Psi so ljudem izjemno prilagojena bitja, vendar obstaja nekaj stvari, ki jih preprosto ne razumejo. Če ste skrbnik kakšnemu kužku, ste do sedaj verjetno že uporabili ali vsaj pomislili na uporabo aplikacije, kjer lahko v živo, preko ekrana, vidite svojega psa ter se z njim »pogovarjate«. Gotovo se vam je ob tem porajalo vprašanje: ali me moj kužek prepozna preko zaslona?
Psi prepoznajo naš glas
Verjetno ste se ob tem tudi vprašali, ali me vas pes dejansko vidi, ali le zaznava vaš glas? Velika verjetnost obstaja, da vas vaš kužek preko ekrana ne vidi, čeprav se znanstveniki še zmeraj ne morejo zediniti, kaj točno psi razumejo in česa ne.
Zagotovo vas vaš kužek sliši in prepozna vaš glas. Ekipa znanstvenikov iz Evrope je pred kratkim izvajala več študij o tem, kako psi obdelujejo informacije, ki prihajajo iz majhnih zaslonov.
Ugotovili so, da se psi, med tem ko gledajo ekran, zavedajo, da gledajo človeški obraz, vendar ne vedo, da je to njihov lastnik. Zatorej je izjemnega pomena, kako velik je ekran v katerega gledajo. Večji kot je, več je možnosti, da bo pes prepoznal svojega lastnika. Če velikost ni realna, zanj postanete majhna slika, ki prihaja iz majhne škatlice.
Nekateri psi lahko prepoznajo svoje lastnike, če njihova podoba izvira iz televizijskega zaslona, vendar vseeno ne vedo, kje točno se lastnik nahaja. Zato pogosto preiskujejo ozadje televizij, če je ostanek telesa morda tam.
[members_only]Ali lahko psi prepoznajo druge pse na ekranu?
Ta sposobnost ni prisotna pri vseh kužkih. Nekateri so boljši pri prepoznavanju slik na ekranu, pri tem pa je pomembna tudi ločljivost zaslona; modernejši televizorji z večjo kakovostjo slike prinesejo več uspeha pri kužkovem prepoznavanju obrazov.
Mnogi psi, kot že rečeno, reagirajo na zvok, ki prihaja iz ekrana, zato se na pasji lajež odzovejo z lajanjem in renčanjem, a jim kljub temu ni jasno, od kod prihaja ta zvok in kje je preostanek slike, ki jo gledajo.
Ali psi prepoznajo lastnike na videoposnetku in fotografijah?
Vaš kužek verjetno lahko vidi fotografije na telefonu. Videoposnetki pa predstavljajo zanj drugačno sfero. Predvsem zato, ker pride pri videoposnetku do izraza občutek, ki ga lahko opredelimo kot »utripajoča slika«. Se pravi, v kužku vzbudi občutek utripanja in ne zmore tako hitro spremljati menjavanja dogodkov in slik.
Kužkovo oko lahko zazna in posname posamezne fotografije in gibanje, vendar tega ne more sestaviti v celoto in kup posnetkov njemu izgleda kot kup nesmiselnih oblik in utripajočih luči. In če mu prikazujemo posnetke, si verjetno misli, da smo zelo neumni, če mislimo, da je to zabavno.
Če pomislimo in se vprašamo, ali naš kužek dejansko prepozna nas na zaslonu telefona, je odgovor morda. Definitivno vidi fotografije in zagotovo ne vidi videa – vidi ga, a ga ne procesira in ne prepozna oseb.
Res pa je, da je zaznavanje slik in videov odvisno od samega psa in njegovih interesov. Vseeno pa je znano, da se psi veliko bolje odzivajo na vonjave, saj imajo v svojem smrčku več kot 220 milijonov olfa receptorjev, v primerjavi s človekom, ki jih ima le 5 milijonov. Zatorej je še zmeraj bolje, da se s svojim kužkom pogovarjate in igrate »v živo«, saj vam bo tako mnogo bolj hvaležen in bo lažje počakal in preživel čas, ko vas ni doma.
Drobne Deja
Viri:
news.nationalgeographic.com
www.cuteness.com