Če trpite za kinofobijo – splošnim strahom pred psi, je verjetno večina vaših znancev z vami že delila nasvet: »Ostanite mirni, ne pustite, da opazi vaš strah.« Lažje rečeno kot storjeno, kajne? Zelo težko je prikriti znake strahu, ko nanj telo reagira samo po sebi, mi pa se v situaciji znajdemo nesposobni kontroliranja pospešenega bitja srca, mravljinčenja in nenadnega potenja. Pri tem pa je čisto vseeno, če pred nami stoji rotvajler ali čivava.
Ne glede na vse, omenjen in vsem dobro znan nasvet, odpira mnogo vprašanj. Kaj v tresočem in paničnem človeku vidijo psi? Se ob njem počutijo ogrožene? Ali vaše počutje vpliva na njihovo obnašanje?
O pasji sposobnosti opazovanja
S temi in podobnimi vprašanji, se človeštvo verjetno sooča že od prvih interakcij z volkovi. Če jih primerjamo z ostalimi vrstami, se psi že od časov mamutov zelo dobro prilagajajo človeški družbi in sobivanju s človeško vrsto. Pomagajo nam z opravljanjem mnogih nalog, so pastirji, pomočniki lovcev, najboljši prijatelji otrok in odraslih, na prisotnost vlomilcev pa opozarjajo bolje, kot bi to storil najnatančnejši alarm.
[members_only]Raziskave zadnjih let presenečajo, saj kažejo, da so psi po svoji inteligenci in sposobnosti dojemanja primatom bližje kot se je domnevalo do zdaj. Psi naj bi razumeli človeški govor – svoj slovar lahko napolnijo z vsaj 150. besedami, sposobni so reševanja kompleksnejših problemov in, če hočejo, lahko celo ukanijo katerega drugih predstavnikov svoje vrste. Poleg tega pa obstajajo tudi dokazi, ki kažejo, da si psi znajo interpretirati in poznajo pomen različnih obraznih izrazov – japonskim raziskovalcem je uspelo pse naučiti prepoznavanja človeških nasmehov – in to na fotografijah!
Iz tega lahko sklepamo, da so psi zagotovo sposobni zaznati stiskanje zob in široko odprtost oči boječega človeka. S še večjo gotovostjo pa lahko trdimo, da jim niti način govorjenja, stanja, hoje … ne ostanejo neopaženi.
Nekateri strokovnjaki pa so prepričani, da psi strah začutijo, četudi nam uspe ohraniti umirjen izraz in negibnost udov. Razlog temu naj bi bilo dejstvo, da psi, enako kot ljudje in ostale živali, doživljajo fiziološke spremembe (npr. spremembo v dihanju in srčnem utripu), ko se soočajo z vsem dobro poznano in najbolj naravno dilemo: boriti se ali zbežati? V teh milisekundah časa, ki poteče do končne odločitve, pri vseh živalih pride do neprostovoljnega sproščanja feromonov, ki ga zavestno ne moremo kontrolirati.
Tu pa v igro vstopi zavidljivo dobro razvit pasji voh, ki je od našega vsaj 1000-krat občutljivejši in zaznava nam nepredstavljive stvari. Da, tudi feromone, ki jih oddajamo.
Zaključek: Psi definitivno zaznajo naš strah
Vendar ali to pomeni, da na zaznan strah psi reagirajo z agresijo? Je nekdo, ki se psov boji v večji nevarnosti za napad od nekoga, ki strahu nima?
Dokazov, ki bi podpirali tezo, da je zgolj zaznan občutek strahu dovolj za sprožitev napada, ni. Veliko pomembneje je, kako se v vaši družbi počuti pes – mu je udobno ali se vas boji – ter kakšen je karakter dotičnega psa – je po naravi sproščen ali ga mučita tesnoba in živčnost.
Za slednje so pogosto krive pretekle negativne izkušnje ali še neodkrite zdravstvene težave, zato se ob nenadnem pojavu živčnosti pri psih, priporoča obisk veterinarja. Ljudje imamo sposobnost, da poskrbimo za dobro počutje psov v naši družbi. Psi niso zlobni in ne bodo napadli boječega se človeka. Prej kot na strah ali boječnost, bodo z agresijo odreagirali na grozilne gibe, glasno vedenje in neprijetno teroriziranje njihovega osebnega prostora, kar je povsem normalno. Tudi vi, se verjetno na grožnjo z nožem ne bi odzvali z nasmehom?
[/members_only]Maja Bernik
Vir:
www.animalplanet.com