Kar se tiče ugodnega podnebja, ima življenje v Sloveniji vsekakor svoje prednosti. Je že res, da so zime včasih mrzle in polne snega, a poletja so po večini vroča in sončna. Nam toplota in vročina ugajata in nam predstavljata sprostitev in zabavo. A žal z večino kosmatincev ni tako. Prav hitro se namreč zgodi, da kuža v vročih dneh izgubi apetit in zavrača ponujeno hrano. Običajno temu ne namenjamo preveč pozornosti, saj vemo, da bo kuža ponujeno hrano slej ali prej pojedel. Težava lahko nastopi, ko v visoki poletni vročini pričnejo zavračati hrano že tako vitki kužki. To lahko namreč vodi do zdravstvenih težav.
Pomembno je vedeti, da, za razliko od ljudi, psi delujejo v smislu, koliko hrane pojedo, toliko energije imajo. Če je poletje res vroče in se vaš kuža ne giba veliko, potem tudi ne potrebuje takšne količine hrane, kot takrat, ko je zelo aktiven. Mnogo skrbnikov na to pozabi in psu nudi enako količino hrane skozi vse leto, ne glede na dnevne spremembe pri psu. Zatorej je dobro, da sledite stopnji aktivnosti vašega psa in mu ustrezno prilagodite dnevne obroke.
Da bi preprečili kakršnekoli zdravstvene zaplete pri svojem kužku, je dobro vedeti, kaj in kako pripravljeno hrano lahko ponudimo svojemu kužku v poletnih časih.
Če se naslonimo na tradicionalno kitajsko medicino, lahko izpostavimo, da imajo vsa živila, ki jih zaužijemo, energijske lastnosti in vplivajo toplotno ali hladilno na telo. Na podlagi tega lahko živila razdelimo na »toplo« hrano, ki telo ogreva in »hladno«, ki telo hladi. Poznamo še tretjo vrsto živil, ki so nevtralna in jih lahko uživamo tako v hladnejših kot tudi v toplejših mesecih. V poletni vročini je najbolje, da v prehrano vključimo več »hladnih« jedi. Medtem ko lahko v mrzlih, zimskih časih največ koristi pridobimo od »toplih« jedi, ki telo segrevajo.
Pa si poglejmo nekaj smernic, kako hraniti svojega kužka poleti in pozimi.
Beljakovine za tople poletne dni
Bistvenega pomena za zdravje vašega psa je, da zaužije dovolj beljakovin. V boju s poletno vročino, lahko psu ponudite beljakovine, ki bodo telo prijetno hladile.
- Raca.
- Račja jajca.
- Zajec.
- Puran.
- Tofu.
- Jogurt.
- Trska.
V hladnejših dneh nasprotno kužku nudite dovolj živil, ki telo segrevajo.
- Piščanec.
- Jagnjetina.
- Postrv.
- Losos.
- Divjačina.
Nevtralna pa je tista hrana, ki jo lahko kuža uživa skozi vse leto.
- Fižol.
- Govedina.
- Goveja jetra.
- Kokošja jajca.
- Kravje mleko.
- Leča.
- Skuša.
- Svinjina.
- Prepelica.
- Losos.
- Sardine.
Predvsem se v poletnem času izogibajte hranjenju z mastnim mesom in pogrevanju hrane. Najbolje je, da je obrok za vašega kužka sobne temperature.
Ogljikovi hidrati, primerni za poletne dni
Najverjetneje je, da se v mrzlih zimskih dneh najraje zatečemo k hrani, ki nas pogreje, kot je npr. zelenjavna enolončnica. To lahko ponudimo tudi svojemu kužku. Poleti pa vsi iščemo jedi, ki nas lahko ohladijo. Zanimivo pri vsem skupaj je, da hrana, ki nas greje, ponavadi raste počasneje in so njeni sadovi običajno pod zemljo. Medtem ko hrana, ki nas hladi, raste hitreje, stran od zemlje in vsebuje več vode.
Ogljikovi hidrati, primerni v vročih poletnih dneh, so:
- ječmen,
- ajda,
- proso in
- divji riž.
Če želite da kuža v poletni vročini ne zavrača hrane, mu raje ne ponujajte naslednjih živil.
- Oves.
- Lepljiv riž.
- Sladek krompir.
Še zmeraj pa mu lahko ponudite nekaj nevtralnih ogljikovih hidratov, kot so:
- rjavi riž,
- kvinoja,
- beli krompir,
- beli riž in
- buča.
Če morate ali želite svojemu kužku v prehrano dodajati olje, je med poletjem odlična izbira hladno stiskano laneno olje. Laneno olje krepi odpornost in zmanjša tveganje za nastanek srčnih bolezni.
Sadje in zelenjava primerna za vroče poletne dni
Če vaš kuža obožuje hladno lubenico v sončni pripeki, to ni nobeno presenečenje. Lubenice so namreč sestavljene večinoma iz vode in so klasičen primer hrane, ki nas ohlaja.
Pa si poglejmo nekaj primerov sadja in zelenjave, ki bo vašega kužka ohladila.
- Kalčki lucerne.
- Jabolko.
- Banana.
- Brokoli.
- Brstični ohrovt.
- Zelena.
- Kokos.
- Brusnica.
- Kumare.
- Mango.
- Melona.
- Hruška.
- Lubenica.
Poleti se je priporočljivo izogibati naslednje zelenjave in sadja.
- Šparglji.
- Češnje.
- Stročji fižol.
- Zelena paprika.
- Ohrovt.
- Rdeča paprika.
Še vedno lahko svojemu štirinožnemu prijatelju ponudite naslednjo zelenjavo in sadje:
- rdeča pesa,
- zelena pesa,
- zelje,
- korenje,
- cvetača,
- grah in
- ananas.
Zelišča in začimbe za vroče poletne dni
Ali kdaj svojemu kužku ponudite kuhan obrok? Morda to počnete dnevno, ker tako zahteva režim njegovega prehranjevanja. Marsikdaj, predvsem ob raznih zdravstvenih težavah, je za kužkovo zdravje bolje, da mu nudite ali kuhano ali surovo hrano. Pa ste kdaj razmišljali, da bi svojemu kužku v hrano dodali kakšno začimbo? Začimbe namreč ugodno vplivajo na njegovo telo. Zelišča, ki kužku omogočijo, da se v vročih dneh ne pregreje, so:
- poprova meta ali
- majaron.
Zelišča in začimbe, ki se jih je v vročih dneh bolje izogibati, pa so:
- bazilika,
- koper,
- semena koromača,
- ingver in
- česen.
Če poleti, ko so temperature ozračja visoke, opazite, da postane vaš kuža neješč, mu poskusite ponuditi surovo hrano. A pozor. Četudi ima vaš pes rad ledeno mrzlo hrano, mu je ne ponujajte. Zelo mrzla hrana je namreč težko prebavljiva in lahko povzroči več škode kot koristi. Če menite, da vaš kuža potrebuje nekoliko več vode, lahko le-to dodate k obroku.
Predvsem je pomembno, da se ne samo poleti, temveč tudi pozimi, ne spuščate v ekstreme pri prehranjevanju vašega kužka. Psi so namreč mesojedci in vsejedci ter potrebujejo uravnoteženo, raznoliko prehrano.
Pri izbiri hrane za vašega psa se v prvi vrsti posvetujte s svojim veterinarjem ali strokovnjakom iz tega področja. Pomembno je, da upoštevate starost in zdravstveno stanje vašega psa ter da z nobeno hrano ne pretiravate. Zmerno hranjenje, dobra nega in aktivni življenjski slog so pot do srečnega psa in skrbnika.
Drobne Deja