Psi in televizija

1509

Televizija je postala del vsakdana za človeka in posledično tudi za psa. Pogosto, ko gledamo televizijo, ji pozornost  posveti  tudi naš ljubljenček. To nas navda z navdušenjem in občudovanjem, da pes dojema televizijo in vsebine na enak način kot mi. Vendar, ali je to res? Ali psi res opazujejo televizijski program zaradi užitka?

Človek gleda filme oz. oddaje, katere mu vzbudijo različna čustva, bodisi strah, srečo, radovednost,…. Gledanje televizije nas za nekaj časa odmakne iz trenutnega časa in nas odpelje v zgodbo, o kateri govori film. Psi ne dojemajo televizije na enak način kot mi. Ne dojemajo zgodb, ki jih govorijo filmi. Ponavadi njihovo pozornost pridobijo zvoki in razni glasovi na televiziji. Najbolj vpadljivi zanje so razni izraziti zvoki kot so pasji lajež, ukazi, prigovarjanje drugemu psu, oglašanje drugih živali …

[members_only]

Pes v primerjavi s človekom gleda televizijo le, ko ta pridobi njihovo pozornost, ki pa tudi ne traja dolgo.  Pes vidi migetanje svetlobe vse do 70 hercev (človek do 60 hercev). To pomeni, da pes pri gledanju televizije ne vidi podob, temveč le hitro premikanje barv in oblik. Poleg tega imajo psi dikromatski vid, kar pomeni, da zaznavajo le dve vrsti barv. To sta modra in rumena.

Kaj pridobi pozornost psa, pa je odvisno tudi od njegove osebnosti, socializacije ter preteklih izkušenj. Od leta 2012 obstaja tudi televizijski program DogTV, namenjen psom. Sestavljajo ga kratki filmi s podobami v predvsem modri in rumeni barvi. Filmčki so razporejeni v tri kategorije: sprostitev, stimulacija in izpostavljenost. Tretja psu ponuja izkušnjo raznih dražljajev, ki pa naj bi bila koristna za pasjo socializacijo.

Psi televizije ne dojemajo na enak način kot ljudje. Ne zaznavajo zgodbe, ki se vrti po televiziji. Vzrok za to je lahko drugačno zaznavanje svetlobe in prehitro premikanje slik za psa. Vendar pa to tudi ni tako slabo, saj namesto televiziji, posvečajo pozornost zunanjemu svetu in tako uživajo vsak trenutek.

[/members_only]

Ajda Kankaraš

Viri: