Se kdaj zalotite ob razmišljanju o še enem kužku, ki bi delal družbo vašemu kosmatincu? Se ob tem tudi vprašate, ali si vaš kuža res želi novega pasjega prijatelja ali je želja po mladičku bolj vaša želja? Preden v svojo družino, kjer že domuje psiček, pripeljemo še eno kosmato kepico, priporočamo posvet s strokovnjakom, ne bodo pa škodili niti spodnji nasveti, s katerimi bomo lažje ugotovili, ali naš štirinožni prijatelj potrebuje družabnika.
- Moj kuža uživa v pasjem parku
Če je vaš kuža »srce zabave« v vsakem pasjem parku, ki ga obiščete, lahko predvidevate, da bi v pasji družbi užival tudi v domačem okolju. Vseeno pa je priporočljivo malo previdnosti, saj se sicer neverjetno družaben pes lahko doma spremeni v pravega čuvaja, ki »varuje svoje ozemlje« in takšnemu zaščitniku je družba v parku gotovo ljubša.
- Kuža rad deli svoje stvari
Psi, ki nimajo težav z deljenjem svojega prostora, bodo verjetno brez težave sprejeli še enega pasjega družinskega člana. Skupinsko valjanje po posteljici in skupna igra z igračkami pa bi mu bila še posebej v zabavo. Seveda moramo tudi tu omeniti morebitno zaščitniško naravo naših prijateljev. Če kuža vestno varuje pred vsiljivci svoj prostor, hrano in igrače, bi nov pasji »prijatelj« vaše življenje lahko precej zapletel.
[members_only]- Psu je doma neverjetno dolgčas
Je vaš pes nejevoljen in ga je na trenutke prav težko prenašati, saj se le prestavlja iz enega konca doma na drugega? Pasja družba bi zdolgočasenemu psu pomagala premostiti to lenobo, saj bi kuža končno imel družbo za igro, ko skrbniki hitijo po opravkih.
- Kosmatinec obožuje obiske drugih psičkov
Pasjeljubci se radi družimo z drugimi pasjeljubci in na obisku so tako dobrodošle tudi kosmate male ter velike kepice. Če je vaš pes navdušen nad pasjimi obiskovalci, znova velja razmisliti o povečanju pasje družine.
- Nenehno igranje je smisel pasjega življenja
Nekateri psi se kar ne morejo nehati igrati in jim je včasih kar težko slediti. Pes, ki bi se nenehno igral, bi bil prijatelja gotovo vesel. Če je seveda tudi drugi psiček v taki meri navdušen nad igro. V kolikor je bolj lenobne vrste, situacija morda ne bo tako rožnata.
- Družba dviguje pasjo samozavest
Ta točka se vam morda zdi malo čudna, ampak strokovnjaki se strinjajo, da sramežljivim psičkom družba izredno koristi. Sramežljiv in prestrašen pes v družbi mirnega in samozavestnega prijatelja, ki se ne razburi tako zlahka, prav tako postane mirnejši in pogumnejši. Kot smo že omenili, strokovni posvet tudi v primeru nesamozavestnih kužkov ne bo odveč.
- Pred kratkim je psiček izgubil prijatelja
Izgube družinskih članov, tako človeških kot pasjih, so vedno težke. V svoji žalosti in žalovanju žal pogosto malo pozabimo na potrpežljive pasje prijatelje, ki so prav tako žalostni zaradi izgube. Če je pes pred kratkim izgubil ali skrbnika ali pasjega prijatelja, je morda osameljen in celo depresiven, zato bi nova pasja družba nanj gotovo blagodejno vplivala.
- Kuža je že prej imel pasjo družbo
Psi v zavetišča pogosto prispejo v parih ali celo v skupinah. Če je tudi vaš kužek bil del para ali skupine, ki je bila pozneje ločena, morda pogreša pasjo družbo. Če je bil v zavetišču nastanjen s še enim psičkom, mu bo družba prijala tudi doma. Ob posvojitvi se lahko posvetujete tudi z zaposlenimi v zavetišču, gotovo vam bodo v pomoč.
- Spol pasjega prijatelja je pomemben
Poleg omenjenih dejavnikov moramo pri odločitvi za še enega psička upoštevati tudi spol, najbolje se razumejo med seboj samčki oziroma psiček in psička. Med najbolj nevarnimi kombinacijami pa strokovnjaki navajajo navezo med dvema psičkama, kjer pride tudi do največ agresivnih izbruhov. Če situacijo karikiramo in se malo pošalimo s človeško družbo, tudi med moškimi v družbi morda pride do lažjih fizičnih poškodb, vendar pa so po prepiru znova prijatelji, medtem ko so med ženskami zamere mnogo bolj intenzivne.
[/members_only]Maša Pirnat