Domača nega tačk

2560

Ko skrbimo za toaleto svojega ljubljenca že od malih nog, se velikokrat ustavimo kar pri skrbni negi dlake. Ravno tako pomembne tačke, ušesa in zobe pa nevede ali zaradi naglice izpustimo.

Pes naj bo že iz ranega pasjega otroštva vajen vaših dotikov, pregledov tačk in njihove nege. Storite to kot del igre ter prenehajte, dokler je še zabavno za oba. Naslednjič, ko se bosta spet igrala, boste nadaljevali. S takšnim načinom boste lahko vedno brez stresa strigli pasje krempeljčke in jim negovali tačke.

Pozimi tačke po sprehodih ob prometnih cestah redno spiramo. S tem odstranimo cestno sol, ki suši občutljivo kožo blazinic. Brez potrebe jih ne milimo, saj mila še dodatno izsušijo kožo. Če že moramo, jih namilimo z blagim pasjim šamponom, ki naj bo močno razredčen, ga dobro speremo in tačke osušimo s krpico. Ne uporabljamo sušilnika za lase. Po potrebi oprane in posušene blazinice namažemo s tanko plastjo balzama za nego blazinic.

[members_only]

KREMPELJČKI

Pri pregledu pasjih tačk so najhitreje opazni predolgi krempeljčki. Zaradi teh mora pes celo spremeniti gib, s katerim se s taco dotakne tal. Prisiljeno gibanje pa mu povzroča bolečine v sklepih in celo šepanje. Dolžino krempljev kontroliramo takrat, ko pes pravilno stoji, z vsemi štirimi tacami na tleh. Dovolj kratki krempeljčki se tal ne dotikajo. Posebej pa bodimo pozorni na peti krempeljček, ki raste v spiralo in se včasih celo zaraste v kožo tačke.

Koliko skrajšamo krempeljčke? To je preprosto razvidno pri svetlih krempljih, kjer je kanal z žilo dobro viden. Črn krempelj strižemo postopno in opazujemo rez. Ko zagledamo okroglo mehko piko na sredini reza, smo odrezali dovolj. Potrudimo se, da pes ne bo krvavel in krempelj odrežemo tik nad vrhom kanala. Rez naj bo vzporeden s površino blazinice. Če se že zgodi, da krempelj zakrvavi, kri takoj ustavimo s praškastim sredstvom za ustavitev krvi.

Zelo preprosto si lahko psi sami skrajšajo krempeljčke s tekanjem po trdih terenih, kot so tlakovci, asfalt in kamnite površine. Lastniki navdušenih tekačev zato običajno nimajo popolnoma nobenega dela s krajšanjem njihovih krempljev. Drugače pa je s starejšimi, z lažjimi in manj razgibanimi psi.

DLAKA MED BLAZINICAMI

Dolgodlakim psom hitro raste dlaka tudi med blazinicami in predolga postane moteča. Zgodi se, da se kocine med blazinicami zmočijo in sprimejo v kompaktno kepico, ki psu med hojo povzroča bolečino. Mokra trda bunkica dlake se zelo dolgo ne posuši in zaradi neprestane vlažnosti ogroža zdravje nežne kože med blazinicami.

Dolgo in sprijeto dlako redno odstranjujemo. To storimo s finimi škarjicami ali s posebnim brivnikom za urejanje tačk. Pazimo, da tanke kože ne ranimo ali da le-ta med nego v pregibu ne poči.

POŠKODBE TAČK

Tekalne površine so psom bolj ali manj prijazne. Razbito steklo, zarjavele pločevinke, žice, zavrženi gradbeni material, lesne trske, trnje in ostre trave ne spadajo na pasje sprehajališče, saj psu lahko močno poškodujejo tačke. Pozorno očistimo pasji teren ali pa spremenimo smer sprehodov, po sprehodu pa se prepričamo, če jo vaš pes ni odnesel s kakšno poškodbo.

Tačke so najbolj obremenjeni in hkrati najobčutljivejši del pasjega telesa. Prenašajo in blažijo vse obremenitve, ki nastanejo med hojo in tekom. Lastniki lahko pri redni negi in opazovanju tačk preprečijo marsikatero pasjo nevšečnost.  Še posebej, če pomislimo na lastne muke, kadar nam okrog podplatov nekaj ni prav.

Najboljši prijatelj nam ne zna povedati svojih težav v našem jeziku, zato se moramo naučiti brati znake njegovega vedenja in pravilno ravnati.

Kadar pa ste v dvomih, ali delate prav, mirno zaupajte veterinarju ali profesionalnemu negovalcu psov. Vsa ta opravila bo opravil pravilno in z izurjeno roko.

[/members_only]

Bojana

 

Objavljeno v tretji številki revije Kužek