Če ste že kdaj, in verjetno ste, svojega psa odpeljali na sprehod v dežju, kopanje v reko ali morje, potem poznate zloglasen »vonj po mokrem psu«. Če imate velikega psa ali več kot enega psa v gospodinjstvu, potem je lahko ta vonj posebej opazen za tiste, ki psa nimajo ali so skrbniki manjšega psa. In ravno ta vonj je eden od glavnih razlogov, zakaj nekateri,svojega psa ne spustijo v stanovanje.
[members_only]
Sedaj vam bomo predstavili nekaj metod, kako se tega vonja znebiti in kako dišeče sobivati s svojim kužkom, brez da bi porabili na stotine evrov za razne drage preparate za psa in kemične čistilnice za preproge. A najprej se vprašajmo, zakaj kužki sploh vonjajo, ko se njihova dlaka zmoči.
To bi naj bilo povezano z njihovo genetiko in ima za psa naraven in pomemben pomen. Ravno zaradi tega, lahko ljudje to intenzivnost vonja zmanjšamo in odpravimo njegovo ostrino, ne moremo pa popolnoma odstraniti vzroka vonja. Če bi to storili, bi odstranili koristne elemente, ki so prisotni v pasji dlaki in so potrebni za ohranitev zdravja. Večino slabega vonja na dlaki povzročajo bakterijske molekule. To so pogosto pozitivne molekule, ki obstajajo za zagotavljanje dobrega stanja pasjega krzna. In ko se te bakterije zmočijo, začnejo organske kisline v njih še močneje izhlapevati, kar naredi vonj bolj intenziven. Najboljši način, da se tega vonja znebite je, da se mu izognete. A ker to vedno ni mogoče, vam predstavljamo nekaj naravnih sredstev, za boj proti neprijetnemu vonju vašega kužka.
-
Jabolčni kis
Lahko uporabite tudi alkoholni kis. Dodajte nekaj kisa v šampon vašega psa in ga okopate, kot to počnete ponavadi. Bodite pozorni, da ne uporabite preveč kisa, saj lahko le-ta draži kožo vašega psa. Med posameznim kopanjem psa naj mine vsaj en teden, saj prepogosto kopanje ni priporočljivo. Kis lahko z vodo v razmerju 1:2 poškropite po dlaki psa in dobro posušite.
-
Rožmarin
Rožmarin je poznan kot izjemno aromatično zelišče. Lahko ga uporabite tako, da ga nekaj časa namakate ali v vodi ali v olju. Z rožmarinovo vodo lahko zdravite tudi rane na koži vašega ljubljenca. Rožmarinovo olje pa je naravno antibakterijsko sredstvo, ki oddaja prijeten vonj in obenem odganja komarje. Prav tako lahko nekaj rožmarinovega olja dodate v šampon vašega psa.
-
Kokosovo olje
Kokosovo olje je odličen vlažilec pasje kože in obenem odličen odstranjevalec vonjav. Da se učinkoviteje znebite neprijetnih vonjav, lahko psa po kopanju natrete z balzamom, ki temelji na kokosovem in rožmarinovem olju. Zmešajte 50 ml kokosovega olja z 10 kapljicami rožmarinovega olja.
Prvo vodilo, ki se ga morate držati, pa je vsekakor to, da ne pretiravajte. Predvsem pri kopanju psa, saj je to lahko v prekomernih količinah zanj škodljivo. Obenem ne pozabiti, da je kužka zmeraj potrebno posušiti. Kopičenje vlage na koži, vodi namreč do večjega izhlapevanja kislin v dlaki in posledično do neprijetnega vonja. Prav tako vlaga omogoča nekaterim patogenom širjenje in s tem ogroža splošno zdravje vašega psa. Kužka je potrebno tudi redno krtačiti. S krtačenjem namreč odstranite odmrlo dlako in nečistoče, ki se v njej nabirajo in povečujejo slab vonj. Za konec pa ne pozabite na higieno pasjih zob, saj za neprijetne vonjave ni vedno kriva mokra dlaka. Zato redno ščetkajte zobe svojemu psu in s tem preprečite nalaganje zobnega kamna, ki povzroča neprijeten vonj.
[/members_only]
Drobne Deja