefleksije, pometanja pred lastnim pragom in uveljavljanja sprememb na bolje.
Koliko sebe torej vidite v vašem psu?
[/members_only]
Maja Bernik